Maminka.czKojenec

Když nic nezabírá aneb Jak mi zavinovačka zachránila nervy

Martina Machová 3.  5.  2012
Když nic nezabírá aneb Jak  mi zavinovačka zachránila nervy
Nespal, spokojeně si nebroukal, na povlávající lístečky z kočárku nekoukal. Jen ječel, kvičel, zkrátka trénoval nervy vyčerpaných rodičů od chvíle, kdy vykoukl na svět. Rodinný život zachránila až babička, která uplakané miminko nasoukala do věkovité zavinovačky. V domácnosti se konečně rozhostilo opojné ticho.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Naše babičky dobře věděly, proč balily svá miminka do šátků a zavinovaček. A věděly to nejen české bábinky, ale i pro nás velmi exotické nomádky, ženy apačské i eskymácké, manželky Šerpů, a třeba i čerstvé maminky malých Filipínců. Miminka se prostě zavinovala napříč rasami i kontinenty.

Zavinovačka dítko chránila, zajišťovala tepelný komfort a také dodávala pocit bezpečí připomínající poklidné, hřejivé i poněkud těsné období před narozením. Dobu, kdy dítko trávilo své dny v bezpečně ohraničeném světě plném konejšivých monotónních zvuků maminčina těla. Z tohoto pohledu může mít zavinování nezastupitelné místo i v ukládání a konejšení nedonošených a nezralých děti.
Většina dětí je v zavinovačce spokojená

U některých čerstvých miminek lze během spánku pozorovat, jak sebou, jakoby ze zlého snu cuknou, škubnou, rozhodí ruce, neví kam s nožičkou – svět je pro ně příliš velký. V takové chvíli se mrně probudí a začne plakat. Zavinovačka, kterou maminkám doporučuje např. i známá psycholožka Jiřina Prekopová, je však příjemným místem nejen pro takové blešky, ale i pro mnohé nespavce a uplakánky. I někteří pediatři doporučují svým klientům tzv. volný způsob zavinování, k němuž se bezvadně hodí tzv. rychlozavinovačka.

Což je v podstatě menší prošitá peřinka s praktickými suchými zipy, z rubu jemně bavlněná, na povrchu z barevného pláténka. Dítko tak bez potíží, během chvilky zavine i tatínek. Volný způsob zavinování navíc umožňuje dítku fyziologickou polohu s pokrčenými končetinami.

Nemůže dětem zavinování ublížit?

Velice těsné zavinutí, známé například z porodnic v bývalém Sovětském svazu, kdy miminka vypadají jako přerostlé motýlí kukličky, kterým ze zavinovačky kouká jen růžový obličej, je tišící metodou sice značně účinnou, nicméně lehce spornou. Velmi těsně utažená zavinovačka je podezřelá z masivnějšího výskytu luxací kyčelních kloubů v kojeneckém věku u generace nynějších čtyřicátníků. Nicméně žádné výzkumy na toto téma neexistují.

ČTĚTE TAKÉ: Horoskop na květen 2012

Zavinování a moderní doba

Ve světle poznatků moderní medicíny je nutné připomenout, že pro kojence mezi 2 a 3 měsícem věku začínají být vlastní ruce podnětnou, a nad jiné zajímavou hračkou, o kterou by bylo škoda jej v době bdění ochudit. O co mimčo „neošidíte“ v době bdění, o to jej bez rozpaků ochuďte v době spánku.

I když samozřejmě existují i výjimky, které ke spokojenosti v době snění i bdění potřebují neustálou volnost. Takové děti „s jasným názorem na svět“ často neakceptují ani šátek či tzv. babyvak na nošení dětí, kdy je látka nosítka těsně obepíná.

Témata: Novorozenec, Kojenec, Děti, Nezastupitelné místo, Zavinovačka, NIC, NOMA, Jasný názor, Monotónní zvuk, Zac, Mirena, Jak, Peřinka, Tepelný komfort
Mohlo by vás zajímat
Maminka v porodnici Hořovice: Součástí luxusního prostředí je novorozenecká JIP, miminko tak může být pořád s maminkou
Stöckbauerová Vanda
Časopis Maminka
Eva Burešová porodila! Partner Přemek napsal dojemné vyznání
Víchová Tereza
Slavné maminky
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Tyhle fotky vyrazí dech každé mámě! Podívejte se, jak jeden táta vtipálek kouzlí s Photoshopem
Formánková Simona
Galerie
Slavné české topmodelky ukázaly své dospívající syny: Který je kopií své mámy?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie