Maminka.czKojenec

Když nic nezabírá aneb Jak mi zavinovačka zachránila nervy

3. 5. 2012
Když nic nezabírá aneb Jak  mi zavinovačka zachránila nervy
Nespal, spokojeně si nebroukal, na povlávající lístečky z kočárku nekoukal. Jen ječel, kvičel, zkrátka trénoval nervy vyčerpaných rodičů od chvíle, kdy vykoukl na svět. Rodinný život zachránila až babička, která uplakané miminko nasoukala do věkovité zavinovačky. V domácnosti se konečně rozhostilo opojné ticho.

Naše babičky dobře věděly, proč balily svá miminka do šátků a zavinovaček. A věděly to nejen české bábinky, ale i pro nás velmi exotické nomádky, ženy apačské i eskymácké, manželky Šerpů, a třeba i čerstvé maminky malých Filipínců. Miminka se prostě zavinovala napříč rasami i kontinenty.

Zavinovačka dítko chránila, zajišťovala tepelný komfort a také dodávala pocit bezpečí připomínající poklidné, hřejivé i poněkud těsné období před narozením. Dobu, kdy dítko trávilo své dny v bezpečně ohraničeném světě plném konejšivých monotónních zvuků maminčina těla. Z tohoto pohledu může mít zavinování nezastupitelné místo i v ukládání a konejšení nedonošených a nezralých děti.
Většina dětí je v zavinovačce spokojená

U některých čerstvých miminek lze během spánku pozorovat, jak sebou, jakoby ze zlého snu cuknou, škubnou, rozhodí ruce, neví kam s nožičkou – svět je pro ně příliš velký. V takové chvíli se mrně probudí a začne plakat. Zavinovačka, kterou maminkám doporučuje např. i známá psycholožka Jiřina Prekopová, je však příjemným místem nejen pro takové blešky, ale i pro mnohé nespavce a uplakánky. I někteří pediatři doporučují svým klientům tzv. volný způsob zavinování, k němuž se bezvadně hodí tzv. rychlozavinovačka.

Což je v podstatě menší prošitá peřinka s praktickými suchými zipy, z rubu jemně bavlněná, na povrchu z barevného pláténka. Dítko tak bez potíží, během chvilky zavine i tatínek. Volný způsob zavinování navíc umožňuje dítku fyziologickou polohu s pokrčenými končetinami.

Nemůže dětem zavinování ublížit?

Velice těsné zavinutí, známé například z porodnic v bývalém Sovětském svazu, kdy miminka vypadají jako přerostlé motýlí kukličky, kterým ze zavinovačky kouká jen růžový obličej, je tišící metodou sice značně účinnou, nicméně lehce spornou. Velmi těsně utažená zavinovačka je podezřelá z masivnějšího výskytu luxací kyčelních kloubů v kojeneckém věku u generace nynějších čtyřicátníků. Nicméně žádné výzkumy na toto téma neexistují.

ČTĚTE TAKÉ: Horoskop na květen 2012

Zavinování a moderní doba

Ve světle poznatků moderní medicíny je nutné připomenout, že pro kojence mezi 2 a 3 měsícem věku začínají být vlastní ruce podnětnou, a nad jiné zajímavou hračkou, o kterou by bylo škoda jej v době bdění ochudit. O co mimčo „neošidíte“ v době bdění, o to jej bez rozpaků ochuďte v době spánku.

I když samozřejmě existují i výjimky, které ke spokojenosti v době snění i bdění potřebují neustálou volnost. Takové děti „s jasným názorem na svět“ často neakceptují ani šátek či tzv. babyvak na nošení dětí, kdy je látka nosítka těsně obepíná.

Předplatné časopisu Maminka
Témata: Děti, Novorozenec, Kojenec, Peřinka, Jak, Jasný názor, Tepelný komfort, Zavinovačka, Monotónní zvuk, Mirena, Nezastupitelné místo

Mohlo by vás zajímat
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Vše o preventivní onkologické cytologii. Chodíte pravidelně?
Proč pořád tak zlobí? Možná za to můžete vy! Ovládejte se
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla
O druhé dítě se snažíme už osm let. Pořád se nevzdávám naděje
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Těhotenství jim navždy změnilo tělo. Není se za co stydět, vzkazují tyhle matky!
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová
Dvojčata s křehkými kostmi. Narodila se se zlomeninami, ublíží jim i mazlení

Horoskopy

Štír Ať vás ani nenapadne zůstat večer doma. Pokud jste ještě nenašli partnera, pusťte se do toho. Jen tak…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Leopold, Leopoldina, Leopolda

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu