Maminka.czZdraví

Když růst bolí...

18. 12. 2014
Když růst bolí...
V noci ho bolesti nohou budily ze spaní a někdy dokonce plakal! Lékařská vyšetření však ukázala, že je zdravý. Diagnóza byla pro vyděšené rodiče úlevou, Kája měl „jen“ růstové bolesti.

Růstové bolesti byly v odborné lékařské literatuře popsány už na začátku 19. století. Přestože moderní věda o těchto nepříjemných problémech, které u malého procenta dětí provázejí bouřlivé období růstu, ví takřka 200 let, stále netuší, proč u některých dětí k bolestem dochází a u jiných nikoliv.

Růstové bolesti dolních končetin, jež se u dětí objevují mezi 3 až 12 rokem, mohou mít různou intenzitu a dostavují se obvykle v noci. „Růstové bolesti jsou častou příčinou nočních bolestí dolních končetin v dětském věku.“ potvrzuje například olomoucký neurolog Jan Hálek.

Kájova maminka si oddechla

„Hmm, to se mi nelíbí!“ utrousila mezi řečí Kájova pediatrička a vypsala vyděšené mamince žádanku na neurologii a ortopedii. Tam se po sérii vyšetření, ultrazvuků, rentgenů a odběrů ukázalo, že je Kája zdravý, jako buk. A tak se k nepříliš taktní pediatričce Kájova maminka vracela s uklidňující diagnózou:„růstové bolesti“. 

Celé peripetii předcházela série bezesných nocí, kdy se 3letý Kája budil s tím, že ho hrozně bolí nožičky, mnohdy dokonce plakal. Ráno ale noční epizoda působila jako zlý sen, přes den totiž Káju nohy nebolely, jen býval po rušných nocích unavený, stejně jako jeho maminka.

6 věcí, které byste měli o růstových bolestech vědět

  • Růstové bolesti jsou dle odborníků nejčastější příčinou opakované noční bolesti svalů a kostí dolních končetin v dětském věku.
  • Typická je zejména bolest v oblasti přední strany bérce, lýtka a jamky za kolenem. Bolest bývá oboustranná.
  • Období nejčastějšího výskytu má dva vrcholy:  3 až 5 a 8 až 12 let. Nicméně bolesti se mohou objevovat i mezi těmito obdobími.
  • Síla bolesti je různorodá, od mírné po velmi intenzivní.
  • V některých případech jsou nepříjemné noční epizody vázány na pohybově náročné dny.
  • Bolestivé stavy obvykle nedoprovází další symptomy.

Jak nepříjemné chvilky překonat?

Maminka malého Káji byla sice šťastná, že její syn nemá žádné závažné onemocnění, nicméně samotnou bolest vyslovení diagnózy samozřejmě nijak nevyřešilo. Přesto se jí dostalo několika rad, které Kájovi pomohly překonat nepříjemné chvilky.

Nejprve maminka na doporučení lékaře malému kloučkovi vysvětlila, že nejde o nic závažného, že mu prostě jen rostou nožičky – dokonce je spolu modelovali z modelíny a tahali za ně.  Kájovi pomáhaly teplé suché obklady, lékařem doporučovanou jemnou masáž odmítal. Když bylo nejhůře, dávala Kájova maminka chlapci sirup proti bolesti, což jí též lékař povolil. Asi nejlépe však zabírala maminčina náruč a přesun do bezpečí a láskyplného tepla rodičovské postele.

Témata: Děti, Zdraví, Batole, Předškolák, Školák, Nepříjemný problém, Moderní věda, Závažné onemocnění, Bouřlivé období, Zlý sen, Růst, Kájov

Mohlo by vás zajímat
Tahle máma má pět dětí a jejich focení si užívá. Je to vidět!
Sedm nepříjemných věcí, které vás mohou v těhotenství překvapit!
Pitný režim je základ. Zabránit dehydrataci pomohou i některá jídla
Kolik kroužků je pro batolata a děti ve školce tak akorát?

Horoskopy

Váhy Bohyně lásky Venuše vám slibuje den, jenž bude patřit mezi ty nezapomenutelné. Jeho bonusem bude…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zita, Nico, KonstancieRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu