Maminka.czMiminko

Když se kojení nedaří: Jak najít nejlepší alternativu?

3. 10. 2019
Když se kojení nedaří: Jak najít nejlepší alternativu?
Snad nikdo nepochybuje o tom, že mateřské mléko je pro dítě v prvních měsících života tou nejlepší výživou. Bohužel, ne vždycky to s ním vyjde podle představ. Někdy není kojení z různých důvodů možné - naštěstí existuje způsob, jak ho velmi šetrně nahradit tak, aby miminku nechyběly žádné důležité látky.

Tři až čtyři procenta. Tolik je podle odborníků žen, které skutečně nemohou kojit, protože mají tak problematické bradavky nebo potíže s tvorbou mléka, že to zkrátka nejde. Není to jejich chyba a bylo by nesmysl jim to vyčítat.

Mimochodem, není jich zase tak málo – vzhledem k počtu porodů v Česku něco kolem čtyř až pěti tisíc ročně. Další ženy mohou kojit jen krátce, například proto, že trpí nějakou chorobou, na kterou užívají léky, které se s kojením nesnesou. 

Pro všechny tyto ženy a jejich děti je jedinou volbou umělá kojenecká výživa, která je dnes už naštěstí k mání i v takovém složení, které napodobuje mateřské mléko a to včetně některých dlouho nenahraditelných složek

Prvních tisíc dnů rozhoduje

Rozhodně proto má smysl se zajímat o to, co zvolená umělá mléčná výživa obsahuje. Dnes už je jasné, že období od prvních dnů těhotenství do dvou let života, tedy takzvaných prvních 1000 dní, hraje klíčovou roli ve vývoji dítěte a má vliv i na celý jeho další život.

A to nejen z pohledu růstu a budování sociálních vazeb, ale i z pohledu vývoje imunity. Až 80 procent imunity ovlivňují vnější faktory – především výživa. Vhodná strava má pozitivní vliv na snížení rizika civilizačních onemocnění, jako jsou obezita, cukrovka, nemoci srdce, Alzheimerova choroba a podobně. 

Pivo zvyšuje tvorbu mléka. Jaké jsou další mýty o stravě u kojení?

Mateřské mléko je unikátní – největší pevnou složku tvoří laktóza, která je následovaná tuky, oligosacharidy HMO a bílkovinou. Na trhu už přitom je náhradní mléčná výživa, jejíž složení je uzpůsobeno tak, aby se blížilo vzoru mateřského mléka.

Laktóza, neboli mléčný cukr, dává mléku chuť, slouží jako zdroj energie a zároveň podporuje osidlování střeva a vstřebávání minerálních látek. Tuky mají svoji roli při zpracovávání vitamínů potřebných pro stavbu tělesných buněk a pro správné fungování metabolismu. K nejvýznamnějším tukům patří omega-3 mastné kyseliny, které jsou významné při rozvoji nervové soustavy dítěte.

Třetí nejdůležitější částí jsou HMO neboli oligosacharidy mateřského mléka. Zkratka HMO pochází z anglického sousloví human milk oligosaccharides. Tvoří je více než 150 struktur, a výzkumy už jasně potvrdily, že jde o bioaktivní složky , které mají zásadní vliv na imunitu dítěte

Proto má smysl, když už se musíte rozhodnout pro umělé mléko už v prvních měsících života dítěte, zvolit takové, které tyto složky obsahuje. 

Pomoc, miminko nechce spát! Pět něžných způsobů, jak ho to naučíte
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Maminka Roku 2019
Témata: Kojenec, Kojení, Miminko, Výživa a stravování, Imunita, Důležitá látka, Jak, Nejlepší alternativa, Složka, Měsíc života, Alzheimerova choroba, HMO, Mateřské mléko, Výživa, Mléko, Laktóza, Česká republika

Mohlo by vás zajímat
Proč pořád tak zlobí? Možná za to můžete vy! Ovládejte se
Nechci být otrokem dětí. Dva potomci stačí, říká Agáta Prachařová
Těhotenství jim navždy změnilo tělo. Není se za co stydět, vzkazují tyhle matky!
Přiznání: Nenávidím mateřství. Dceru miluji, ale být matkou mě štve!
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Rodičovská dovolená 2020: Vše, co o ní potřebujete vědět
Maminka roku: Syn mi holil hlavu, smál se, já brečela, říká Andrea

Horoskopy

Blíženci Pracujete-li ve strojírenství anebo v oblasti sportu, dočkáte se příjemné zprávy. Jedná se samozřejmě o…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Michaela, Michala, Michelle

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu