Maminka.czMiminko

Když se kojení nedaří: Jak najít nejlepší alternativu?

3. 10. 2019
Když se kojení nedaří: Jak najít nejlepší alternativu?
Snad nikdo nepochybuje o tom, že mateřské mléko je pro dítě v prvních měsících života tou nejlepší výživou. Bohužel, ne vždycky to s ním vyjde podle představ. Někdy není kojení z různých důvodů možné - naštěstí existuje způsob, jak ho velmi šetrně nahradit tak, aby miminku nechyběly žádné důležité látky.

Tři až čtyři procenta. Tolik je podle odborníků žen, které skutečně nemohou kojit, protože mají tak problematické bradavky nebo potíže s tvorbou mléka, že to zkrátka nejde. Není to jejich chyba a bylo by nesmysl jim to vyčítat.

Mimochodem, není jich zase tak málo – vzhledem k počtu porodů v Česku něco kolem čtyř až pěti tisíc ročně. Další ženy mohou kojit jen krátce, například proto, že trpí nějakou chorobou, na kterou užívají léky, které se s kojením nesnesou. 

Pro všechny tyto ženy a jejich děti je jedinou volbou umělá kojenecká výživa, která je dnes už naštěstí k mání i v takovém složení, které napodobuje mateřské mléko a to včetně některých dlouho nenahraditelných složek

Prvních tisíc dnů rozhoduje

Rozhodně proto má smysl se zajímat o to, co zvolená umělá mléčná výživa obsahuje. Dnes už je jasné, že období od prvních dnů těhotenství do dvou let života, tedy takzvaných prvních 1000 dní, hraje klíčovou roli ve vývoji dítěte a má vliv i na celý jeho další život.

A to nejen z pohledu růstu a budování sociálních vazeb, ale i z pohledu vývoje imunity. Až 80 procent imunity ovlivňují vnější faktory – především výživa. Vhodná strava má pozitivní vliv na snížení rizika civilizačních onemocnění, jako jsou obezita, cukrovka, nemoci srdce, Alzheimerova choroba a podobně. 

Pivo zvyšuje tvorbu mléka. Jaké jsou další mýty o stravě u kojení?

Mateřské mléko je unikátní – největší pevnou složku tvoří laktóza, která je následovaná tuky, oligosacharidy HMO a bílkovinou. Na trhu už přitom je náhradní mléčná výživa, jejíž složení je uzpůsobeno tak, aby se blížilo vzoru mateřského mléka.

Laktóza, neboli mléčný cukr, dává mléku chuť, slouží jako zdroj energie a zároveň podporuje osidlování střeva a vstřebávání minerálních látek. Tuky mají svoji roli při zpracovávání vitamínů potřebných pro stavbu tělesných buněk a pro správné fungování metabolismu. K nejvýznamnějším tukům patří omega-3 mastné kyseliny, které jsou významné při rozvoji nervové soustavy dítěte.

Třetí nejdůležitější částí jsou HMO neboli oligosacharidy mateřského mléka. Zkratka HMO pochází z anglického sousloví human milk oligosaccharides. Tvoří je více než 150 struktur, a výzkumy už jasně potvrdily, že jde o bioaktivní složky , které mají zásadní vliv na imunitu dítěte

Proto má smysl, když už se musíte rozhodnout pro umělé mléko už v prvních měsících života dítěte, zvolit takové, které tyto složky obsahuje. 

Pomoc, miminko nechce spát! Pět něžných způsobů, jak ho to naučíte
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Témata: Kojenec, Miminko, Výživa a stravování, Kojení, Imunita, Mateřské mléko, Laktóza, Výživa, NEJ, Jak, Složka, Měsíc života, HMO, Důležitá látka, Česká republika, Nejlepší alternativa, Alzheimerova choroba, Mléko

Mohlo by vás zajímat
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Meghan vyrazila se synem Archiem na procházku. Ale co to nosítko?
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Kojila na špinavé podlaze vlaku. Nikdo z cestujících ji nepustil sednout
Říkají jí Mauglí. Přežila v sibiřské divočině. Teď vyhrála soutěž krásy
Pozor na narušitele motorického vývoje: Proč mohou škodit odrážedla?

Horoskopy

Ryby Během dnů volna se věnujte výhradně činnostem, které jsou odpočinkové a zábavné. Sbalte si pár věcí a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Soňa, Sonja, Sonia

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné