Maminka.czSpánek

Když se na postýlku snesou můry a děsy: Známe 7 osvědčených tipů, jak dítěti pomoci

Kateřina Chmelařová 10.  10.  2022
Noci plné strachu, pláče a křiku a vyděšené děti, které se bojí zůstat ve svém pokojíku. Příčinou mohou být noční můry a noční děsy. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl a jak na ně?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Rodiče se často domnívají, že jde jen o dvě různá pojmenování jednoho jediného problému - že dítěmá extrémně zlé sny. To je ale omyl. V obou případech se sice jedná o poruchy spánku, zvané parasomnie, ale jejich původ i projevy jsou docela odlišné. 

VIDEO: Mají spát děti s rodiči v jedné posteli?

NOČNÍ MŮRY: Nepříjemné živé sny 

Přicházejí zpravidla v druhé polovině noci v takzvané REM fázi spánku. Tyto stavy jsou vždy spojeny s prožitkem nepříjemného snu. Dítěti se často zdá, že ho někdo honí, chce jej zabít, ztratilo se rodičům, případně může ve snu zažívat i posměch spolužáků. Sen se stupňuje a dítě se probouzí vyděšené, s křikem nebo pláčem. Je však při vědomí, pamatuje si, o čem se mu zdálo, a postupně se vám podaří ho uklidnit. Občas se pak ale děti bojí zůstat samy v pokojíčku, mají obavy z dalšího usnutí a z toho, aby se zlý sen nevrátil.

Doporučujeme zůstat u dítěte, dokud se zcela neuklidní a neusne, případně ho vezměte s sebou do své postele. V takových chvílích vás totiž opravdu potřebuje mít nablízku. Noční můry se u dětí nejčastěji vyskytují mezi třetím a šestým rokem, obvykle vymizí v období puberty. Mohou se ale vyskytnout i u dospělých. Děti, které tyto nepříjemné sny zažívají, mívají zpravidla citlivější nervovou soustavu, mohou být ustrašené, případně disponují velmi bujnou fantazií i představivostí a o věcech hodně přemýšlejí.

U malých dětí zhruba do věku šesti let jsou noční můry obvykle vyrovnáním se s něčím, co je pro ně neznámé, jedná se vlastně o zpracování nových zkušeností a dojmů. V případě těch starších někdy zlé sny přicházejí po stresovém období - po stěhování, rozvodu rodičů, úmrtí někoho blízkého nebo při neshodách doma či ve škole. Mohou být ale také ukazatelem vážných problémů, jako je šikana nebo pocity méněcennosti. Tady je třeba být coby rodič ve střehu. 

Co jste možná nevěděli o spánku miminek? Tady je 10 chytrých tipů, aby děťátko dobře spalo

RADA PRO RODIČE: Pokud se vaše dítě vzbudí z noční můry a chce o svém snu mluvit, vyslechněte ho. Další možností je vrátit se ke snu ve dne, kdy věci zdaleka nevypadají tak strašidelně. Menšímu dítěti dejte možnost svůj děsivý sen nakreslit. Nejdůležitější je ve chvíli, kdy je dítě vyděšené, být u něj, hladit ho, držet za ruku. Tady totiž plyšák tátu nebo mámu nenahradí. 

Klára (40): „Občas se nocí rozlehne takový křik, že se sama vyděsím, doslova pak vyletím z postele a běžím k synovi do pokojíčku. Jonášovi je šest let a zlé sny u něho začaly okolo třetího roku. Nejčastěji se mu prý zdá, že ho chce někdo zabít, o blescích z bouřky, nebo o elektřině, která ho hodně zajímá. Po probuzení pak za chvíli zase usne, většinou si ho ale bereme k sobě do ložnice. Situaci jsme probírali s dětskou lékařkou a shodli jsme se na tom, že syn je hodně hloubavý, stále řeší, co by se stalo kdyby, a klade nám spousty otázek. Zajímají ho nebezpečné věci a tyto myšlenky si pak logicky přenáší do snů. Mívá období, kdy děsivé sny přicházejí třeba i několikrát za týden, jindy je zase delší čas klid. S psychologem zatím situaci řešit neplánujeme a věříme, že tyto nepříjemné stavy s věkem přejdou.“ 

TIPY PRO KLIDNÝ DĚTSKÝ SPÁNEK 

  • MINIMALIZUJTE STRESOVÉ SITUACE V případě, že k nim dojde, dejte dětem možnost o prožitku mluvit. Stěhování a nová školka, služební pobyt tatínka v zahraničí nebo nemoc babičky - to všechno může vaše dítě velmi trápit, a ovlivnit tak i jeho spánek. 
  • PRAVIDELNÝ REŽIM je pro děti, zejména pro ty maličké, velmi důležitý. Dává jim pocit jistoty aposloupnosti. Zhruba hodinu před usínáním najeďte na klidový mód. Dítě ví, že po večerní koupeli následuje povídání pohádky a pak se jde na kutě. 
  • OMEZTE ČAS TRÁVENÝ PŘED OBRAZOVKOU televize nebo tabletu a pečlivě vybírejte pořady, které dítě sleduje. Pamatujte na to, že násilí, ale i příliš akční nebo smutné scény děti těžko samy pochopí a mohou se jim snadno promítnout do snů. 
  • DÍTĚ BY NEMĚLO ULÉHAT HLADOVÉ, ALE ANI PŘEJEDENÉ. K večeři se vyvarujte jídel, která jsou pro žaludek těžká. I pití zhruba dvě hodiny před spánkem dětem omezte. 
  • POKOJ PŘIPRAVENÝ KE SPÁNKU by měl být nepřetopený, dobře vyvětraný a při usínání může dětemdělat společnost jemné světlo noční lampičky. To ocení především ty, které mají strach ze tmy. K jeho překonání pomůže i společnost oblíbeného plyšáka. 
  • ZÁŽITKŮ JE NĚKDY PRO DĚTI HROZNĚ MOC, pomozte jim s jejich zpracováním tím, že si společně popovídáte, co se vám v uplynulém dni líbilo a na co se zítra těšíte. 
  • KONTAKT A VAŠE PŘÍTOMNOST JE TÍM NEJDŮLEŽITĚJŠÍM, co od vás dítě potřebuje. Při ukládání do postýlky, dítě pohlaďte, dejte mu pusu, zazpívejte a buďte chvilku s ním. NOČNÍ DĚSY: Hrůza, křik, děs 

Noční děsy: Hrůza, křik, děs

Vyznačují se velkou silou, která dokáže vyděsit i rodiče. Tyto stavy přicházejí v první polovině noci, zanedlouho po usnutí, v takzvané NON REM fázi spánku. Noční děs vyvolává značnou úzkost apaniku a může se na rozdíl od noční můry projevovat i fyzicky. Dítě bledne, třese se, potí, dojde ke zvýšení srdečního tepu, může kopat nohama nebo se dokonce snažit utéct z místnosti. Podobný stav trvá nejčastěji několik minut, výjimečně může dosáhnout až půlhodiny. 

Království za trochu spánku! Co radí pediatr a osvědčilo se v praxi?

Dítě je během něho velmi zmatené, často nepoznává své rodiče a neví, kde je. Většinou se ale během chvíle uklidní, znovu usíná a ráno si nic nepamatuje. Přetrvat u něj může pouze nepříjemný pocit. Odborníci přisuzují noční děsy dozrávání nervové soustavy. Právě s věkem pak tyto nepříjemné stavy zpravidla odezní. Noční děsy postihují nejčastěji děti mezi čtvrtým a sedmým rokem. Výzkumy zjistily, že noční děsy mohou být až ve 40 procentech případů dědičné! Někdy však může být příčinou děsu příliš hektický den, stres nebo horečka. 

RADA PRO RODIČE: Při nočním děsu se nesnažte dítě vzbudit, spíš ho jen uklidňujte. Stav většinou odezní a dítě zase usne. Pamatujte, že i váš klid a přístup k situaci je velmi důležitý. Proto nevyšilujte, nemluvte hlasitě, nebo se dokonce na dítě nezlobte. Děs dítě ovlivnit nedokáže, stejně jako své chování v jeho průběhu. Jemné světlo noční lampičky a laskavý, klidný hlas rodiče noční děsy zaženou nejspolehlivěji. 

Darina (30): „Děje se to vždy asi hodinu nebo dvě potom, co Míšu uložím. Začne poplakávat, vrtí se v postýlce, prudce se přetáčí, občas i kope. Pohladím ji a ona někdy moji ruku odstrkuje. Když na ni pak promluvím, často podrážděně říká:,Nech mě!, Nechci!‘ Nejlépe funguje, když jí dám do ručičky jejího plyšáka, sednu si k ní a dělám pššš, pššš. Usne, ale často se pak stejný stav ještě jednou zopakuje za několik minut. Pak už spí až do rána. O nočních děsech vím, sama jsem je jako malá prý zažívala. Pediatrička nám napsala vitamin B a doporučila klidové aktivity před spaním, bez televize a tabletu.“ 

V pokračování pro předplatitele také najdete

Jaký je názor odborníka na zlé sny u dětí?

Kdy vyhledat odbornou pomoc?

Jaká je nejúčinnější "léčba?"

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Časopis Maminka, Mateřství, Spánek, Rodiče, Premium, Pramen, pláč, žaludek, Nechat já!, Postel, Postýlka, Názor odborníka, Děs, Rema, Zlý sen, Sen, Křik, Finsko, Můra
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Intimní partie dětí: Přetahovat, nebo nepřetahovat předkožku u chlapečků? A jak na srůsty u holčiček? Poradí dětská uroložka
Láchová Michaela
Zdraví
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
Dejte „to” do ústavu, řekli jí o dceři. Jana se nevzdala a z „hadrové panenky” Johanky křeše denně zázraky
Víchová Tereza
Příběhy
Nejstarší miminka na světě slaví první Vánoce. Jako o embrya o ně 30 let nikdo nestál
Brožová Lenka
Příběhy
Máma dvojčat a trojčat: Jsem unavená, chybí mi randění s mým mužem. S pěti dětmi je to sakra těžké, ale my se nedáme!
Mrázková Dita
Kuriozita