Maminka.czRodina

Když už zase „musíte“…

Dita Mrázková 29.  7.  2009
Když už zase „musíte“…
Ačkoli jsou potíže se zažíváním mnohdy spojované s obdobím dovolených, vyhráno nemusíte mít ani v případě, že celý rok trávíte doma.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Průjmy totiž patří k nejčastějším onemocněním, která můžou významně ovlivnit váš každodenní život. Akutní průjmová onemocnění jsou velmi častým onemocněním dětí i dospělých. Příčinou jejich vzniku může být infekce viry nebo bakteriemi, ale také psychická nepohoda a stres. Druhou velkou skupinu tohoto nepříjemného onemocnění představují otravy z potravin. Akutní průjem může být nebezpečný nejen pro dospělé, ale zejména pro malé děti mezi prvním až čtvrtým rokem života.

Nebezpeční přenašeči

Bakteriální průjmová onemocnění se přenášejí potravinami, nápoji i přímým stykem s pacientem. Doba od nákazy po propuknutí prvních příznaků se pohybuje od dvou až do sedmi dnů. Mezi příznaky bakteriální infekce patří vodnaté průjmy, někdy s příměsí hlenu nebo krve. Nemocní si stěžují na velké bolesti a křeče břicha.

V některých případech se přidává i horečka nebo zvracení. Léčba spočívá v dostatečném přísunu tekutin (rehydrataci) organismu, někdy nastupuje léčba infuzemi. K zavodnění organismu jsou určeny roztoky z rýže nebo glukózy. K léčbě nikdy nepoužívejte džusy nebo kolu. Dieta je v tomto případě nezbytná.

Právě se chystáte na cestu a přepadne vás. Čeká vás vyřešení nepříjemného problému a je tu zas! Sníte něco, o čem toho víte pramálo, a ejhle - kdože na vás zaútočí? Řeč je o průjmu, nepříjemném zdravotním problému, který potká nejednoho z vás. Jak mu předejít, aby nepřekvapil třeba na dovolené?

Virová průjmová onemocnění se přenášejí bezprostředním kontaktem mezi lidmi navzájem. První příznaky se objevují velmi rychle - jeden až tři dny od nákazy. Objeví se křeče v břiše, zvracení a vodnaté průjmy, někdy s příměsí hlenu či krve. Léčba opět spočívá v dostatku tekutin, dodávaných do organismu ústy nebo nitrožilní infuzí. Ať už vás skolí bakterie či vir, dopřejte svému oslabenému tělu kromě nezbytné diety a pitného režimu i klid, pohodu a dostatečný spánek k nabrání ztracených sil.

Letní „vajíčková“ hrozba

Velmi častým průjmovým onemocněním dětí a dospělých je salmonelóza. Zdrojem nákazy onemocnění jsou nejčastěji produkty z nedostatečně upraveného masa a vajec. Salmonelóza se naštěstí nepřenáší mezi lidmi navzájem. První příznaky onemocnění se objeví asi osm hodin po konzumaci jídla. Na řadu přichází podráždění, zvracení, horečka a vodnatá až zelená stolice. A k tomu všemu úpěnlivá bolest břicha. Nemocný potřebuje zejména hodně pít, v případě velké ztráty tekutin se může léčit i infuzemi. Salmonelóza se neléčí antibiotiky.

Onemocnění s těžším průběhem především děti velmi vysiluje. Vylučování salmonel ve stolici totiž může přetrvávat týdny i měsíce. Jedním z nejnakažlivějších a výlučně lidských onemocnění je bacilární úplavice. Přenáší se při nedostatečné hygieně rukama, řidčeji i nakaženou vodou nebo potravinami, ale i prostřednictvím much. Mezi příznaky úplavice patří horečka, třesavka, podrážděnost, bolesti břicha a nutkání na stolici. Kašovitý průjem se postupně mění na vodnatý, z organismu se vylučuje i malé množství hlenu, někdy se stopami krve. Nemocný musí přijímat dostatek tekutin, zřídka se léčí infuzemi. Na začátku onemocnění se mohou užívat i antibiotika. Dohlížejte proto na pravidelné umývání rukou dítěte a také na to, co si od koho bere… Pokud se chystáte na cesty, měli byste pečlivě vybírat místo své dovolené, pít pouze balenou vodu, vyvarovat se některých druhů jídel (zmrzliny, sýry, paštik, mléka, nedostatečně tepelně upraveného masa, plodů moře, ovoce, jež nelze oloupat, a neokrájené zeleniny) a dodržovat základní hygienické návyky. Jestliže trpíte průjmy opakovaně, je vhodné se o dalším postupu poradit s lékařem, který by měl najít příčinu onemocnění a zvolit vhodný způsob léčby.

Buďte v klidu…

Všechno souvisí se vším a také průjem může souviset s psychikou. Takzvaný psychogenní průjem může vyvolat například strach z neznámé situace, cestovní horečka, obava z nepříjemného lékařského vyšetření (např. opakované běhání na toaletu v čekárně u zubaře, gynekologa a podobně), obava z přijímacího pohovoru, z něčeho, co vám nejde tak, jak byste si představovali.

Dětská psycholožka Mgr. Tereza Beníšková doporučuje: „Čím víc se na psychogenní průjem budete zaměřovat a budete se ho snažit vlastní vůlí překonat, tím úpornější bude. Proto se osvědčuje spíš s průjmem dopředu počítat. Zařiďte to tak, aby vás průjem nepřivedl do úzkých a tím ještě nezvýšil váš stres. Například jděte na místo pohovoru do zaměstnání nebo do čekárny k lékaři s dostatečným časovým předstihem, abyste měli čas si v klidu zajít na toaletu.

Zjistěte si, kde se nacházejí záchody v místě, kde budete trávit čas. Ujistěte se, že toaleta je ve vaší dostatečné blízkosti (třeba ji pak ani nebudete potřebovat). Pokud to jde, vybírejte si pro delší cestování takové dopravní prostředky, ve kterých je možnost zajít si na toaletu. Před situací, ve které by nás mohl psychogenní průjem potkat, nezatěžujte svůj zažívací trakt látkami, které samy o sobě zvyšují vaši pohotovost k průjmu - pro někoho to může být káva, pro jiného ovoce, mléčné výrobky a jiné.“ Zkrátka a dobře, snažte se být vyrovnaní a nepřipouštět si žádný stres.

Známé rčení „Když nejde o život…“ je v tomto případě trefné a platí dvojnásob.

Zdroj: Jana Kratěnová


Maminčin odborník MUDr. Petr Karger vyhledávaný praktický lékař s dlouholetou praxí a zkušenostmi pracuje na Poliklinice Budějovická v Praze 4

Průjem u nejmenších

Největším nebezpečím průjmových onemocnění, především pro kojence a batolata, je možnost rychlého nástupu dehydratace spojené s únikem velkého množství solí, což může dohromady způsobit rozvrat metabolismu dítěte. O průjmu hovoříme tehdy, má-li dítě 6 a více vodnatých stolic za den. Čím jsou stolice objemnější a čím je jich více v časovém úseku, tím rychleji může dojít k dehydrataci. Proto hlavním a rozhodujícím léčebným zásahem je včasné podání tzv. rehydratačních a remineralizačních roztoků (např. Kulíšek) a následné zavedení vhodné diety (banán, mrkev, strouhané jablko, rýžová kaše, bramborová kaše dělaná více z vody než mléka a lehce přisolená). Druhý den můžete přidat kousek vařeného kuřecího masa, živý jogurt a starší bílé pečivo. Na této dietě nedržte dítě dlouho, pouze do úpravy stolice. Pokud dítě solný roztok odmítá, můžete jej nahradit provizorně slabším černým čajem, lehce oslazeným glukopurem (hroznový cukr) s troškou soli. Všechny solné roztoky i čaj musejí být podávány chladné, neboť vlažné či dokonce teplé by vedly ke zvracení. Bohužel, nemocné dítě bývá velmi negativistické a solné roztoky nemají přitažlivou chuť, a tak se někdy stane, že s dehydratací pomocí solných roztoků neuspějete. Pak je třeba dítě hospitalizovat a podávat potřebné roztoky v infuzi. Dítě se obvykle velmi rychle zotaví a může být brzy propuštěno.

Témata: Časopis Maminka, Rodina, Nepříjemné onemocnění, Dostatečný čas, Bramborová kaše, Včasné podání, Bezprostřední kontakt, Onemocnění dětí, Solný roztok, Psychická nepohoda, Akutní průjem, Dostatečný spánek, Petr Karger, Kulíšek
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tohle je 5 podivných věcí, které dělají těhotné ženy za zavřenými dveřmi! Poznáváte se v nich?
Formánková Simona
Těhotenství
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
Slavné české topmodelky ukázaly své dospívající syny: Který je kopií své mámy?
Mrázková Dita
Slavné maminky