Maminka.czZajímavosti

Když v 66 letech porodila první dítě, stala se nejstarší matkou na světě. Jak Adriana Iliescu (84 let) žije dnes a proč je na dceru hrdá?

Vanda Stöckbauerová 30.  1.  2023
Může mít žena po šedesátce dítě? Žena z Rumunska dokázala, že je to možné. V roce 2005 její příběh jako kometa prolétl médii po celém světě. Adriana Iliescu porodila své první dítě ve věku 66 let, což ji tenkrát dostalo do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší matku na světě. Během těhotenství i mnoho let po porodu čelila odmítavému postoji společnosti, ale ve jménu mateřské lásky se snažila být silná. Jak se seniorce a její dceři, která nedávno oslavila osmnáctiny, žije dnes?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Adriana Iliescu se narodila v roce 1938 v Rumunsku. Pracovala jako vysokoškolská pedagožka a také psala knihy pro děti (celkem jich vyšlo 25). Ve dvaceti letech se vdala, ale její manžel nechtěl mít děti. Nakonec se rozvedli a Adriana se soustředila na svou univerzitní kariéru. „Vždycky jsem chtěla mít dítě, ale byla jsem tak zaneprázdněná, že jsem nikdy neměla partnera,“ vysvětlila.

VIDEO: Indka se stala poprvé matkou v 72 letech

Problémy s plodností

Po dítěti velmi toužila. Devět let se léčila s neplodností a snažila se otěhotnět, ale všechny pokusy byly neúspěšné. Nakonec se rozhodla vyzkoušet umělé oplodnění. Na tom by nebylo nic divného, kdyby jí v té době nebylo 65 let. Ačkoli chápala, že jde o obrovské riziko a mnoho lidí bude její rozhodnutí odsuzovat, ze všeho nejvíc se chtěla stát matkou.

Umělé oplodnění se podařilo

Žena čekala dokonce trojčata (spermie a vajíčka pocházela od dárců), ale dvě z nenarozených dětí zemřely ještě před narozením. Vymodlená dcera Eliza spatřila světlo světa 16. ledna 2005 v Bukurešti. Protože šlo o předčasný porod, byla okamžitě převezena na jednotku intenzivní péče. Jako správná matka se Adriana snažila být dceři stále nablízku. Vše dobře dopadlo a po čase je z nemocnice propustili.

Odvaha, nebo nezodpovědnost? Seznamte se s nejstaršími matkami světa!

Výplod temné síly, nebo dar z nebes?

Adriana je silně věřící, a tak se rozhodla, že dceru pokřtí. Někteří představitelé církve však považovali její rozhodnutí mít dítě v tak vysokém věku za velmi sobecké. Během obřadu na ni jeptišky vrhaly obviňující pohledy, a Adriana se dokonce doslechla, že jedna z nich nazvala Elizu „výplodem temné síly“. Sama Adriana si naopak myslí, že jí dceru seslal Bůh.

Lékař a kmotr v jednom

"Jsem zdravá a fit a nikdy jsem neměla žádné nemoci," řekla pár let po narození dcery. "Nekouřím a nepiju. Pokud budu žít stejně dlouho jako mí rodiče, bude Elize dvacet, až zemřu.“ Přesto myslela i na „zadní vrátka“. Dohodla se s lékařem, který ji provázel procesem umělého oplodnění, že v případě její smrti se on stane kmotrem dívky a jejím oficiálním opatrovníkem až do plnoletosti.

Matka, nebo babička?

Přestože ji na procházce s dcerou cizí lidi oslovovali jako „babičku“, nikdy netrpěla žádnými předsudky. Mnohokrát dokázala, že její rozhodnutí stát se matkou bylo víc než jen sobecké přání. A důchodový věk měl jednu výhodu – mohla veškerý svůj čas věnovat výchově. Do své jediné dcery vkládala všechny své síly, zkušenosti a znalosti. A snažila se žít aktivním životem.

Hrdá maminka chytré dcery

Vynaložené úsilí se vyplatilo. Její dcera miluje studium, jako teenagerka vyhrála mnoho školních soutěží. I když přiznala, že kvůli věku své matky zažila ve škole i nepříjemné chvilky, na svou mámu nedá dopustit. Dnes už plnoletá Eliza byla vždy premiantkou třídy a dobré výsledky ve škole jí pomohly dostat se na vysokou školu. Chce jít ve stopách své matky a stát se učitelkou rumunštiny a angličtiny, proto se přihlásila na literární fakultu Bukurešťské univerzity. A byla úspěšně přijata. Navíc chce studovat i filozofickou fakultu. Problém je školné, protože stát přispívá na studium jen na jedné fakultě, proto mladá žena neví, zda bude moct studovat oba obory současně. Adriana Iliescu je odhodlána pomoct své dceři, jak jen to půjde.

"Eliza si vede dobře, ale čeká ji spousta práce. Učí se, připravuje krásné projekty. Jsem hrdá máma," řekla v rozhovoru pro Click. Jediné, co jim komplikuje život, je špatná finanční situace. I když se snaží brát věci z té lepší stránky, žijí velmi skromně, silné vzájemné pouto však zůstává.

Nejčastější otázky kolem náhradního mateřství: Co musí náhradní matka splňovat a jakou dostává finanční kompenzaci?
Témata: Těhotenství, Porod, Příběhy, Dcera, Zajímavosti, Kuriozita, Životní příběh, Matka, Maminky ve světě, pouto, Nejstarší matka, Představitel, Rumunsko, Láska, Adrian Iliescu, Bük, Premiant, JavaScript, Bukurešť, Adriana, Eliza