Maminka.czChování a vztahy

Když vás dítě přistihne... Jak z toho elegantně vycouvat

Michaela Karavarakis 18.  3.  2013
Když vás dítě přistihne... Jak z toho elegantně vycouvat
Jako by nestačilo, že vůbec vytvoření takové ošemetné situace vás stojí nadlidské úsilí. Po celodenním zápřahu a večerním trojboji v koupání, večeření a ukládání, zdá se, konečně přichází vaše chvilka. Manžel není unavený (nikdo ho v práci nenaštval), vás nebolí hlava (představa sexu vám není úplně proti srsti), vypadá to slibně. Tedy až do chvíle, kdy se právě v nejlepším objeví ve dveřích ložnice udivená tvář vašeho dítěte. Maminko, tatínku, slezte ze sebe a začněte vysvětlovat. Nebo..?

Dítě v domě, sex není pro mě?

Spontánnost je hezká vlastnost. Spontánní nápady většinou bývají ty nejlepší, spontánní dárky nejmilejší, spontánní sex zaručeně nejžhavější. Bohužel, jakmile jednou vstoupíte do jinak velmi uspokojující kapitoly svého života jménem Rodičovství, spontánní sex z něj zmizí. Samozřejmě je to škoda. Neříkáme, že by příležitostné servání blůzky z vašich nahých ramenou a vášnivý sex na kuchyňské lince nepovzbudil jak váš, tak manželův sexuální apetit, ale děti jsou děti. Už sice nebýváte přepadena při ohýbání se k pračce, ale nejsme na to už konec konců staří?

Vaše intimní chvilky se přesunuly do útulného prostředí ložnice, kde se odehrávají pod pečlivě nacvičenou taktovkou a bez použití dalších nástrojů. Nakonec, po celodenním vyčerpání a s ohledem na spící dítě vedle v pokoji, stejně většinou po ničem jiném netoužíte.

Konečně chvíle jen pro vás

Takže po té, co je váš potomek vykoupán, obléknut do pyžama, nakrmen, jsou mu vyčištěny zuby a je uložen, vy se narychlo oholíte (nebo taky ne, když zapomenete, to nevadí), teskně před zrcadlem zavzpomínáte na své staré tělo před porodem, obléknete si sexy košilku (z valné části proto, abyste zakryla nedostatky toho nynějšího těla po porodu), manžel si spolu s ostatními svršky odloží i ponožky, přitulíte se k sobě a aááá, sladké milování může začít.

ČTĚTE TAKÉ: Jak dlouho vlastně kojit? Aneb nic se nemá přehánět

Moment překvapení

Řekněme, že v okamžiku, kdy spatříte tázavý pohled svého dítěte ve dveřích vaší ložnice, fáze tulení je již dobrou chvíli za vámi. Řekněme, že podle toho úplně nejhoršího scénáře, nezaregistrujete své dítě dřív, než když se po velkolepém zakončení zhroutíte zpátky na postel. (Možná už to neděláte pětkrát týdně a v ložnici stejně často jako mimo ní, ale pořád to stojí za to.) Co proboha teď?

Mami, tati, dobrou

Samozřejmě hodně záleží na věku vašeho potomka. Tříleté dítě se spokojí s mnohem jednodušším vysvětlením než dítě třeba šestileté. Možná se ale vysvětlování vyhnete úplně. Dětští psychologové upozorňují, že hodně malému dítěti ještě vůbec nemusí vaše počínání připadat divné. Pokud se neptá a nedožaduje se vysvětlení, zbytečně situaci nerozpitvávejte a nijak ji nekomentujte. Pokud však již chápe, že bylo svědkem něčeho neobvyklého, a dožaduje se vysvětlení, je na vás mu ho poskytnout.

My si s tatínkem jen hráli

Největší chybou je podle psychologů nasupeně dítě vykázat zpátky do jeho pokojíčku a o tom, čeho bylo svědkem, se odmítnout bavit. To v něm jedině vyvolá pocit, že šlo o něco špatného, a voilà - na tabu jménem sex je úspěšně zaděláno.

Nejmoudřejším řešením je prý přirovnat to, co dítě vidělo, ke hře dospělých, kterou spolu maminka s tatínkem občas hrají. Vaše dítě chápe, že hra může mít mnoho podob, že se při ní může křičet, skákat, prostě dělat spousta věcí, které jsou pro toho, kdo si hraje, zdrojem velké zábavy.

Pokud mu tedy vysvětlíte, že jste si pouze hráli, dítě nebude mít pocit, že se vám dělo něco špatného a později, až přijde na řadu sofistikovanější vysvětlování, bude moct elegantně navázat.

Témata: Chování a vztahy, Tulení, Děti, Voila, Vaš, Jak
Mohlo by vás zajímat
GALERIE: Přáli si pro dceru sourozence a dočkali se paterčat! Jak žije rodina, kterou milují celé Spojené státy?
Formánková Simona
Instagram
Čistíte dětem nebo sobě uši vatovými tyčinkami? Už to radši nedělejte!
Wallerová Radka
Zdraví
Zpěvačka a trojnásobná máma Jessica Simpson oslavila 4. výročí bez alkoholu. Jaký šokující důkaz ukázala světu?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Herečka Kristýna Hrušínská: Náš Vojta by chtěl být momentálně buď Hurvínek, nebo Belmondo
Mrázková Dita
Slavné maminky
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
GALERIE: Cigareta po porodu, jízda bez autosedačky? Retro fotky ukazují, co by se dnes už určitě nestalo!
Formánková Simona
Galerie
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Emotivní vyznání táty, který přišel o svou těhotnou ženu. Fotografie s dcerkou, která přežila, berou za srdce...
Mrázková Dita
Láska a vztahy