Maminka.czChování a vztahy

Když vás dítě přistihne... Jak z toho elegantně vycouvat

18. 3. 2013
Když vás dítě přistihne... Jak z toho elegantně vycouvat
Jako by nestačilo, že vůbec vytvoření takové ošemetné situace vás stojí nadlidské úsilí. Po celodenním zápřahu a večerním trojboji v koupání, večeření a ukládání, zdá se, konečně přichází vaše chvilka. Manžel není unavený (nikdo ho v práci nenaštval), vás nebolí hlava (představa sexu vám není úplně proti srsti), vypadá to slibně. Tedy až do chvíle, kdy se právě v nejlepším objeví ve dveřích ložnice udivená tvář vašeho dítěte. Maminko, tatínku, slezte ze sebe a začněte vysvětlovat. Nebo..?

Dítě v domě, sex není pro mě?

Spontánnost je hezká vlastnost. Spontánní nápady většinou bývají ty nejlepší, spontánní dárky nejmilejší, spontánní sex zaručeně nejžhavější. Bohužel, jakmile jednou vstoupíte do jinak velmi uspokojující kapitoly svého života jménem Rodičovství, spontánní sex z něj zmizí. Samozřejmě je to škoda. Neříkáme, že by příležitostné servání blůzky z vašich nahých ramenou a vášnivý sex na kuchyňské lince nepovzbudil jak váš, tak manželův sexuální apetit, ale děti jsou děti. Už sice nebýváte přepadena při ohýbání se k pračce, ale nejsme na to už konec konců staří?

Vaše intimní chvilky se přesunuly do útulného prostředí ložnice, kde se odehrávají pod pečlivě nacvičenou taktovkou a bez použití dalších nástrojů. Nakonec, po celodenním vyčerpání a s ohledem na spící dítě vedle v pokoji, stejně většinou po ničem jiném netoužíte.

Konečně chvíle jen pro vás

Takže po té, co je váš potomek vykoupán, obléknut do pyžama, nakrmen, jsou mu vyčištěny zuby a je uložen, vy se narychlo oholíte (nebo taky ne, když zapomenete, to nevadí), teskně před zrcadlem zavzpomínáte na své staré tělo před porodem, obléknete si sexy košilku (z valné části proto, abyste zakryla nedostatky toho nynějšího těla po porodu), manžel si spolu s ostatními svršky odloží i ponožky, přitulíte se k sobě a aááá, sladké milování může začít.

ČTĚTE TAKÉ: Jak dlouho vlastně kojit? Aneb nic se nemá přehánět

Moment překvapení

Řekněme, že v okamžiku, kdy spatříte tázavý pohled svého dítěte ve dveřích vaší ložnice, fáze tulení je již dobrou chvíli za vámi. Řekněme, že podle toho úplně nejhoršího scénáře, nezaregistrujete své dítě dřív, než když se po velkolepém zakončení zhroutíte zpátky na postel. (Možná už to neděláte pětkrát týdně a v ložnici stejně často jako mimo ní, ale pořád to stojí za to.) Co proboha teď?

Mami, tati, dobrou

Samozřejmě hodně záleží na věku vašeho potomka. Tříleté dítě se spokojí s mnohem jednodušším vysvětlením než dítě třeba šestileté. Možná se ale vysvětlování vyhnete úplně. Dětští psychologové upozorňují, že hodně malému dítěti ještě vůbec nemusí vaše počínání připadat divné. Pokud se neptá a nedožaduje se vysvětlení, zbytečně situaci nerozpitvávejte a nijak ji nekomentujte. Pokud však již chápe, že bylo svědkem něčeho neobvyklého, a dožaduje se vysvětlení, je na vás mu ho poskytnout.

My si s tatínkem jen hráli

Největší chybou je podle psychologů nasupeně dítě vykázat zpátky do jeho pokojíčku a o tom, čeho bylo svědkem, se odmítnout bavit. To v něm jedině vyvolá pocit, že šlo o něco špatného, a voilà - na tabu jménem sex je úspěšně zaděláno.

Nejmoudřejším řešením je prý přirovnat to, co dítě vidělo, ke hře dospělých, kterou spolu maminka s tatínkem občas hrají. Vaše dítě chápe, že hra může mít mnoho podob, že se při ní může křičet, skákat, prostě dělat spousta věcí, které jsou pro toho, kdo si hraje, zdrojem velké zábavy.

Pokud mu tedy vysvětlíte, že jste si pouze hráli, dítě nebude mít pocit, že se vám dělo něco špatného a později, až přijde na řadu sofistikovanější vysvětlování, bude moct elegantně navázat.


Témata: Chování a vztahy, Děti

Mohlo by vás zajímat
Jak moc je pro vás širší rodina důležitá? Názory čtyř žen
Vyrobte dětem hru rybolov. Zabaví je cestou na dovolenou
První rok mám v mlze, říká máma, která dvakrát porodila dvojčata
Tresty snižují sebevědomí dítěte, varuje psycholožka

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu