Maminka.czZdraví

Když začnou bolet kosti

, Časopis Moje psychologie
2. 1. 2010
Když začnou bolet kosti
Jednoho dne, někdy po třicátých narozeninách, se probudíte a zjistíte, že máte bolavé tělo. Tu dloubnutí, tady píchnutí, říká psycholožka Marta Boučková. Už jste se s tím vypořádali, nebo vás to teprve čeká?

V prvních chvílích zachvátí mnohé z nás rozčarování, které vzápětí střídá panika více či méně živená myšlenkou, že jde zcela jistě o nějakou vážnou a nebezpečnou chorobu, která nám poskytne tak maximálně rok života. Dobrou zprávou v tomto okamžiku je, že se nejedná ani o rakovinu, ani o roztroušenou sklerózu nebo jinou obávanou diagnózu. To „jen“ opotřebovanost našeho těla zatížená věkem zaklepala na dveře, aby se představila a vzápětí se u nás ubytovala.

A hlavně aby nám sdělila, že našemu tělu fakt není jedno, jak s ním zacházíme.
A zejména, že je čas, abychom se mu pro příštích pár (přesněji řečeno zbývajících) let na oplátku začali přizpůsobovat. Tělo zkrátka bude od této chvíle potřebovat čím dál více péče. Ruku na srdce, kdo má z téhle návštěvy radost a kdo je na ni připraven! A tak se po úlevné informaci, že jsme v zásadě zdraví, objevuje notná dávka směsi nechuti, vzteku i lítosti přijmout fakt, že nás mládí opouští a zodpovědné stáří nám začíná dýchat na krk. Na první pohled by se mohlo zdát, že ti, kteří udržují tělo v kondici pravidelným a často poměrně náročným cvičením, na tom budou lépe. Ale chyba lávky. Divíte se? Vždyť to jsou přece ti, kteří na své tělo nezapomínají a starají se o něj.

Ale ono to tak úplně nemusí být. I oni jsou zvyklí své tělo notně využívat a nic mu neodpustit – a spíše mu ani nedarovat. A tak se tělo ve chvíli, kdy se začne bránit, snaží přeprat a přesvědčit, že díky tvrdšímu tréninku bude zase fungovat. Přesněji řečeno fungovat tak, jak byli jeho majitelé dosud zvyklí. S trochou nadsázky můžeme konstatovat, že právě tito krotitelé těl zapomněli postoupit do družstva své věkové kategorie. Jednoho dne ale nutně zjistí, že setrvání v dorosteneckém oddíle je nereálné a je bezpodmínečně třeba přestoupit k seniorům. A věřte, že to vůbec nejde snadno! Tempo může být různé, ale fakt, že tělo stárne, je krutě reálný a neúprosný.

V boji s časem tak vyhrávají ti, kteří se nesnaží jít hlavou proti času a žádosti svého tělo vezmou na vědomí. Ale i tady je možné šlápnout vedle. Není nutné a zejména nijak moudré o svém stárnutí vyprávět každému a při každé příležitosti. S rozvahou proto používejte větu „Už to není, co to bývalo, když mi bylo dvacet.“ I přesto, že je času v našich životech obecně velmi málo, věřím, že je ho stále dost na to, aby se naše konverzační témata nesmrskla na diagnostické informace o ubývajících tělesných silách. Pravdou je, že tohle téma se s přibývajícím věkem stává tím, ke kterému má každý z nás co říct. Ale otázkou je, zda také každý bude chtít. Protože již před tisíci let ve staré Číně se tradovalo, že „moudrý toho hodně cítí, ale málo o tom mluví“.


PhDr. Marta Boučková Vystudovala FF UK v Praze, obor psychologie.

Ve své praxi (První pražská partnerská poradna) pracuje s klienty, kteří řeší krize jak partnerské či manželské, tak i osobní. Spolupracuje s firmami jako externí poradce pro oblast interpersonálních vztahů a komunikaci v týmu. Ráda lyžuje, plave, hraje pétanque. Miluje detektivky a relaxuje při karetních hrách a při scrabblu. www.martabouckova.cz

Témata: Zdraví, Časopis Moje psychologie, Koš, Karetní hra, Kost

Mohlo by vás zajímat
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Táta fotí boží fotky dětí! Jak to dokáže a kam chodí na nápady?
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Nechala jsem si zpracovat placentu, ale lesana nejsem, říká Eva Burešová
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Jana Bernášková: Špatně jsme odhadli syna, komunitní škola nebyla pro něj
Kristýna Leichtová rodila doma! Mezi herečkami nebyla první
Kristýna Boková je těhotná. Čeká svoje třetí dítě, prozradila pohlaví?

Horoskopy

Střelec Momentálně neexistuje úkol, který byste nedokázali splnit. Šéfovi se líbí váš přístup, chování i…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Libuše, Amálie, Mia

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné