Maminka.czZdraví

Když začnou bolet kosti

, Časopis Moje psychologie
2. 1. 2010
Když začnou bolet kosti
Jednoho dne, někdy po třicátých narozeninách, se probudíte a zjistíte, že máte bolavé tělo. Tu dloubnutí, tady píchnutí, říká psycholožka Marta Boučková. Už jste se s tím vypořádali, nebo vás to teprve čeká?

V prvních chvílích zachvátí mnohé z nás rozčarování, které vzápětí střídá panika více či méně živená myšlenkou, že jde zcela jistě o nějakou vážnou a nebezpečnou chorobu, která nám poskytne tak maximálně rok života. Dobrou zprávou v tomto okamžiku je, že se nejedná ani o rakovinu, ani o roztroušenou sklerózu nebo jinou obávanou diagnózu. To „jen“ opotřebovanost našeho těla zatížená věkem zaklepala na dveře, aby se představila a vzápětí se u nás ubytovala.

A hlavně aby nám sdělila, že našemu tělu fakt není jedno, jak s ním zacházíme.
A zejména, že je čas, abychom se mu pro příštích pár (přesněji řečeno zbývajících) let na oplátku začali přizpůsobovat. Tělo zkrátka bude od této chvíle potřebovat čím dál více péče. Ruku na srdce, kdo má z téhle návštěvy radost a kdo je na ni připraven! A tak se po úlevné informaci, že jsme v zásadě zdraví, objevuje notná dávka směsi nechuti, vzteku i lítosti přijmout fakt, že nás mládí opouští a zodpovědné stáří nám začíná dýchat na krk. Na první pohled by se mohlo zdát, že ti, kteří udržují tělo v kondici pravidelným a často poměrně náročným cvičením, na tom budou lépe. Ale chyba lávky. Divíte se? Vždyť to jsou přece ti, kteří na své tělo nezapomínají a starají se o něj.

Ale ono to tak úplně nemusí být. I oni jsou zvyklí své tělo notně využívat a nic mu neodpustit – a spíše mu ani nedarovat. A tak se tělo ve chvíli, kdy se začne bránit, snaží přeprat a přesvědčit, že díky tvrdšímu tréninku bude zase fungovat. Přesněji řečeno fungovat tak, jak byli jeho majitelé dosud zvyklí. S trochou nadsázky můžeme konstatovat, že právě tito krotitelé těl zapomněli postoupit do družstva své věkové kategorie. Jednoho dne ale nutně zjistí, že setrvání v dorosteneckém oddíle je nereálné a je bezpodmínečně třeba přestoupit k seniorům. A věřte, že to vůbec nejde snadno! Tempo může být různé, ale fakt, že tělo stárne, je krutě reálný a neúprosný.

V boji s časem tak vyhrávají ti, kteří se nesnaží jít hlavou proti času a žádosti svého tělo vezmou na vědomí. Ale i tady je možné šlápnout vedle. Není nutné a zejména nijak moudré o svém stárnutí vyprávět každému a při každé příležitosti. S rozvahou proto používejte větu „Už to není, co to bývalo, když mi bylo dvacet.“ I přesto, že je času v našich životech obecně velmi málo, věřím, že je ho stále dost na to, aby se naše konverzační témata nesmrskla na diagnostické informace o ubývajících tělesných silách. Pravdou je, že tohle téma se s přibývajícím věkem stává tím, ke kterému má každý z nás co říct. Ale otázkou je, zda také každý bude chtít. Protože již před tisíci let ve staré Číně se tradovalo, že „moudrý toho hodně cítí, ale málo o tom mluví“.


PhDr. Marta Boučková Vystudovala FF UK v Praze, obor psychologie.

Ve své praxi (První pražská partnerská poradna) pracuje s klienty, kteří řeší krize jak partnerské či manželské, tak i osobní. Spolupracuje s firmami jako externí poradce pro oblast interpersonálních vztahů a komunikaci v týmu. Ráda lyžuje, plave, hraje pétanque. Miluje detektivky a relaxuje při karetních hrách a při scrabblu. www.martabouckova.cz

Předplatné časopisu Maminka
Témata: Zdraví, Časopis Moje psychologie, Kost, Karetní hra, Koš

Mohlo by vás zajímat
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?
Marika Šoposká: Těhotenství bez komplikací není samozřejmost, už to vím!
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
S dětmi jsem dospěl. Kvůli nim jsem přestal pít alkohol, říká Tomáš Třeštík
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte

Horoskopy

Býk Do nového pracovního týdne nevstoupíte pravou nohou, což vás velice užírá. S kolegy si nerozumíte a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Alžběta, Alžbeta, Elizabeth

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu