Maminka.czBezpečnost dítěte

Ke vzniku závažné popáleniny stačí dětské kůži jedna vteřina kontaktu, varuje odborník

Vanda Stöckbauerová 12.  6.  2024
Statistiky Státního zdravotního ústavu hovoří bohužel neúprosně – s popáleninami se ročně potýká na 100 tisíc Čechů, téměř polovina musí kvůli závažnosti poranění vyhledat lékařskou pomoc, ze 40 % jde o děti. Momentálně se blíží období, kdy se obecně nabádá ke zvýšené opatrnosti.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Letní prázdniny znamenají více volného času pro děti, s tím jde ruku v ruce i více potenciálně rizikových situací. Třeba máte doma malou aspirující kuchařku nebo kuchaře, kteří si nikdy neodpustí příležitost asistovat vám nebo prarodičům u plotny. A proto je důležité zbystřit. 

VIDEO: Jeden horký čaj vám změní život. Ročně se popálí až devět tisíc dětí

Nástrahy v domácnosti

Popáleniny jsou všeobecně považovány za typ úrazů s jedněmi z nejzávažnějších následků vůbec, v extrémních případech je léčba doživotní. Lékaři v tuzemsku za rok ambulantně vyšetří zhruba 9 tisíc dětí s různě těžkými popáleninami, jednu třetinu z toho tvoří opařená batolata. Z těchto dětských pacientů jich skončí hospitalizovaných zhruba 1,2 tisíce, což odpovídá přibližně 2,5 % všech zaznamenaných dětských úrazů. Zejména v jejich případě platí, že nejvíce nástrah číhá ve zdánlivém bezpečí domovů.

Menší děti do jednoho roku si nejčastěji popálí ruce nebo dlaně z důvodu kontaktu se žhnoucím předmětem, například kuchyňskou plotýnkou, žehličkou nebo rozžhaveným krbem. U starších dětí, asi do tří let věku, bývá problematická vroucí voda – politím mohou vznikat život ohrožující popáleniny obličeje, hrudníku nebo opět rukou. S rostoucím věkem pak přibývá úrazů způsobených hořícím oděvem. Pochmurné statistiky udávají, že popálení je ve světě celkově třetím nejčastějším důvodem dětských úmrtí a na vině většinou bývá zanedbaná prevence.

„Až v 90 % případů se popáleninám dá předejít účinnou prevencí. Vzhledem k tomu, že se drtivá většina úrazů odehrává v kuchyni nebo koupelně, tak i malá změna může vaši domácnost udělat bezpečnější,“ varuje Robert Zajíček, přednosta Kliniky popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze (FNKV), v níž zároveň působí 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. „Je dobré si uvědomit, že třeba čaj nebo káva má tři minuty po zalití asi 70 °C. Ke vzniku závažné popáleniny stačí dětské kůži jedna vteřina kontaktu. Z toho vyplývá, že k bolestivé tragédii může dojít velice náhle a rychle,“ dodává lékař, který stojí i za osvětovou kampaní 70 °C, která má za cíl předcházet tomuto typu domácích úrazů.

Základní poučky pro předcházení popáleninám existují – třeba vařit na zadních plotýnkách a hrnce i pánve natáčet tak, aby malí kuchtíci nedosáhli na rukojeť, umístit rychlovarnou konvici mimo dosah dětí. Po použití vždy okamžitě odpojit žehličku ze zásuvky a umístit ji mimo dosah dětí, dokud nevychladne. Kabely od elektrospotřebičů by měly být rovněž mimo dosah malých neposedů a zásuvky by měly být chráněné krytkami. Nebezpečí představuje i vaření s dítětem v náruči nebo v nosítku a nechávání zápalek v místech, která jsou pro dítě snadno dosažitelná. To jsou jen některé ze základních zásad. 

Na trhu je k sehnání řada nejen kuchyňských pomůcek určených k ochraně před popálením. Jde například o různé hasicí přístroje (hlavně práškové), protipožární deky nebo speciální kuchyňská chňapka, kterou v rámci projektu Bezpečně v kuchyni představily firmy Aramark a Potten & Pannen – Staněk ve spolupráci s Klinikou popáleninové medicíny FNKV v Praze a jejím přednostou Robertem Zajíčkem. Poznáte ji podle loga dlaně ruky – ta se totiž rovná jednomu procentu lidského těla, což je zároveň rozměr, který se používá k prvotnímu odhadu rozsahu popálenin i plochy, kterou lze při úrazu aktivně u dětí chladit.

Důležité je také naučit se základy první pomoci při popáleninách, abyste byli připraveni rychle reagovat v případě nehody. První pomocí, kterou můžete doma poskytovat dítěti, je chlazení proudem studené tekoucí vody. Vydržte ránu pouze chladit a nic do ní nemazat ani nestříkat. U popálenin, které jsou větší než dlaň s prsty popáleného dítěte (tedy 1% povrchu jeho těla), konzultujte stav s lékařem. Pravidelně také připomínejte dětem nebezpečí horkých předmětů a učte je, jak se jim vyhýbat.

Popáleniny u dětí: rizika, následky a jak jim předcházet

Desatero prevence popálenin v kuchyni

  • Nenechávejte viset z kuchyňské linky kabel od jakéhokoli spotřebiče. 
  • Pokrmy vařte vždy na zadních plotýnkách sporáku a hrnce a pánve otáčejte rukojetí tak, aby na ně dítě nedosáhlo. 
  • Zabraňte dětem v kontaktu s horkými dvířky trouby. 
  • Horké nápoje postavte vždy co nejdál od kraje stolu. Do domácnosti s batoletem nepatří na stůl ubrusy. 
  • Nikdy nenechávejte připravované jídlo bez dozoru, pokud jsou zapnuté spotřebiče. 
  • Nevařte s dítětem v náručí ani v nosítku. 
  • Horký nebo hořící olej na pánvi nikdy nehaste vodou nebo vodním hasicím přístrojem. Použijte protipožární deku, práškový hasicí přístroj nebo třeba hlínu z květináče. 
  • Zamezte dětem přístup k zápalkám, zapalovačům a hořlavinám, starším dětem vysvětlete jejich nebezpečnost a smysl použití. 
  • Poučte větší děti o bezpečném ohřívání pokrmů v mikrovlnné troubě – od volby vhodného nádobí až po rizika úniku horké páry. 
  • Používejte kvalitní ochranné pomůcky při manipulaci s rozpálenými hrnci, pekáči, aby nedošlo k propálení nebo vysmeknutí držadel. Předem se ujistěte, že děti jsou v bezpečné vzdálenosti.

Zdroj: bezpecnevkuchyni.cz

Silvestrovská zranění: Na popáleniny rozhodně nepatří mouka či zubní pasta
 

Témata: Zdraví, Batole, praha, kůže, Bezpečnost dítěte, Klinika, kuchyně, Úraz, Letní prázdniny, Popáleniny, Lékařská pomoc, Robert Zajíček, Státní zdravotní ústav, Pánev, Prevence, Hrnec, Staněk, Zdraví na Heureka.cz