Maminka.czPsychomotorický vývoj

KiSS syndrom: Je vaše miminko často plačtivé? Příčinou může být blokáda krční páteře

KiSS syndrom je označením pro mechanickou blokádu krční páteře u malých dětí. Ve většině případů jde o důsledek náročného porodu. Není však jednoduché jej poznat, neboť příznaky mohou být často mylně přisuzovány jiným potížím. Objasníme, jaké jsou typické symptomy KiSS syndromu a proč je tak důležité zahájit léčbu včas.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Trápí vás, že vaše miminko často neutišitelně pláče bez zjevné příčiny? V kojeneckém věku není jednoduché rozpoznat, co děti trápí. Vedle jiných důvodů může být zvýšená dráždivost miminka způsobena právě blokací krční páteře a skloubením týlní kosti. Pokud tato blokáda není včas odstraněna, může negativně ovlivnit celkový psychomotorický vývoj dítěte a přerůst v takzvaný KiDD syndrom.

VIDEO: Primář o syndromu třeseného dítěte: Na hrubé zacházení umírá až pětina dětí.

KiSS syndrom jako následek těžkého porodu

KiSS syndrom je nejčastěji důsledkem komplikovaného porodu. K rizikovým situacím patří například tah za hlavičku dítěte, použití kleští nebo porodního zvonu. Potíže můžou způsobit také pomalu postupující porod, obtížně průchodné porodní cesty, velký tlak na břicho maminky při porodu nebo císařský řez. Rozhodující můžou být rovněž váha a poloha dítěte – více jsou ohrožena miminka s vyšší porodní váhou a ta, která přichází na svět koncem pánevním.

„Značná část blokád krční páteře u novorozenců je následkem porodního poranění (perinatálního traumatu). Ve všech případech je tedy nutné nejdříve vyloučit svalové a kostní poranění,“ uvádí MUDr. Boris Živný, primář NeuroCentrum Clinic, a doplňuje: „Protože blokáda bývá většinou asymetrická, je jedním z jejích vedoucích projevů asymetrický postoj, jakož i asymetrie spontánních i indukovaných pohybových projevů dítěte. Blokáda ovšem může být také oboustranná, což někdy komplikuje včasnou diagnostiku, protože typicky asymetrické příznaky mohou být hůře rozpoznatelné kvůli nemožnosti srovnání s druhou (nepostiženou) stranou.“

Covid způsobuje u dětí multisystémový zánětlivý syndrom. Stále víc jich končí v nemocnici. Jaké komplikace hrozí?

Jak poznat zablokovanou krční páteř?

KiSS syndrom se vyznačuje mnoha příznaky, které jsou lehko zaměnitelné s projevy jiných problémů u novorozenců. Podobně se můžou projevovat například tříměsíční kolika nebo dráždivé dítě. Někdy může rovněž trvat delší dobu, než se první symptomy projeví – záleží totiž na tom, jestli je příčinou nesprávná poloha v děloze, nebo jde o důsledek náročného porodu.

Jak tedy poznáte, že vaše miminko trápí blokáda krční páteře? Zpozorněte, pokud pozorujete, že je dítko nadměrně plačtivé a přetrvává u něj dlouhodobý neklid. Některé pohyby mohou dítěti způsobovat bolest, proto se jim raději vyhýbá, což se může projevit napětím těla, preferencí jedné strany v pohybech nebo prohýbáním se do luku.

Problematické bývá i kojení, při němž dítě špatně polyká, nadměrně slintá a preferuje pouze jedno prso. Typická je rovněž jednostranná poloha při spánku a přetáčení se pouze na jednu stranu.

Stáčí hlavičku, prohýbá se, nepase koníčky?

KiSS syndrom může mít dva různé průběhy s odlišnými symptomy. KiSS syndrom 1 se projevuje jednostranným strnutím šíje a stáčením hlavičky na jednu stranu. Důsledkem toho můžou být změna tvaru lebky a znatelná asymetrie obličeje. Typické pro tuto formu je rovněž poloha těla ve tvaru C při lehu.

Druhá forma KiSS syndromu bývá charakterizována častým záklonem hlavičky, potížemi s ohýbáním hlavy dopředu a bolestivostí při položení na záda. Pozorovat rovněž můžete časté prohýbání se do luku, a to i při spánku, což může mít následek v podobě zploštělého tvaru lebky a vypadávání vlasů. Dítě také odmítá pást koníčky, protože je pro něj tato poloha bolestivá. Příznaky této formy syndromu jsou také snížená schopnost koordinace pohybů těla a omezené ovládání jazyka.

Syndrom náhlého úmrtí kojenců má zřejmě i biologickou příčinu

Včasné zahájení léčby je zásadní

Pokud na svém dítěti pozorujete příznaky charakteristické pro mechanickou blokádu páteře, neváhejte. Správná diagnostika a včasné zahájení léčby jsou klíčové. S terapií může pomoct zkušený rehabilitační lékař, fyzioterapeut nebo osteopat. Léčbě však musí předcházet důsledné vyšetření pacienta s ohledem na jeho genetické dispozice a lékařskou anamnézu. K určení diagnózy a následnému stanovení dalšího postupu může být doporučeno i rentgenové vyšetření.

„Některé léčebné postupy mohou být v určitých situacích zcela nevhodné, a to nejen neúčinné, ale dokážou stav dítěte dokonce významně zhoršit. Jako příklad rizikového postupu můžeme uvést aplikaci Vojtovy metody reflexní lokomoce u dětí s KiSS, resp. KiSS+ syndromem,“ upozorňuje MUDr. Boris Živný.

Správně zvolená terapie od zkušeného odborníka může dítěti významně ulevit již po prvním ošetření. Čím delší doba od porodu uplyne, tím větší je riziko dlouhodobé léčby. V případě úspěšné terapie jsou výsledkem zlepšení ovládání těla a motorického vývoje a v neposlední řadě úleva od bolesti.

Pozor na narušitele motorického vývoje: Proč mohou škodit odrážedla?

KiDD syndrom jako důsledek neléčeného KiSS syndromu

KiDD syndrom vzniká u dětí starších jednoho roku jako následek neošetřené blokády krční páteře. Při zanedbání správné léčby může v krajním případě dojít k narušení nebo zpoždění psychomotorického vývoje dítěte. To se projevuje problémy s koordinací pohybů, špatnou rovnováhou nebo vynecháním některých vývojových stadií pohybu. Tyto symptomy se projevují nejvíce v situacích, kdy jsou na děti kladeny vyšší nároky na pohyb, například při sportu a jiných fyzicky náročných aktivitách.

Důsledky se mohou projevit i v oblasti chování. Objevit se mohou velké výkyvy nálad a poruchy chování. Mechanická blokáda může ovlivnit rovněž vývoj jazykových schopností a rozvoj slovní zásoby. Potíže někdy nastávají až ve školním věku, kdy se děti setkávají s náročnějšími úkoly, na které dosud nebyly zvyklé. 

Prvním, kdo KiSS syndrom popsal, je německý chirurg Heiner Biedermann, bylo to v roce 1991. Své poznatky shrnul v knize nazvané KiSS-Kinder. Jedná se tedy o relativně moderní diagnózu, která zatím není příliš rozšířená a má i své odpůrce, kteří tvrdí, že posunutí páteře u novorozenců je přirozené a problém se časem vyřeší sám.

Témata: Batole, Děti, Zdraví, Porod, Kojenec, Miminko, Miminko, Děti a nemoci, Nemoc, pláč, Psychomotorický vývoj, páteř, Syndrom, Léčba, Symptom, Vypadávání vlasů, Narušení, Vypadávání, Příznaky, Peřina, OSTE, Kinder, Blokáda, Plac, Lokomoce, Zdraví na Heureka.cz