Maminka.czRodina

Klára: Je nás 6 a tísníme se v 1+1

10. 6. 2013
Klára: Je nás 6 a tísníme se v 1+1
Umíte si představit žít se dvěma dětmi a vlastními rodiči na rozloze necelých 60 metrů čtverečních? Bohužel, to je Klářina každodenní realita.

Já a mé tři spolubydlící

"Když jsme se s Tomášem poznali, bydlela jsem v podnájmu se třema holkama. Kdykoli jsme chtěli mít chvilku soukromí, museli jsme dát mé spolubydlící peníze na kino a pak jsme měli dvě, možná dvě a půl hodiny pro sebe - samozřejmě s dvěma dalšíma holkama vedle v pokoji, které často a rádi vcházely bez klepání. Navíc jsme se všechny neustále hádaly. Kvůli úklidu, nákupům, hlasité hudbě, co kdo snědl, na co se kdo bude koukat v televizi... Po čase mě to začalo těžce lézt na nervy. Chtěli jsme s Tomášem posunout náš vztah dál, ale bylo nám jasné, že vlastní podnájem si nikdy nebudeme moct dovolit. Oba jsme totiž studenti.

Než tohle, cokoli jiného!

Jednou jsme byli na obědě u našich a já si zase stěžovala na to svoje bydlení, a jak bychom s Tomem chtěli začít žít spolu, když mamka povídá: 'A nechcete se nastěhovat sem? Dali bychom vám s tátou tenhle pokoj a přestěhovali si postel do kuchyně.' Pamatuju, jak jsme se na sebe tenkrát vyděšeně podívali a honem s díky odmítli. Jenže druhý den, když mě Tom doprovázel večer domů, už přede dveřmi jsme slyšeli ten šílený kravál: Simona si zase vjela do vlasů s druhou Simonou, do toho hrála na plný pecky televize... děs. V tom Tomáš povídá: "No zlatej bejvák u vašich v porovnáním s tímhle." A bylo to.

Ne, tohle nebylo v plánu

Přestěhovali jsme se k našim a docela to fungovalo. Rodiče nám nechávali tolik soukromí, co to šlo. Trochu divné to bylo jen o víkendech, kdy jsme se vždycky snažili na většinu dne zmizet. Bydleli jsme tam asi půl roku, když jsem zjistila, že jsem těhotná. Neplánovaně samozřejmě. Sice jsme mluvili o společné budoucnosti a jednou jsme spolu chtěli mít děti, ale až po škole, až si oba najdeme práci a budeme žít z příjmu většího než pár tisícovek měsíčně.

A tohle už vůbec ne

Jenže aby toho nebylo málo, v druhém měsíci těhotenství se při kontrole na sonu najednou neukázalo srdíčko jedno, ale dvě. Byla jsem v šoku. Od doktora jsem jela rovnou domů, i když původně jsem plánovala jít na přednášku, a celou cestu jsem přemýšlela, jak to řeknu Tomášovi. A jak proboha našim.

Pereme se o každý centimetr

Mireček a Toník se narodili letos v lednu. Mireček dostal jméno po mém taťkovi a Toník po Tomově dědečkovi. Nezastírám, že v šesti už jsme v tom našem jedna plus jedna namačkaní jak sardinky, ale díky bohu za něj. S Tomášem spíme na rozkládacím gauči a dvojčata zatím spolu v jedné kolíbce. Brzo jim už ale nebude stačit a budeme muset pořídit druhou. To ovšem znamená dát pryč malý jídelní stůl, který jsme si do pokoje s Tomášem pořídili, abychom mohli jíst spolu v soukromí a nemuseli rušit naše. Taky oblečení pro kluky a všechny miminkovské věci zaberou spoustu místa. Vyklidili jsme každý jednu poličku ze své části skříně a prozatím to musí stačit. Je mi ovšem jasné, že věcí bude přibývat a trochu se děsím toho, kam to všechno dáme, protože už takhle tam prakticky není k hnutí. Rodiče se nám snaží vycházet vstříc, ale je to těžké - jak pro ně, tak pro nás.

Výhled do budoucna? Nic moc

Jediným východiskem je, že Tomáš rychle dostuduje a najde si práci, aby se o nás mohl postarat. Jenže zbývají mu ještě dva roky a upřímně, když vidím ten cirkus doma, nedovedu si představit, že udělá jedinou zkoušku v termínu. Já jsem si dala odklad a v září bych se chtěla do školy vrátit, ale nejsem si jistá, jestli to nebude na mamku moc. Když o tom tak přemýšlím, vážně si neumím představit, jak to s námi bude. Až kluci začnou lézt nebo dokonce chodit, budeme si už skákat po hlavách doslova. Možná se do té doby uvolní nějaký obecní byt, ale zatím nám valné šance nedávají. Na úřadě mi řekli, že stejně potřebných rodin v nouzi u nich prý registrují mnoho, ale ať nevěšíme hlavu, že jsme v pořadníku."

Maminka Roku 2019
Témata: Rodina, Náš, Spolubydlící, Tomo, TIS

Mohlo by vás zajímat
Těhotenství je zásah do sebevědomí, říká tenistka Andrea Sestini Hlaváčková
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!
Narodila se bez rukou. Lékaři byli pro potrat, rodiče ho odmítli
Nejtěžší je rozdělit čas a pozornost pro každé dítě, říká devítinásobná maminka
Úzkostné stavy se mohou projevovat různě. A co když je má celá rodina?
Rodičovská dovolená 2020: Vše, co o ní potřebujete vědět
Těhotenství jim navždy změnilo tělo. Není se za co stydět, vzkazují tyhle matky!
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat

Horoskopy

Vodnář Neztrácejte čas a udělejte si na konci týdne se vším pořádek. Je to potřeba. Byla by velká škoda udělat…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Michaela, Michala, Michelle

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu