Maminka.czZdraví

Pozor, klíšťata už začínají útočit! Jak chránit sebe i děti?

8. 3. 2020
Pozor, klíšťata už začínají útočit! Jak chránit sebe i děti?
Jaro je tady a s ním bohužel i sezona výskytu těchto zákeřných parazitů. Lékaři bijí na poplach. Podle loňských statistických informací bylo každé čtvrté vyšetřené klíště infikované. Choroby, kterými se můžete nakazit, jsou velmi závažné a někdy až život ohrožující, vyplatí se proto být připraven. Co byste neměli podcenit?

Většina z nás se před rizikem zakousnutí klíštěte chrání převážně v teplém letním období. Možná ale nevíte, že hlavní sezona výskytu klíšťat je na jaře a na podzim. Proč? Při velmi vysokých teplotách totiž zalézají pod zem (kde přežívají přisátá na hlodavcích), nejraději mají vlhko, kterého si nejvíce užijí právě v jarních a podzimních měsících. Málokdo tuší, že začínají být aktivní již při 5 °C.

Také jste už slyšeli, že svou „oběť“ si klíště vybírá podle „chuti a vůně“ krve, případně, že na lidi s určitou krevní skupinou jdou klíšťata podstatně méně než na ostatní? Jde o mýtus. Klíště reaguje v první řadě na pachy, které každý tvor, včetně člověka, vydává. Dalším velkým omylem je představa, že klíšťata na vás padají ze stromu. Nikoli, žijí ve vysoké trávě a nízkých křovinách a porostech.

Žije až několik let

Život klíštěte má tři vývojové fáze – larva, nymfa a dospělé klíště. Larva je velice drobná a většinou se přisává na drobné savce nebo ptáky. Nymfa je o trochu větší a oproti larvě si vybírá k přisátí o něco větší zvířata – psy či kočky. Nasátá nymfa odpadne a projde metamorfózou v dospělé klíště, tzv. imago.

Zajímavostí je, že aby klíště dospělo, potřebuje tři různé hostitele z odlišných ekologických skupin. Je proto možné, že se může nakazit například od zvířete, se kterým vy vůbec nemusíte přijít do kontaktu. Celý vývojový cyklus klíštěte může trvat dva až tři roky. Krev sají jen samičky a bez potravy vydrží až rok.

Jak vyndat klíště dítěti: Nekruťte a dezinfikujte

Repelent nestačí!

Stoprocentní ochranu vám nezajistí žádný, ani ten sebelepší přípravek, sprej, odpuzující náramek, dlouhé rukávy ani pevné a vysoké boty, klíště můžete „chytit“ kdykoli při pobytu venku. Odcházíte do lesa či na procházku s klidným svědomím, jelikož jste před odchodem použili repelent? Ano, je to lepší než nic, nemůžete se na něj ale slepě spoléhat. Jedinou, skutečně účinnou prevencí proti napadení infikovaným klíštětem je očkování.

Prohlížejte se!

Klíště může na vašem těle kolovat celé hodiny, než najde to nejvhodnější místo k přisátí. Nejčastěji si vybírá části pokožky, které jsou jemné a mají trochu zvýšenou vlhkost – třísla, podpaží, přední stranu břicha (okolí pupku, podbřišek), podkolenní jamky či místo za ušima.

Objevily se ale i případy, kdy se klíště přichytilo na oční spojivku nebo genitálie. U dětí je zapotřebí, abyste po každé venkovní aktivitě, procházce nebo pobytu na zahradě bedlivě zkontrolovali také krk, zátylek, chodidla a pokožku mezi vlasy.

Poznáte klíšťovou encefalitidu?

Kroutit, nebo viklat?

Často tápeme, jaký je vlastně správný a bezpečný postup, jak se přisátého klíštěte co nejrychleji zbavit? Z nedávného průzkumu společnosti STEM/MARK vyplývá, že až 50 % lidí používá zcela nevhodný způsob, a to, že klíště zakápnou olejem nebo krémem a vykroutí proti směru hodinových ručiček. Na tuto radu našich babiček raději zapomeňte. Jediné, čeho dosáhnete, je, že se klíště začne „dusit“ a rychleji vyloučí potenciálně nakažené sliny do vašeho krevního oběhu.

Takže, pokud najdete na kůži zakousnuté klíště, rozhodně s ním nekruťte. Nejlepší způsob, jak ho odstranit, je použít speciální kartu s průřezem nebo ho vyviklat lehkým kýváním ze strany na stranu (v lékárně seženete speciální pinzetu). Můžete si vzít na pomoc kus gázy nebo žínku a lehce s nimi po kůži pohybovat do té doby, než se klíště pustí.

Jak se bránit lymeské borelióze

Ochrání jen očkování!

Jedním z nejzávažnějších onemocnění, kterým se můžete od klíštěte nakazit, je virová klíšťová encefalitida. Charakteristickými příznaky jsou silné bolesti hlavy, schvácenost a únava, světloplachost, bolest svalů či kloubů (počáteční stadium je podobné jako u chřipky).

Ve druhé fázi se přidává také zvracení, třes či horečka. Jasným a ne zcela známým příznakem je také ztuhnutí šíjových svalů, kdy člověk není schopen dát bradu na prsa. S takovými obtížemi je nutné okamžitě odjet do nemocnice a nechat se vyšetřit neurologem. Jedinou prevencí proti této (v některých případech až smrtelné) nemoci je očkování, na které vám i vašim ratolestem přispívají zdravotní pojišťovny v rámci svých preventivních programů z veřejného zdravotního pojištění.

Nejvhodnější dobou, kdy se nechat očkovat, jsou zimní měsíce, ale ani nyní není pozdě. Využít můžete také tzv. zkráceného schématu, kdy se druhá dávka, po níž jste již chráněni, aplikuje po dvou týdnech (více se dozvíte na pozorkliste.cz). V loňském roce byl zaznamenán rekord v počtu nakažených klíšťovou encefalitidou za posledních sedm let (podle údajů SZÚ šlo v Česku o 712 případů).

VIDEO: Jak vyndat klíště

Kdy očkovat děti?

Je to možné již od jednoho roku věku. „Pokud jde o nežádoucí reakce, za více než 20 let své praxe jsem zaznamenal jen zvýšenou tělesnou teplotu, i to jen vzácně.  Nejčastější z reakcí bývá bolestivost v místě vpichu, ale to lze považovat za banalitu. Spektrum nežádoucích účinků popisovaných ve studiích lze najít v příbalové informaci, která je volně dostupná i na internetu.

V praxi však drtivou většinu z nich skutečně nevidíme. Imunitu přitom poskytnou už první dvě dávky, které se aplikují v rozestupu dvou týdnů až tří měsíců podle aktivity klíšťat (resp. ročního období). Očkování je možné u vašeho pediatra nebo ve specializovaném očkovacím centru,“ vysvětluje doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., epidemiolog a odborník na prevenci infekčních onemocnění.

Nechat potomky očkovat se určitě vyplatí. Při nákaze virem klíšťové encefalitidy může totiž dojít k zánětu mozkových blan, jehož následkem jsou nezřídka nespecifické potíže, jako jsou nespavost, poruchy koncentrace anebo paměti vedoucí ke zhoršení prospěchu ve škole. Onemocnění mívá nezřídka celoživotní následky.

Chcete si číst více o očkování dětí? Informace najdete na stránkách aktuálního vydání časopisu Maminka, který si můžete koupit on line ZDE

Kdybych věděla, že naše dcera bude tak báječná, ušetřila bych spousty slz

Bolest, slzy a pleny pro dospělé. Tohle je realita po porodu, ne jak píšou!

Předplatné Matka
Témata: Zdraví, Děti, Praktické rady, Očkování, Téma měsíce, Rastislav Maďar, Česká republika, Vlhkost, Internet, Nymfa, Repelent, Klíšťová encefalitida, Larva, Klíště, Encefalitida, Prospěch, Podpaží, Hobby, Spektrum, Jak, Výskyt

Mohlo by vás zajímat
Rouška z trička: Jednoduchý návod bez šití! Video s postupem
Rouška bez šití: Jednoduchý návod! Stačí kus látky a gumičky
Co pořád vařit dětem? Kuře na paprice zbožňují, zkuste náš recept
Má to smysl! Buďte doma, noste roušky, vyhýbejte se prarodičům. Proč?
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Meghan vyrazila se synem Archiem na procházku. Ale co to nosítko?
Obula jsem podpatky a vyrazila si. Mé staré já stále existuje, jásá Marie Doležalová
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!

Horoskopy

Býk Pokud jste v březnu nenarazili na protějška, který by stál za hřích, podaří se vám to na poslední…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Hugo, Harald

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné