Maminka.czZdraví

Klíšťová encefalitida: Kde ji můžete chytit, jaké jsou příznaky a jak probíhá léčba?

Istock
Klíšťová encefalitida: Kde ji můžete chytit, jaké jsou příznaky a jak probíhá léčba? | Istock
Za jak dlouho po přisátí klíštěte dochází k infekci klíšťovou encefalitidou? Slyšeli jste již o možnosti nákazy po konzumaci mléka? A víte, že projevy nemoci přicházejí ve dvou fázích? Čtěte více.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Před klíšťaty  neutečete, v posledních letech se již bohužel vyskytují v celé Evropě, včetně severských zemí! Klíšťata se nejraději zdržují na vlhkých loukách a mýtinách, v porostech podél řek a potoků, v lužních a vlhkých lesích, zvláště pak na jejich okrajích. Ostatně i na lidském těle vyhledávají tito roztoči jeho vlhčí a zapocenější části!

VIDEO: Klíšťová encefalitida

Zatímco vyprahlé přírodě a vymírajícímu hmyzu vyhovuje spíše nesečená vysoká tráva, z pohledu prevence výskytu klíšťat je na rodinné zahradě vhodnější nižší travní porost. Klíšťata jednoznačně upřednostňují vysokou trávu, údajně od 20 cm do 150 cm.

Nákaza encefalitidou: Nejen klíště, ale i mléko

Klíšťová encefalitida (klíšťový zánět mozku) je infekční virové onemocnění nervového systému s možnými vážnými následky. Obecně známo je, že zdrojem nákazy je klíště obecné, nicméně existují i další méně obvyklé cesty nákazy. Nakazit se údajně lze i konzumací syrového mléka a nepasterizovaných mléčných výrobků od infikovaných zvířat (kozy, krávy, ovce).

Dalším možným způsobem nákazy je infikování drobné ranky či poranění během vytahování infekčního klíštěte domácímu zvířeti. Oba tyto zmíněné způsoby nákazy jsou ale spíše výjimečnou záležitostí.

Klíšťata číhají všude: Co všechno byste měli vědět a kdy nechat děti očkovat?

Další fakta o klíšťové encefalitidě:

  • Klíšťovou encefalitidu způsobují viry, které se do organismu dostávají bezprostředně po přisátí (na rozdíl od borrelií, to musí být klíště přisáté až 48 hodin, aby došlo k nákaze).
  • Onemocnění se vyskytuje zejména v období dubna až června a dále pak na podzim od října do listopadu.
  • Klíšťová encefalitida probíhá většinou ve dvou fázích; první přichází 2–7 dní (výjimečně i déle) po přisátí, trvá týden a podobá se chřipce (únava, horečka, bolest hlavy a kloubů, bolesti břicha a někdy i nachlazení). Druhá fáze pak nastává zhruba u 5–20 % infikovaných. Objevují se kruté bolesti hlavy v důsledku zánětu mozku či mozkových blan, vysoké horečky, strnulost šíje, světloplachost, ochrnutí zejména paží a ramen.
  • Nemoc však může proběhnout i takřka bezpříznakově nebo se demonstruje pouze první fází.
  • Ohroženy jsou dle odborníků především lidé v zamořených oblastech ležících pod 1000 m n. m. Bohužel se zdá, že i to se začíná měnit a hranice zamoření se posouvají o desítky až stovky metrů výše. Mezi nejvíce rizikové oblasti patří jižní Čechy, podhůří Šumavy, okolí Prahy, okolí Bruntálu, okolí Brna, Plzeňsko, Opavsko a Podyjí. Mapu rizikových oblastí najdete ZDE.
Borelióza: Zákeřná nemoc, o které dlouho nemusíte vědět. Jak ji poznat a co vám hrozí?
  • Proběhne-li onemocnění ve středním a starším věku, předpokládá se poté dlouhodobá až doživotní imunita. U mladších lidí a dětí uvádějí odborníci imunitu dočasnou, a to 20 až 30 let (lze si nechat otestovat protilátky).
  • Vytažené klíště lze též odeslat do speciální laboratoře k otestování na encefalitidu (i borreliózu).
  • Proti klíšťové encefalitidě doposud neexistuje žádný specifický lék! Léčí se jen příznaky.

Pakliže máte zahradu v zamořené oblasti a chcete se kvůli ochraně půdy a vymírajícího hmyzu vyhnout chemii, jsou nejlepším přírodním hubičem klíšťat obyčejné slepičky. Nevyzobají zdaleka všechna klíšťata, ale jejich stav mohou údajně znatelně redukovat.

Témata: Zdraví, Děti, Děti a nemoci, Nemoci, Nemoc, Očkování, Parazité, Klíště, Bruntál, Léčba, Onemocnění, Nákaza, Louka, Konzumace, Evropa, Mléko, Mýtina, Jižní Čechy, Ovce, Klíšťová encefalitida, Příznaky, Brno, Potok, Jak, Infekce, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Syndrom karpálního tunelu: Bolesti, křeče, brnění prstů i otoky. Co s tím?
Procházková Simona
Zdraví
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
Jako by jim z oka vypadli! 12 potomků slavných, kteří vypadají ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec
Jedna vlastní, druhá adoptovaná: Dcery herce Toma Cruise Suri a Isabella vyrostly jako z vody! V čem našly největší vášeň?
Mrázková Dita
Děti slavných
Slavné české topmodelky ukázaly své dospívající syny: Který je kopií své mámy?
Mrázková Dita
Slavné maminky