Maminka.czZdraví

Klíšťová encefalitida: Jak se můžete nakazit, jaké jsou příznaky a proč je tolik nebezpečná?

Za jak dlouho po přisátí klíštěte dochází k infekci klíšťovou encefalitidou? Slyšeli jste již o možnosti nákazy po konzumaci mléka? A víte, že projevy této nebezpečné nemoci přicházejí ve dvou fázích? Čtěte více.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Před klíšťaty  neutečete, v posledních letech se již bohužel vyskytují v celé Evropě, včetně severských zemí! Klíšťata se nejraději zdržují na vlhkých loukách a mýtinách, v porostech podél řek a potoků, v lužních a vlhkých lesích, zvláště pak na jejich okrajích. Ostatně i na lidském těle vyhledávají tito roztoči jeho vlhčí a zapocenější části!

VIDEO: Klíšťová encefalitida

Zatímco vyprahlé přírodě a vymírajícímu hmyzu vyhovuje spíše nesečená vysoká tráva, z pohledu prevence výskytu klíšťat je na rodinné zahradě vhodnější nižší travní porost. Klíšťata jednoznačně upřednostňují vysokou trávu, údajně od 20 cm do 150 cm.

Nákaza encefalitidou: Nejen klíště, ale i mléko

Klíšťová encefalitida (klíšťový zánět mozku) je infekční virové onemocnění nervového systému s možnými vážnými následky. Obecně známo je, že zdrojem nákazy je klíště obecné, nicméně existují i další méně obvyklé cesty nákazy. Nakazit se údajně lze i konzumací syrového mléka a nepasterizovaných mléčných výrobků od infikovaných zvířat (kozy, krávy, ovce).

Dalším možným způsobem nákazy je infikování drobné ranky či poranění během vytahování infekčního klíštěte domácímu zvířeti. Oba tyto zmíněné způsoby nákazy jsou ale spíše výjimečnou záležitostí.

Klíšťata číhají všude: Co všechno byste měli vědět a kdy nechat děti očkovat?

Další fakta o klíšťové encefalitidě:

  • Klíšťovou encefalitidu způsobují viry, které se do organismu dostávají bezprostředně po přisátí (na rozdíl od borrelií, to musí být klíště přisáté až 48 hodin, aby došlo k nákaze).
  • Onemocnění se vyskytuje zejména v období dubna až června a dále pak na podzim od října do listopadu.
  • Klíšťová encefalitida probíhá většinou ve dvou fázích: první přichází 2–7 dní (výjimečně i déle) po přisátí, trvá týden a podobá se chřipce (únava, horečka, bolest hlavy a kloubů, bolesti břicha a někdy i nachlazení). Druhá fáze pak nastává zhruba u 5–20 % infikovaných. Objevují se kruté bolesti hlavy v důsledku zánětu mozku či mozkových blan, vysoké horečky, nevolnost a zvracení, strnulost šíje, světloplachost, ochrnutí zejména paží a ramen.
  • Nemoc však může proběhnout i takřka bezpříznakově nebo se demonstruje pouze první fází.
  • Ohroženi jsou dle odborníků především lidé v zamořených oblastech ležících pod 1000 m n. m. Bohužel se zdá, že i to se začíná měnit a hranice zamoření se posouvají o desítky až stovky metrů výše. Mezi nejvíce rizikové oblasti patří jižní Čechy, podhůří Šumavy, okolí Prahy, okolí Bruntálu, okolí Brna, Plzeňsko, Opavsko a Podyjí. Mapu rizikových oblastí najdete ZDE.
  • Jedinou účinnou a spolehlivou ochranou proti nákaze klíšťovou encefalitidou je očkování.
Borelióza: Zákeřná nemoc, o které dlouho nemusíte vědět. Co vám i dětem hrozí?
  • Proběhne-li onemocnění ve středním a starším věku, předpokládá se poté dlouhodobá až doživotní imunita. U mladších lidí a dětí uvádějí odborníci imunitu dočasnou, a to 20 až 30 let (lze si nechat otestovat protilátky).
  • Vytažené klíště lze též odeslat do speciální laboratoře k otestování na encefalitidu (i borreliózu).
  • Proti klíšťové encefalitidě doposud neexistuje žádný specifický lék. Léčí se jen příznaky, léčba by měla pomoct, aby se nemoc nedostala do třetí fáze, což znamená trvalé následky, například obrnu.

Pakliže máte zahradu v zamořené oblasti a chcete se kvůli ochraně půdy a vymírajícího hmyzu vyhnout chemii, jsou nejlepším přírodním hubičem klíšťat obyčejné slepičky. Nevyzobají zdaleka všechna klíšťata, ale jejich stav mohou údajně znatelně redukovat.

Témata: Zdraví, Děti, Děti a nemoci, Nemoci, Nemoc, Očkování, onemocnění, Parazité, Přisátí, Louka, Brno, Bruntál, Jak, Potok, Klíště, Klíšťová encefalitida, Ovce, Podyjí, Mýtina, Jižní Čechy, Praha, Jižní Čech, Infekce, Léčba, Mléko, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat