[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Před klíšťaty neutečete, v posledních letech se již bohužel vyskytují v celé Evropě, včetně severských zemí! Klíšťata se nejraději zdržují na vlhkých loukách a mýtinách, v porostech podél řek a potoků, v lužních a vlhkých lesích, zvláště pak na jejich okrajích. Ostatně i na lidském těle vyhledávají tito roztoči jeho vlhčí a zapocenější části!
Zatímco vyprahlé přírodě a vymírajícímu hmyzu vyhovuje spíše nesečená vysoká tráva, z pohledu prevence výskytu klíšťat je na rodinné zahradě vhodnější nižší travní porost. Klíšťata jednoznačně upřednostňují vysokou trávu, údajně od 20 cm do 150 cm.
Klíšťová encefalitida (klíšťový zánět mozku) je infekční virové onemocnění nervového systému s možnými vážnými následky. Obecně známo je, že zdrojem nákazy je klíště obecné, nicméně existují i další méně obvyklé cesty nákazy. Nakazit se údajně lze i konzumací syrového mléka a nepasterizovaných mléčných výrobků od infikovaných zvířat (kozy, krávy, ovce).
Dalším možným způsobem nákazy je infikování drobné ranky či poranění během vytahování infekčního klíštěte domácímu zvířeti. Oba tyto zmíněné způsoby nákazy jsou ale spíše výjimečnou záležitostí.
Jestliže máte zahradu v zamořené oblasti a chcete se kvůli ochraně půdy a vymírajícího hmyzu vyhnout chemii, jsou nejlepším přírodním hubičem klíšťat obyčejné slepičky. Nevyzobají zdaleka všechna klíšťata, ale jejich stav mohou údajně znatelně redukovat.