Maminka.czNovorozenec

Kočárek: Jak vybrat ten pravý?

Může se to zdát jako pořádná věda, protože na trhu naleznete nepřeberné množství různých typů a značek. Na co se při výběru zaměřit? Zohledněte několik důležitých faktorů… Barva přece není hlavní.
, Časopis Maminka
24. 1. 2011
Kočárek: Jak vybrat ten pravý?

Typ - kočárky můžeme rozdělit na hluboké (vhodné pro děti do jednoho roku), kombinované, sportovní (pro děti od 6 měsíců) a golfky (pro děti, které již umějí chodit). Například trojkombinace by měla výborně sloužit až 3 roky. Výhodou je, že vám stačí jeden podvozek, na který si nandáte všechno - od autosedačky přes hlubokou korbu až po sportovní sedačku.

Hmotnost -jeden z rozhodujících faktorů, na které je třeba brát při výběru zřetel. Pokud hodláte cestovat městskou hromadnou dopravou, doporučujeme zvolit kočárek s odlehčenou konstrukcí. Ovšem dbejte na to, aby byla dostatečně stabilní.
Při výběru zkontrolujte pevnost všech spojů a upevnění nýtů a vyzkoušejte, jak se kočárek chová při zatížení.

Rozměry a skladnost - je nutné zjistit si je předem. Pečlivě si přeměřte vchodové a výtahové dveře, abyste pak nezjistili, že nový kočárek je sice moc krásný a ladí vám s barvou auta, ale už jaksi neprojde dveřmi do domu.

Rovněž porovnejte i velikost složeného kočárku s objemem kufru vašeho auta.
S požadavkem na rozměry také souvisí rychlost a jednoduchost složení a rozložení kočárku. Jistě tím nechcete trávit hodiny…

Čtěte také: Hlídáte si pitný režim? Dohlédněte i na přísun tekutin dítěti!

Podvozek a kolečka -jejich výběr závisí na tom, co s kočárkem hodláte podnikat. Bydlíte ve městě, takže většina procházek bude probíhat na chodnících a upravené dlažbě? Pak vám budou stačit i malá, úzká kolečka, případně i otočná.
Na chodnících jsou praktická, protože jsou lehká, a tudíž snadno manipulovatelná, do terénu s nimi však raději moc nejezděte. Pokud bydlíte na vesnici a na procházky s kočárkem vyjíždíte hlavně do přilehlých luhů a hájů, potřebujete terénní, tlustá kola. Nafukovací, dobře odpružená kola tlumí nárazy, takže dítko tolik netrpí otřesy.

A na co jsou dobrá kolečka s aretací? Obecně jsou takové kočárky lépe ovladatelné. Důležité však je, aby se kolečka dala případně zaaretovat, jestliže natáčení není zrovna žádoucí.

Trojkolky -natáčecí kolečka umožňují snadnou manipulaci, ovšem ovládání v terénu může být trochu složitější (nebo například najíždění na obrubník), záleží na rozteči koleček.

Čtyřkolky - kočárky se čtyřmi opěrnými kolečky umožňují klasickou manipulaci a také houpání miminka.

Šestikolky - na jedné nápravě mají dvě větší kolečka a na druhé čtyři menší, které jsou otočné s aretací. Vyznačují se stabilitou a snadnou manipulací.

Rukojeť - měla by být přizpůsobivá vaší výšce, protože její neodpovídající výška může způsobit bolesti zad. Praktická je i možnost překlopit rukojeť za boudu kočárku. Dítě si může vybrat, jestli chce koukat na vás, nebo pozorovat okolní svět. V létě lze díky tomu miminko lépe schovat před sluníčkem a v zimě ho chráníte proti nepříjemným poryvům větru.

Brzdy -doporučujeme předem si vyzkoušet jejich kvalitu. I když jsou dnes u všech typů kočárků brzdy samozřejmostí, jejich kvalita se liší. Jestliže má kočárek přehazovací rukojeť, měl by mít brzdy z obou stran. Některé kočárky mají navíc ovládání brzd přímo na rukojeti, což je výhoda při sjíždění prudkého kopce.

Kromě těchto faktorů zohledněte také cenu kočárku (nemusí vždy odpovídat kvalitě). V bazarech objevíte sice levnější kusy, ale mohou být dost opotřebované.
Pokud kupujete kočárek přes internet, doporučujeme si daný typ předem vyzkoušet, abyste pak nebyli zklamaní.

Také si před koupí ověřte, jak se zajišťuje servis v případě poruchy. Předností je samozřejmě i snadná údržba kočárku (nejlepší řešení je, pokud je potah snímatelný a pratelný v pračce). Dostatečně velký a snadno přístupný košík na nákupy je také výhodou, rovněž příslušenství v ceně -jako pláštěnka, síťka proti hmyzu, fusak -potěší. Výběr kočárku nepodceňujte, hledejte informace a zkušenosti.

Čtěte také: Hlídáte si pitný režim? Dohlédněte i na přísun tekutin dítěti!

Dlaší zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.


Témata: Děti, Novorozenec, Časopis Maminka, Kočárek

Mohlo by vás zajímat
První rok mám v mlze, říká máma, která dvakrát porodila dvojčata
Tresty snižují sebevědomí dítěte, varuje psycholožka
Jak rozmluvit batole? Začněte trénovat hrubou motoriku
Rodina si oblékla sushi a baví internet. Nejlepší zabiják nudy, tvrdí

Horoskopy

Blíženci Vaše fyzická přitažlivost je vyšší než obvykle, jste zábavní a v očích se vám odráží záblesk touhy po…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Viola, Violeta, UrbanRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu