Maminka.czNovorozenec

Kočárek: Jak vybrat ten pravý?

, Časopis Maminka
24. 1. 2011
Kočárek: Jak vybrat ten pravý?
Může se to zdát jako pořádná věda, protože na trhu naleznete nepřeberné množství různých typů a značek. Na co se při výběru zaměřit? Zohledněte několik důležitých faktorů… Barva přece není hlavní.

Typ - kočárky můžeme rozdělit na hluboké (vhodné pro děti do jednoho roku), kombinované, sportovní (pro děti od 6 měsíců) a golfky (pro děti, které již umějí chodit). Například trojkombinace by měla výborně sloužit až 3 roky. Výhodou je, že vám stačí jeden podvozek, na který si nandáte všechno - od autosedačky přes hlubokou korbu až po sportovní sedačku.

Hmotnost -jeden z rozhodujících faktorů, na které je třeba brát při výběru zřetel. Pokud hodláte cestovat městskou hromadnou dopravou, doporučujeme zvolit kočárek s odlehčenou konstrukcí. Ovšem dbejte na to, aby byla dostatečně stabilní.
Při výběru zkontrolujte pevnost všech spojů a upevnění nýtů a vyzkoušejte, jak se kočárek chová při zatížení.

Rozměry a skladnost - je nutné zjistit si je předem. Pečlivě si přeměřte vchodové a výtahové dveře, abyste pak nezjistili, že nový kočárek je sice moc krásný a ladí vám s barvou auta, ale už jaksi neprojde dveřmi do domu.

Rovněž porovnejte i velikost složeného kočárku s objemem kufru vašeho auta.
S požadavkem na rozměry také souvisí rychlost a jednoduchost složení a rozložení kočárku. Jistě tím nechcete trávit hodiny…

Čtěte také: Hlídáte si pitný režim? Dohlédněte i na přísun tekutin dítěti!

Podvozek a kolečka -jejich výběr závisí na tom, co s kočárkem hodláte podnikat. Bydlíte ve městě, takže většina procházek bude probíhat na chodnících a upravené dlažbě? Pak vám budou stačit i malá, úzká kolečka, případně i otočná.
Na chodnících jsou praktická, protože jsou lehká, a tudíž snadno manipulovatelná, do terénu s nimi však raději moc nejezděte. Pokud bydlíte na vesnici a na procházky s kočárkem vyjíždíte hlavně do přilehlých luhů a hájů, potřebujete terénní, tlustá kola. Nafukovací, dobře odpružená kola tlumí nárazy, takže dítko tolik netrpí otřesy.

A na co jsou dobrá kolečka s aretací? Obecně jsou takové kočárky lépe ovladatelné. Důležité však je, aby se kolečka dala případně zaaretovat, jestliže natáčení není zrovna žádoucí.

Trojkolky -natáčecí kolečka umožňují snadnou manipulaci, ovšem ovládání v terénu může být trochu složitější (nebo například najíždění na obrubník), záleží na rozteči koleček.

Čtyřkolky - kočárky se čtyřmi opěrnými kolečky umožňují klasickou manipulaci a také houpání miminka.

Šestikolky - na jedné nápravě mají dvě větší kolečka a na druhé čtyři menší, které jsou otočné s aretací. Vyznačují se stabilitou a snadnou manipulací.

Rukojeť - měla by být přizpůsobivá vaší výšce, protože její neodpovídající výška může způsobit bolesti zad. Praktická je i možnost překlopit rukojeť za boudu kočárku. Dítě si může vybrat, jestli chce koukat na vás, nebo pozorovat okolní svět. V létě lze díky tomu miminko lépe schovat před sluníčkem a v zimě ho chráníte proti nepříjemným poryvům větru.

Brzdy -doporučujeme předem si vyzkoušet jejich kvalitu. I když jsou dnes u všech typů kočárků brzdy samozřejmostí, jejich kvalita se liší. Jestliže má kočárek přehazovací rukojeť, měl by mít brzdy z obou stran. Některé kočárky mají navíc ovládání brzd přímo na rukojeti, což je výhoda při sjíždění prudkého kopce.

Kromě těchto faktorů zohledněte také cenu kočárku (nemusí vždy odpovídat kvalitě). V bazarech objevíte sice levnější kusy, ale mohou být dost opotřebované.
Pokud kupujete kočárek přes internet, doporučujeme si daný typ předem vyzkoušet, abyste pak nebyli zklamaní.

Také si před koupí ověřte, jak se zajišťuje servis v případě poruchy. Předností je samozřejmě i snadná údržba kočárku (nejlepší řešení je, pokud je potah snímatelný a pratelný v pračce). Dostatečně velký a snadno přístupný košík na nákupy je také výhodou, rovněž příslušenství v ceně -jako pláštěnka, síťka proti hmyzu, fusak -potěší. Výběr kočárku nepodceňujte, hledejte informace a zkušenosti.

Čtěte také: Hlídáte si pitný režim? Dohlédněte i na přísun tekutin dítěti!

Dlaší zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Děti, Novorozenec, Časopis Maminka, Kočárek, Kočár

Mohlo by vás zajímat
Starat se o dítě je mnohem těžší než vrcholově sportovat, tvrdí nová studie!
Porod je hustej, svěřila se Aneta Krejčíková. Proč si do porodnice vzala rtěnku?
To je ale bříško! Takhle vypadá těhotenství s trojčaty týden po týdnu
Tři tipy, aby vás děti poslouchaly. Mluvte pozitivně a použijte humor
Takhle vypadá život s batoletem! Vtipná kreslířka skvěle zachytila mateřství
Fejeton Marie Doležalové: Tady můžu s klidem říkat MY, kašlík a prdíky
Má rozštěp, řekl lékař a navrhl potrat. Dítě si nechala. Jak vypadá teď?
Manželovi rodiče nám finančně pomohli. Teď za to platíme jinak
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry

Horoskopy

Lev Při diskuzích musíte argumentovat spíš akademicky a neadresně, jednoduše nepojmenovávat věci pravými…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Miloslava, Grace, Fiona

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu