Maminka.czPorod

Koho si vzít k porodu? Dulu!

, Časopis Maminka
1. 4. 2015
Koho si vzít k porodu? Dulu!
Čekáte svoje první miminko a už teď se vás zmocňuje panika, když zahlédnete bílý plášť? Nebojte se porodu a vezměte si na pomoc kromě partnera také dulu, která vám dodá odvahu a psychickou oporu.

Když jsem čekala svého prvního syna, neměla jsem ani ponětí o tom, že někdo takový jako dula vůbec existuje. Poprvé jsem o ní slyšela až při třetím těhotenství, ale téměř celé jsem ho proležela na rizikovém oddělení, takže jsem o dule ani vzdáleně nepřemýšlela. Chtěla jsem mít za zády profíky, kteří v případě předčasného porodu okamžitě zasáhnou. Já jsem tedy její služby sice nevyužila, spousta dalších maminek však ano.

Třeba třiačtyřicetiletá Radka, maminka dvou dětí. „Narození dítěte jsem vždy pokládala za jeden z nejúžasnějších momentů v životě a přála jsem si ho vždy prožít tak, abych na něj měla krásné vzpomínky. Tak se i stalo, a to především díky dule Simoně, se kterou mám hned dvojitou zkušenost,“ vypráví Radka. Dulu Simonu poznala ještě před otěhotněním, při cvičení pánevního dna podle Ludmily Mojžíšové, které bylo příjemné, a se Simonou se rychle sblížily. Pak Radka zjistila, že Simona je taky dula. Jakmile Radka otěhotněla, požádala ji, zda by ji Simona jako dula doprovázela k porodu. „Velkou výhodou byl i fakt, že Simona mohla při porodu komunikovat v italštině s mým manželem a být zároveň prostředníkem mezi námi a personálem,“ pokračuje Radka.

„Mít dulu mi dávalo pocit absolutní jistoty a klidu. Věděla jsem, že mi Simona dá podporu a bude se snažit narození miminka zpříjemnit. Starala se o mě skvěle, radila mi, jak se zachovat v každém okamžiku porodu, dopřávala mi masáže a teplé sprchy a taky radila mému manželovi. Podobně to proběhlo i u druhého těhotenství. Na oba porody mám díky Simoně krásné vzpomínky.“ 

Pomocnice nejen v nouzi 

Chystáte se rodit, ale váš partner na sál nechce? Ne každý chlap má odvahu, a pokud s tím není stoprocentně srovnaný, nenuťte ho, mohlo by se vám to vymstít. Ovšem sama být nemusíte, právě dula vám může u porodu hodně pomoct. Je totiž speciálně vyškolená a poskytne vám především psychickou oporu.

Pozor, nesupluje v žádném případě práci porodní asistentky nebo porodníka, ale úzce s nimi spolupracuje. „Dula nabízí širokou škálu služeb, počínaje přípravou k porodu a konče pomocí s kojením a péčí o novorozence a čerstvou maminku. Rozsah, intenzita a doba poskytovaných služeb záleží na požadavcích rodičky a jejího partnera,“ vysvětluje dula Simona Lazzari.

Z praktického hlediska se dula stará hlavně o psychickou, fyzickou, emoční pohodu rodičky a v rámci možností vytváří v porodním boxu ideální podmínky. „Je-li třeba a je to vítáno, pak poskytuje oporu i partnerovi. Osobně se vždy snažím najít u každé rodící maminky přesně to, s čím bude rezonovat a co jí bude nejlépe vyhovovat a pomáhat. 
Navádím rodičky k vědomému mentálnímu propojení s miminkem, prodýchávám s nimi kontrakce, napomáhám při polohování, pracuji s aromaterapií, homeopatií, vizualizací, akupresurou, masážemi, působením tepla a mnohým dalším,“ vyjmenovává Lazzari. 

Klidnější porody 

„Hrubým odhadem u nás existuje 115 certifikovaných dul, sdružených v různých asociacích, v nichž žena může projít odborným vzděláním a stát se dulou. Nikdy ale nepřebírá zodpovědnost za zdravotní stránku porodu a nezasahuje do kompetence porodníka či porodních asistentek. Z dlouhodobého hlediska vnímám situaci, co se týče vztahu mezi dulou a porodníky, za stále se zlepšující. Je více dul, které nepřekračují své kompetence, a stále více lékařů a porodních asistentek, kteří zjistili, že porod s dulou je obvykle rychlejší, bez nutných zásahů a medikací, a jejich práce je tím pádem také klidnější.“ 

Simona Lazzari dula, laktační a výživová poradkyně

Proč ji vlastně chtít a mít?

Ženy si dulu přejí z nejrůznějších důvodů, hlavním je strach z porodu a bolesti. „Bojí se také, že nezvládnou situaci nebo mají obavy z nemocničního prostředí, občas si moji asistenci vyžádá partner, který se díky dule cítí jistější, klidnější a obvykle se mu i uleví, když jeho partnerka svolí,“ objasňuje Lazzari. Na druhou stranu je řada budoucích maminek, které o dule neuvažují.

Pětatřicetiletá Dita sice s myšlenkou mít dulu u porodu koketovala, ale nakonec se rozhodla jinak. „O využití jejích služeb jsem přemýšlela, když mi ji doporučilo několik mých známých, zkušenějších maminek, které pod její taktovkou rodily. Brouzdala jsem po internetu, ale intuitivně jsem cítila, že zase až tolik o její služby nestojím. Utvrdil mě v tom i můj partner, přišlo mu to zbytečné,“ svěřuje se Dita.

To, zda si tedy k porodu vezmete jako parťáka manžela, kamarádku nebo dulu, záleží jen na vás. Jedině vy sama nejlíp víte, jakým způsobem chcete porod svého miminka prožít. 

Kolik za dulu zaplatíte? 

Ceny jsou rozdílné v závislosti na regionech a poskytovaných službách. Řádově se pohybují od 3000 do 7000 Kč. Obvykle je cena rozepsaná na jednotlivé služby tak, aby si rodička dopřála, co potřebuje a zároveň co si může dovolit.

Solidní dula má na svých stránkách ceník, v němž se lze snadno orientovat. A jak poznat solidní dulu? Měla by se řídit především svým nejlepším svědomím a vědomím. Její povinnosti a práva jsou jasně defi nované v etickém kodexu, například že dula nepřebírá žádnou zodpovědnost za zdravotní stránku porodu. 

Témata: Zdraví, Porod, Časopis Maminka, Jen pro maminku, Pór, Nejrůznější důvody, Nejlepší svědomí, Porodní box, Simona Lazzari, Nemocniční prostředí, Simon Lazzari

Mohlo by vás zajímat
Pět holek na krku! Jak se žije rodině s paterčaty?
VIDEO: Tohle těhotenství bylo největší překvapení mého života, říká herečka Petra Hřebíčková
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Děti po čtyřicítce, mladší partner. Co na takové mateřství říkají dvě Martiny, Pártlová a Gavriely?
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!

Horoskopy

Lev Pokud si chcete udržet dobré pracovní tempo i morálku, nediktujte šéfovi, co má dělat. Měl by dojem, že…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Leoš, Leo, Alfred

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné