Maminka.czKojení

Kojené děti jsou bystřejší, psychicky odolnější a mají lepší paměť, říkají vědci

Simona Procházková 5.  8.  2022
Istock
Kojené děti jsou bystřejší, psychicky odolnější a mají lepší paměť, říkají vědci | Istock
Kojení je tím nejlepším, co může maminka svému děťátku nabídnout, o tom není pochyb. Pokud kojíte své miminko alespoň šest měsíců, významně pozitivně tím přispíváte k vývoji jeho mozku, zejména poznávacích funkcí. Co ještě odhalila nejnovější česká studie?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Existují četné důkazy, že mateřské mléko je tím nejlepším zdrojem potravy novorozenců, obsahuje dokonale vyváženou kombinaci všech živin, je lehce stravitelné a dodává miminku protilátky, které ho chrání proti nemocem a infekcím.

VIDEO: Podcast Maminka: Kojení a dokrmování v porodnici

Vědci zjistili, že kojení delší než půl roku má výrazně pozitivní vliv na psychický vývoj i rozvoj poznávacích funkcí u dětí. Prostřednictvím poznávacích (kognitivních) funkcí člověk vnímá svět kolem sebe, jedná, reaguje, zvládá různé úkoly. Kognitivní funkce rovněž zahrnují vedle paměti i koncentraci, pozornost, řečové funkce, rychlost myšlení a schopnost pochopení informací.

Výsledky také ukázaly, že doba kojení se příznivě projeví zejména na vývoji kognitivních funkcí u dětí, které žijí v oblastech s vysokou mírou znečištění ovzduší. Na studii se podíleli vědci z Ústavu experimentální medicíny AV ČR ve spolupráci s kolegy z dalších institucí.

Jak dlouho kojit?

Odborníci se dosud úplně neshodují, jak dlouhá doba kojení je optimální. Nová studie českých a slovenských vědců se zaměřila na vývoj kognitivních funkcí u dětí v souvislosti s dobou kojení. Vědci sledovali skupiny novorozenců z okresů Karviná a České Budějovice, které se významně liší mírou znečištění ovzduší. Právě ono může mít za následek zpomalený vývoj poznávacích funkcí a chronická respirační a kardiovaskulární onemocnění.

„Ve znečištěné oblasti předchozí studie prokázala, že zvýšené koncentrace jemných prachových částic PM2,5 nepříznivě ovlivňují psychický vývoj dětí v pěti letech,“ vysvětluje jeden z autorů studie Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny AV ČR.

Většina maminek od nás odchází a plně kojí, říká laktační poradkyně z porodnice v Neratovicích. A co když se kojení nedaří?

Co zjistil nový výzkum?

Do studie bylo zapojeno celkem 147 dětí (80 z Českých Budějovic, 67 z Karviné) narozených v letech 2013 a 2014. Kognitivní funkce vědci hodnotili u pětiletých dětí použitím Bender-Gestaltova testu (BG) a Ravenova testu (RCPM).

Kresebný Bender-Gestaltův test (BG) je metoda vývojové diagnostiky percepčně-motorických funkcí a neurologických poškození, která testuje, jak jsou děti schopny nakreslit předložené geometrické obrazce. Ravenovy barevné progresivní matice (RCPM) jsou screeningový nonverbální inteligenční test, který měří pochopení komplexnosti vzorů a schopnost ukládat a vybavovat si informace, tedy schopnost řešit problémy. Z mateřských dotazníků vědci zjišťovali informace o kojení a vývoji dětí. Zjistili, že kojení delší než šest měsíců pozitivně ovlivnilo výsledky obou uvedených testů.

„Výsledky naznačují, že plné kojení po dobu půl roku a déle má větší efekt na vývoj kognitivních funkcí u obou skupin dětí,“ říká Radim Šrám. Efekt půlročního a delšího kojení přitom zřetelněji vykázaly výsledky Bender-Gestaltova testu, který měří vizuální a motorické schopnosti. „Lze předpokládat, že delší kojení se příznivě projeví zejména na vývoji kognitivních funkcí u dětí žijících v oblastech s vysokou mírou znečištění ovzduší,“ dodává Radim Šrám.

Co můžete a nemůžete jíst a pít při kojení a kdy začít s prvními příkrmy? Poradíme

Z výsledků dále vyplynulo, že kvalitu vývoje kognitivních funkcí ovlivnila také úroveň vzdělání matek. Děti matek vysokoškolaček dosáhly výrazně lepších výsledků u Ravenova testu.

Pozn.: Na studii se podíleli vědci z Ústavu experimentální medicíny AV ČR ve spolupráci s kolegy ze Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, z Nemocnice České Budějovice, a.s., a Univerzitní nemocnice L. Pasteura v Košicích.

kojení a dokrmování novorozenců 

  • Výlučně mateřským mlékem je krmeno pouze 60,1 % novorozenců, zjistila analýza dat z Průvodce porodnicemi společnosti Aperio.
  • Unikátní analýza dat z 5201 dotazníků od žen, které v letech 2017 až 2021 porodily v některé z českých porodnic, ukázala, že 49 % dětí je v porodnici dokrmováno a při propuštění z porodnice je „plně“ kojeno 76 % novorozenců.
  • Dle zjištění Aperia klesl podíl dětí, které byly během pobytu v porodnici dokrmovány, a to z 50,8 % (v r. 2017) na 44,8 % (v r. 2021). V celém sledovaném období nejčastěji jako dokrm děti dostávaly umělé mléko (68,8 %), pak cizí mateřské mléko (18,9 %) a glukózový roztok (12,4 %). Nejvíce dětí bylo dokrmováno stříkačkou (87,7 %), výrazně méně pak cévkou po prsu (7 %) a kalíškem/zkumavkou (5,3 %).
  • Při propuštění z porodnice odchází tzv. plně kojených 76 % novorozenců. Dětí, které jsou při propuštění z porodnice kojeny a zároveň dostávají nějaký dokrm, je zhruba 19 %.
  • Podíl novorozenců, kteří dostávají při propuštění pouze umělé mléko, se pohybuje okolo 5 %. Ze zjištění tedy vyplývá, že mezi donošenými novorozenci bylo ve sledovaném období výlučně kojeno 60,1 % dětí.
  • Z dětí, které byly krmeny výlučně mateřským mlékem, bylo 48,9 % dětí krmeno pouze mateřským mlékem matky a 9,2 % dokrmováno mlékem od dárkyně.

​Zdroj: Aperio

Témata: Mateřství, Kojenec, Novorozenec, Miminko, Šestinedělí, Dítě je na světě, Po porodu, Porodnice, Kojení, Světový týden kojení, Vědec, Raven, Akademie věd ČR, Karviná, Kojené dítě, Košice, Aperia, Dobrá paměť, Kognitivní funkce, České Budějovice, Aperio, Mateřské mléko
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Jako by jim z oka vypadli! 12 potomků slavných, kteří vypadají ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Slavné české topmodelky ukázaly své dospívající syny: Který je kopií své mámy?
Mrázková Dita
Slavné maminky
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu