Maminka.czKojenec

Kojenec a kravské mléko – ANO, nebo NE?

Zatímco v minulých letech se konzumace kravského mléka oddalovala, v současnosti je trend spíše opačný. Proč? A od kolika let či měsíců může dítko ochutnat kravské mléko? Nadchází snad soumrak náhradní kojenecké výživy a budeme opět kupovat pouze klasické mléko v obchodě?
27. 12. 2013
Kojenec a kravské mléko – ANO, nebo NE?

Pokud nemohly naše babičky kojit, a neujala se jejich děťátka hodná příbuzná, známá či přímo placená kojná, nezbylo jim nic jiného, než dát dítku mléko od kravičky či kozy. Z počátku se však mléko obvykle ředilo. Oblíbený byl také hustší odvar z ovsa či rýže.

Naše maminky již v takových případech měly k dispozici upravené kravské mléko v podobě Sunaru či Feminaru. Naše hýčkaná generace už má „sunarů“ bezpočet druhů – počáteční, pokračovací, pro alergiky apod. Jenže v posledních letech začínají doporučení ohledně výživy dětí zažívat revoluci. Stále více se prosazuje teorie „imunologického okna“, tedy unikátního období ve vývoji, kdy je vhodné, aby se kojenec pozvolna, v maličkých dávkách a ve vhodné konzistenci i kvalitě setkával s dříve zapovězenými potravinami.

Především jde o vhodné potraviny s obsahem lepku, dále kravského mléka, celých vajec, ryb, ale i dalších méně problematických potravin. Vše samozřejmě pouze v případě, že u něj neexistuje podezření na konkrétní alergii a vše se děje dle doporučení pediatra. Ono „imunologické okno“ nastává zhruba v období mezi 17 a 26 týdnem. V této době je dle posledních výzkumů optimální doba pro setkání se s potravinovými antigeny, neboť se přechodně se zvyšuje šance na přijetí cizorodé látky bez alergické reakce organismu.

Místo náhradní mléčné výživy mléko z obchodu?

Samozřejmě, že NE! I když i náhradní kojenecké mléko se vyrábí z kravského mléka, to je však upraveno tak, aby bylo pro miminko lépe stravitelné a svým složením se v co největší míře podobalo mléku mateřskému. V případě, že nemůžete, nebo nechcete kojit, je právě takto upravené mléko volbou číslo jedna.

Nicméně kdy tedy miminko seznámit s klasickým mlékem, které si lijeme do kávy, děláme z něj pudink, připravujeme palačinky, buchty apod.? Dle nejmodernějších názorů imunologů se období prvního kontaktu posunulo do zmíněného „imunologického okénka“.

Samozřejmě, že maličkému kojenci nenabídneme místo mateřského mléka hrnek kakaa, ale nepatrné množství mléka přidáme do obilných kaší nebo třeba bramborového pyré apod. Tento postup doporučuje například významná německá alergoložka a dietoložka dr. Imke Reese. Podle níž se může denní dávka mléka koncem 1 roku života vyšplhat až k 2dl. Jako nápoj je pak prý možné mléko pozvolna zařazovat až po 1 narozeninách.

Jenže mléko neobsahuje jen potencionální alergeny, ale také…

Jenže všeho moc škodí a kravské mléko není primárně určeno lidským mláďátkům, ale okatým telátkům, které mimo jiné rostou mnohem rychleji, než my lidé a vůbec mají na výživu zcela jiné nároky. Kupříkladu takový obsah bílkovin je v mateřském mléku mnohem nižší, než v mléku telátek rostoucích mnohem rychleji, než lidská mláďata. V mateřském mléku obsažené bílkoviny jsou vzhledem k nižší hladině kaseinu navíc lépe stravitelnější a vstřebatelné – tedy pro nás. Velké množství bílkovin potencionálně zatěžuje dětský metabolizmus, zejména ledviny. Navíc je nadměrný příjem bílkovin (mléka, masa, tvarohu, sýrů apod.) považován za rizikový faktor obezity v dospělosti.

Kravské mléko dále obsahuje nejen hodně bílkovin, ale také větší množství minerálů, než mléko lidské a naopak mu chybí potřebné množství některých stopových prvků (železo, zinek, selen a jód). Problematický je i poměr mastných kyselin a nižší obsah mléčného cukru.

Zkrátka jak praví staré české přísloví, všeho moc škodí – tedy i mléka.
A jaký je závěr? Ve světle nejmodernějších poznatků není již kravské mléko na indexu „kojencům zapovězených potravin“ a je vhodné s ním organismus děťátka, které se s ním bude setkávat celé dětství i život, ve správnou dobu seznámit.

Témata: Děti, Kojenec, Výživa a stravování, Nadměrný příjem, Optimální doba, Kravské mléko, Potřebné množství, Mléko
Mohlo by vás zajímat
Matěj Ruppert se stal podruhé tatínkem. A je to další holka!
Dej ten palec z pusy ven! Čtyřicet procent dětí nosí rovnátka kvůli cucání palce
Podzimní tvoření: Vytvořte si s dětmi tato roztomilá zvířátka z kaštanů
Maminky, pečujte poctivě o svou i dětskou pokožku

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu