Maminka.czPitný režim

Kojenecká, kohoutková, filtrovaná… Jakou vodu pro dítě zvolit?

inf vas 9.  6.  2024
Začala jste přikrmovat a přemýšlíte, co dát dítěti do lahvičky na pití? Nebo už máte doma batole, případně školkové dítě, a nejste si jistá, jestli je pro něj voda z kohoutku dost dobrá?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Nejjednodušší to mají maminky nejmenších dětí. Do šesti měsíců stačí plně kojenému miminku mateřské mléko a žádnou dodatečnou vodu nebo čaj nepotřebuje. Některé maminky v tomhle trendu pak klidně pokračují až do jednoho roku, ačkoli se doporučuje začít dítěti nabízet čistou kojeneckou vodu pro budování návyku.

„Vůbec jsem to neřešila. I když jsem dávala synovi příkrmy, stejně jsem ho šestkrát denně kojila. Vycházela jsem z toho, že mateřské mléko je nejzdravější a na rozdíl od vody nemůže být nijak kontaminované, naopak dítěti dodává látky, které potřebuje,“ popisuje dvaatřicetiletá Kateřina. Hrnek s vodou dala synovi poprvé až kolem jeho prvních narozenin, ale protože v kojení pokračovala dál, prý se k němu stejně moc nehrnul. „Kojila jsem skoro do dvou let a po celou tu dobu pil syn hlavně mateřské mléko, vodu ani čaj moc nemusel. Řešila to jen moje mamka, která si myslela, že dítě v tomhle věku už potřebuje pít vodu. No, evidentně nepotřebovalo.“ S tím souhlasí i porodní asistentka Michaela Dvořáková: „Pokud dítě několikrát denně pije mateřské mléko a k tomu jí polévky, ovoce a zeleninu a celkově prospívá, není třeba nutit mu vodu, dostává jí tímhle způsobem dost.“

VIDEO:  Jak poznáte dehydrataci? Tekutiny je nutné doplnit včas

Nekojené děti do jednoho roku

Maminky, které nekojí nebo v půl roce dítěte kojit přestanou, už ale vhodnou vodu řešit musí. Podle odborníků je minimálně do jednoho roku věku vhodná kojenecká voda, která je poměrně přísně hlídaná – zejména obsah dusičnanů, se kterými se tělo kojence ještě neumí poprat. Kojenci jsou velmi citliví, nemají ještě plně vyvinutý imunitní systém a kojenecká voda je pro ně nejlepší volbou. Nestačí jen převařit obyčejnou kohoutkovou vodu, protože převařením sice odstraníte oxid uhličitý, chlor a některé bakterie, ale nezmění se obsah dusičnanů, které jsou pro miminka do jednoho roku věku nebezpečné. Kojenecká voda je nejkvalitnější vodou z podzemních zdrojů, má nejpřísnější limity pro obsah dusičnanů či sodíku a platí pro ni přísná pravidla pro úpravu. Mívá i kratší datum spotřeby a nesmí být dezinfikovaná. Otázkou zůstává, jestli byla cestou k vám správně skladována, tedy nebyla vystavována slunci a teplu. Jakákoli balená voda také obsahuje více mikroplastů než ta kohoutková, i tak je ale pro ty nejmenší děti nejlepší variantou.

Kohoutková je fajn, ale…

Děti od jednoho roku mohou v pití kojenecké vody samozřejmě pokračovat, ale pokud vám tenhle způsob připadá neekologický a drahý, můžete přejít na kohoutkovou vodu. Ta má v České republice obecně vysokou kvalitu, detailní hodnoty ve své obci najdete na webu vodárenské společnosti. Pravda ale je, že k vám do kuchyně putuje voda poměrně dlouhým potrubím, které nemáte pod kontrolou. Z něj se může do vody dostávat například olovo, ale i řada dalších škodlivin. A podle Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd ČR zůstává i v upravené pitné vodě určité procento mikroplastů – v podobě těch nejmenších částic, které se usazují v orgánech. Olovo i mikroplasty ovšem vyřeší filtry na vodu. „Kromě těžkých kovů dokáže kvalitní vodní filtr odstranit i chlor, který může dětem i dospělým ve vodě vadit hlavně kvůli chuti a zápachu. Filtr si poradí i s mikroplasty, pesticidy nebo látkami, které do vody pronikají z teflonu, outdoorového oblečení nebo papírových obalů na potraviny – tzv. PFOS a PFOA,“ vysvětluje Jakob Schubert ze společnosti Philips Water Solutions. Podle něj se filtry na vodu nabízejí v různých podobách, od filtrace umístěné pod dřezem až po filtrační konvici. K filtrování vody se nejčastěji používá aktivní uhlí nebo technologie reverzní osmózy, která zároveň změkčuje tvrdou vodu. „S tím, jak se postupně objevují nové znečišťující látky ve vodě, se zároveň vylepšuje i technologie filtrování. Snažíme se, aby filtry fungovaly precizně i na ty nejmenší částice, a zároveň byl celý proces rychlý a nekomplikovaný,“ dodává Jakob Schubert.

Filtrováním kohoutkovou vodu zbavíte toho, co do ní přibylo cestou k vám. Nebo co při nejlepší vůli nedokázali odstranit ani vodohospodáři. Není to zase tak pracné a je to určitě ekologičtější než nakupování balené vody. Myslete však na to, že je nutné filtry pravidelně měnit podle doporučení.

Víte, kolik má vypít kojenec, batole a školák? Pozor na minerálky a džusy

Jděte dětem příkladem

Říká se, že příklady táhnou, a to platí i o pití. Pokud vás dítě nevidí pít vodu, ale jen kávu nebo kolu, nedivte se, že vodu také odmítá. Děti navíc obecně nepociťují žízeň tak silně jako dospělí, ovšem i mírná dehydratace u nich může mít výrazné negativní důsledky. Navíc dítě, které dostatečně nepije, bývá neklidné, podrážděné, může mít větší hlad nebo chuť na sladké. Ve školním věku může mít také horší výsledky kvůli problémům se soustředěním a může být náchylnější k obezitě. Jděte proto dětem příkladem, pravidelně pijte čistou vodu nebo vodu ochucenou ovocem či bylinkami a rovnou nalévejte to samé i jim.

Témata: Zdraví, Batole, Kojenec, Praktické rady, Pitný režim, mateřské mléko, Kohoutková, Voda, Kojenecká voda, Filtr, Kohoutek, Česká republika, Pití, Mikroplast, Čaj, Zdraví na Heureka.cz