Maminka.czKojenec

Kojenecké ublinkávání. Co je jeho příčinou a jak ho řešit

Kateřina Černá 24.  1.  2011
Ublinkávání trápí až polovinu kojenců. Čím je to způsobeno? Je to normální? Kdy to přejde? To jsou otázky, které napadají rodiče „blinkacích „ dětí.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ublinkávání novorozenců a kojenců je způsobeno nedostatečnou vyzrálostí trávicího ústrojí, kdy se žaludeční obsah dostává zpátky do jícnu. Jedná se o fyziologický jev, který se časem sám upraví.

Pro děti to ovšem není nic moc příjemného a stejně tak rodiče nejásají z neustálého čištění koberce a převlékání miminka. Medikamentózní léčba však bývá v těchto případech zbytečná, existují ovšem způsoby, kterými je možno tento nepříjemný jev omezit.

Všechno důležité, co potřebujete vědět o kojení

Pomůže klid

Ublinkávání je často způsobeno překrmováním nebo hltavým způsobem pití, může souviset i se špatnou technikou kojení. Obecně se doporučuje krmit dítě více často a po menších dávkách, v kojení si dát chvíli přestávku na možné odříhnutí.

Rozhodně také není dobré děti překrmovat a základním pravidlem je nechat dítě si odříhnout. Buď se dítě nosí vhodným způsobem v náručí, nebo je možné ho dát na chvíli na bříško, v tomto případě je třeba mít ho stále pod kontrolou.

Obecně se doporučuje po jídle minimálně půlhodinka klidového režimu, kdy necháváme dítě co nejdéle ve svislé poloze a i při přebalování s ním manipulujeme pomalu a opatrně. Někdy se doporučuje zvýšená poloha hlavičky u krmení i při běžném odpočinku, účinky této metody však nejsou dostatečně empiricky potvrzeny.

Kromě rad ohledně manipulace s dítětem je možno také zavést speciální doplňky stravy. U kojených dětí se podává Nutriton, ten obsahuje vlákninu, kterou se mléko v bříšku zahustí. U dětí přikrmovaných se doporučuje doplnit stravu o mléko označené AR (antirefluové mléko).

Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj

Zlepší se to, vydržte

Jak rodič pozná, že už ublinkávání není normální? Za základ se považuje prospívání dítěte. Jestliže dítě prospívá bez problému a váhový přírůstek je v normě, pak se není čeho obávat. Problém nastává až tehdy, když miminko ztrácí na váze. Dalším ukazatelem toho, že něco není v pořádku je tzv. obloukové zvracení, horečka, průjem, zvětšení bříška či dýchací potíže. V těchto případech je vždy nejlepší navštívit pediatra.

Kdy je možné čekat zlepšení? Zatímco u tříměsíčních dětí se reflux objevuje v padesáti procentech případů, u čtyřměsíčních je to již 67 %. U většiny však dojde k velkému zlepšení či úplnému vymizení po zavedení příkrmů a přechodu na tuhou stravu.

Rodičům dětí, které i s touto stravou stále blinkají, se většinou uleví po prvním roce života. Poté, co děti začnou chodit a většinu dne stráví ve svislé poloze, je blinkání již zcela výjimečné. Pokud se objeví ublinkávání u dětí nad 18 měsíců, je vhodné poradit se s lékařem.

Moučnivka u kojenců je varovný signál oslabené imunity
Témata: Děti, Praktické rady, Kojenec, Jak, Velké zlepšení, Nutriton, Žaludeční obsah, Ukazatel toho, Nepříjemný jev, Zvýšená poloha