Maminka.czKojení

Kojení a spouštěcí reflex. Co dělat, když mléko teče příliš rychle, nebo se naopak spouští moc pomalu?

Michaela Láchová 24.  9.  2023
Když máme žízeň, prostě si pustíme kohoutek a natočíme vodu. Víme, jak na to, aby netekla moc nebo málo, a hlavně – teče hned. Miminko to nemá vždycky takhle jednoduché. Jak vlastně funguje spouštěcí reflex při kojení? Co dělat, když mléko teče příliš rychle a dítko se zakuckává, nebo se naopak spouští moc pomalu a prcek už se netrpělivě vzteká? Zeptali jsme se a poradíme!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pamatuju si, když jsem se poprvé vzdálila od svého prvorozeného chlapečka. Původně na pár desítek minut, abych si vyřídila vše úředně potřebné a neodkladné. Jenže chvilková akce se rázem protáhla na hodinku a půl a čas kojení se neúprosně blížil. Doma bylo na jednu dávku „odstříkáno“, což o to. Ale moje tělo jako by volalo: Je čas kojení, spouštím mléko! Spouštěcí reflex jsem alespoň v prvních týdnech kojení cítila opravdu silně. Jednoznačný náznak v podobě lehkého brnění a jasné znamení, že odteď mlíčko teče. Jak ale říká porodní asistentka a laktační poradkyně Mgr. Tereza Morávková, pocity provázející spouštěcí reflex se můžou u maminek lišit. „Spouštěcí reflex bývá nejčastěji popisován jako pocit trnutí, brnění, tlaku nebo až lehké bolesti v prsou. Reflex není pokaždé stejný, a navíc ho každá žena může pociťovat jinak. Některá maminka může cítit tento pocit pouze v prsu, ze kterého kojí, jiná cítí spouštěcí reflex v obou prsou. Pak z druhého prsa, než ze kterého je miminko kojeno, může mléko samovolně vytékat. Ale i tento jev je zcela normální a v pořádku,“ uvádí odbornice s tím, že nejsilněji bývá spouštěcí reflex vnímán právě v začátcích kojení, respektive krátce po porodu.

VIDEO: Nejčastější potíže u kojení a rady laktační poradkyně

Co za tím vězí?

Některé maminky spouštěcí reflex v podstatě ani neregistrují, pro jiné může být až bolestivý. Nastává každopádně několik málo vteřin po začátku kojení a rychle se ztrácí. Může jej vyvolat nejenom sání miminka, ale později jako podmíněný reflex i pouhá vzpomínka na miminko nebo pohled na plačící dítě. A mléko začne nenadále vytékat. Tyto „potíže“ se ale srovnají většinou během dvou týdnů.

Musím se přiznat, že když se po šestinedělí mléko tvořilo už na základě poptávky miminka, tenhle signál hodně zeslábl a občas jsem měla pocit, že mléka tím pádem nemůže být dostatek. I to je ale podle laktační poradkyně běžná věc. „Vnímání spouštěcího reflexu ovlivňuje například i naplněnost prsou. Maminky, které mají hodně nalitá prsa, mohou pociťovat spouštěcí reflex intenzivněji. Když ale dojde ke stabilizaci laktace, bývá vnímán slaběji. Spousta žen se pak mylně domnívá, že přichází o mléko, ale není tomu tak,“ uklidňuje.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Jak to celé funguje?

Co dělat, když se mléko spouští pomalu?

Co dělat, když se naopak mléko spouští moc rychle?

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Po porodu, Novorozenec, Miminko, Kojenec, Kojení, Laktační poradenství, prsa, Kohoutek, Tereza Morávková, Maminka, Reflex, Mléko, Bradavka, Prso, Poradkyně