Maminka.czKojení

VIDEO: Je v pořádku kojit tříleté dítě? Zeptali jsme se laktační poradkyně

Tereza Víchová 24.  3.  2024
Dlouhodobé kojení je pro spoustu lidí třaskavé téma. A takzvané přirozené ukončení kojení – tedy moment, kdy se dítě samo rozhodne, že s kojením skoncuje – zažije málokteré dítě. Co říkáte na kojení třeba tříletých dětí? A co si o tom myslí laktační poradkyně? Podívejte se na video.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Moment přirozeného ukončení kojení nastává podle laktační poradkyně Ivany Weissové nejdříve ve 2,5 letech věku dítěte. Obvykle se ale odehraje až mezi 3. až 5. rokem:

„Neříkám, že mají ženy kojit za každou cenu. Ale kojení je vztah. A postupně s tím, jak je dítě čím dál vyzrálejší, jde s ním komunikovat. Kdy a jak se bude kojit a kdy ne. Dítě postupně stejně spěje k tomu, že podněty zvenku jsou čím dál zajímavější a dítě samo sebejistější. A stane se to, že doslova ‚odpadne’.”

Kojit třeba tříleté dítě. A proč ne? Tyhle mámy se neskrývají!

Kojení přináší řadu benefitů pro matku i dítě. Podporuje například správný vývoj mozku, kojené dítě má menší sklon třeba k astmatu nebo obezitě. 

„Každá jedna dávka mateřského mléka je užitečná, obsahuje kmenové buňky, které se dostávají do krevního oběhu miminka přes trávicí systém a jsou zásadní pro obranyschopnost dítěte,” uzavírá přehled výhod Ivana Weissová.

Fakta o (ne)kojení batolat a větších dětí

  • Světová zdravotnická organizace doporučuje s kojením začít do hodiny po porodu, plně kojit do 6 měsíců věku dítěte, pokračovat v kojení s příkrmy do 2 let věku dítěte a v případě potřeby dítěte pokračovat v kojení déle.
  • Podle ústavu zdravotnických informací ÚZIS je hned po narození kojených 95 % dětí. 
  • Po šestinedělí je výlučně kojených už pouze 26 % dětí a v 6 měsících je výlučně kojených jen 9 % dětí.

Jak jsou na tom Češky s kojením a jaké problémy řeší? To se dozvíte v pořadu Dělníci života na Mall.tv.

Témata: Zdraví, Video, Výživa a stravování, Kojenec, Kojení, Mall.tv, Spousta lidí, Tříleté dítě, Děti, Třaskavé téma, Věk dítěte, True, Ukončení, Odstavení, Ivana Weissová, Poradkyně, ÚZIS, Vid, Dělník života na Mall, Zdraví na Heureka.cz