Dlouhodobé kojení je pro spoustu lidí třaskavé téma. A takzvané přirozené ukončení kojení – tedy moment, kdy se dítě samo rozhodne, že s kojením skoncuje – zažije málokteré dítě. Co říkáte na kojení třeba tříletých dětí? A co si o tom myslí laktační poradkyně? Podívejte se na video.
Moment přirozeného ukončení kojení nastává podle laktační poradkyně Ivany Weissové nejdříve ve 2,5 letech věku dítěte. Obvykle se ale odehraje až mezi 3. až 5. rokem:
„Neříkám, že mají ženy kojit za každou cenu. Ale kojení je vztah. A postupně s tím, jak je dítě čím dál vyzrálejší, jde s ním komunikovat. Kdy a jak se bude kojit a kdy ne. Dítě postupně stejně spěje k tomu, že podněty zvenku jsou čím dál zajímavější a dítě samo sebejistější. A stane se to, že doslova ‚odpadne’.”
Tereza Víchová
18. března 2024
Kojení přináší řadu benefitů pro matku i dítě. Podporuje například správný vývoj mozku, kojené dítě má menší sklon třeba k astmatu nebo obezitě.
„Každá jedna dávka mateřského mléka je užitečná, obsahuje kmenové buňky, které se dostávají do krevního oběhu miminka přes trávicí systém a jsou zásadní pro obranyschopnost dítěte,” uzavírá přehled výhod Ivana Weissová.
Fakta o (ne)kojení batolat a větších dětí
- Světová zdravotnická organizace doporučuje s kojením začít do hodiny po porodu, plně kojit do 6 měsíců věku dítěte, pokračovat v kojení s příkrmy do 2 let věku dítěte a v případě potřeby dítěte pokračovat v kojení déle.
- Podle ústavu zdravotnických informací ÚZIS je hned po narození kojených 95 % dětí.
- Po šestinedělí je výlučně kojených už pouze 26 % dětí a v 6 měsících je výlučně kojených jen 9 % dětí.
Jak jsou na tom Češky s kojením a jaké problémy řeší? To se dozvíte v pořadu Dělníci života na Mall.tv.
Omlouváme se, video v současné době nelze přehrát.