Maminka.czČasopis Maminka

Kojení je umění

, Časopis Maminka
25. 8. 2009
Kojení je umění
V tom mi dá za pravdu zřejmě nejedna maminka. Jak si s krmením miminek poradily naše čtenářky? O tom jsou následující příběhy plné osobních zkušeností a tipů, jak na to.

Nejhezčí chvíle

Chvilky strávené kojením jsou pro mě jedny z nejhezčích. To, že se nám kojení zatím stále daří, je asi výsledkem několika skutečností. Předně jsem měla možnost začít kojit bezprostředně po porodu a díky vlastní vůli a apetitu našeho chlapečka jsem kojila v porodnici každou 1–2 hodiny, ve dne v noci. Tím jsem se dokonale „rozkojila“ a v následném období již nenastal s kojením žádný problém. Mléka jsem měla vždy dostatek, i když jsem nepoužívala žádné pomůcky, jako je třeba odsávačka. Myslím si, že pro zdárný průběh kojení a dostatečnou tvorbu mléka je důležitá především chuť a vůle maminky (já jsem se na kojení těšila už během těhotenství) a z praktického hlediska pak příjem dostatečného množství tekutin, vyvážená strava, harmonické rodinné prostředí a dostatek času na kojení, které by se nemělo nijak omezovat. Myslím, že příroda vše nejlépe zařídila, a tak bych doporučovala všem maminkám jednat především podle svého přirozeného instinktu, potřeb dítěte a vlastního rozumu. Našemu Vojtíškovi bude nyní 10 měsíců a kromě masozeleninových příkrmů je zatím výlučně kojen. Zatím nebyl vůbec nijak nemocný, netrpí alergiemi a výborně přibývá na váze.

Markéta, střední Morava

Výborná věc

Mám sedmiletou dceru, kterou jsem kojila patnáct měsíců a pak v důsledku zdlouhavé virózy jsem musela přestat, protože jsem musela začít užívat silnější léky. Moc mě to mrzelo, nebyla jsem na to připravená. Přišlo to ze dne na den. Ale dcera to zvládla dobře, i když jí do té doby mléko moc chutnalo. Byla jsem tedy rozhodnutá, že své druhé dítě – syna (teď dva roky), budu kojit tak, jak bude samo chtít. Ale když mu bylo třináct měsíců, tak u nás v okolí řádila střevní chřipka a samozřejmě se nám nevyhnula. Musela jsem být se synem hospitalizovaná a lékařka mi zakázala kojit, což byla pro mě rána. To jsem nečekala a syn se s tím nechtěl smířit. Poctivě jsem odstříkávala deset dnů, ale vydržela jsem to a po deseti dnech jsem malému nabídla své mléko a ten se s chutí přisál. A jeho spokojenost při pití mi byla odměnou. Budou mu v červenci dva roky a stále mu dávám večer trochu pít. Jsem ráda, že jsme to zvládli a mám pocit, že mu dávám něco dobrého pro zdraví.

Jana Konečná, jižní Morava

Vzácný poklad

Jsem maminkou skoro roční holčičky, kterou jsem kojila pět měsíců, a i když jsem chtěla kojit déle, nebylo mi dáno. Z důvodu preeklampsie jsem rodila císařským řezem, protože i když už zbýval jen týden do termínu, vyvolání porodu nezabralo. První přiložení nastalo až dvanáct hodin po něm a i když jsem pak přikládala často, pořád nic neteklo. Pila jsem laktační směsi, mléko a užívala jsem i nějaká homeopatika. To vše nakonec zabralo a v den, kdy jsme porodnici opouštěly, jsem malou kojila. Byla jsem šťastná, protože jsem nakonec měla tolik mléka, že jsem si i namrazila do zásoby. Po šestinedělí jsem si nechala napsat antikoncepci pro kojící matky, v momentě, kdy jsem ji začala brát, mi začalo mléko ubývat. Zkoušela jsem vše od laktačních směsí, homeopatik přes babské recepty, ale nic nepomáhalo a musela jsem začít přikrmovat umělou výživou. Obrečela jsem to a smiřovala se s tím dlouho, protože jsem přesvědčená, že kojení je to nejlepší, co může matka pro své dítě udělat.

Weronika z Ostravy

Předplatné časopisu Maminka
Témata: Děti, Časopis Maminka, Kojení, Jižní Morava, Zdárný průběh, Střevní chřipka, Nejhezčí chvíle

Mohlo by vás zajímat
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Jsem obézní. V těhotenství jsem cítila ze strany lékařů odpor a styděla se
Řeč těla při spánku: Na zádech spí králové, schoulení jsou mamánci
Kdy nechat děti doma samotné? Nejdřív ve 12 letech, tvrdí odborníci!
Nemá šanci přežít, řekli těhotné ženě. Plánovala synovi pohřeb, teď slaví rok

Horoskopy

Střelec Je tady finiš extrémně úspěšného pracovního týdne, a proto se dostáváte do pohodové nálady. Podařilo se…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Leopold, Leopoldina, Leopolda

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu