Maminka.czBatole

Kojení na veřejnosti: Jen pro odvážné?

15. 2. 2012
Kojení na veřejnosti: Jen pro odvážné?
Pohled na ženu, která kojí své miminko v parku či restauraci, byl v minulosti vzácný. Dnes už zcela běžný a pro většinu matek naprosto přirozený. Stále se ale najde spousta těch, pro které je pohled na kojící matku na veřejnosti pobuřující a naprosto nepřijatelný. Jak to vidíte vy?

O tom, že kojení je nejpřirozenější, nejvhodnější a nejpohodlnější způsob krmení miminka není pochyb. Zatímco během šestinedělí si ještě užíváte tyhle „intimní chvilky“ hezky v klidu domova, brzy přijde den, kdy budete chtít vyrazit někam ven na delší dobu. A s tím přichází vaše první „zkouška odvahy“- kojení na veřejnosti.

Dejte na své pocity

Co se týče právního hlediska, není s kojením žádný problém, na rozdíl od obnažování máte právo kojit své dítě kdekoliv, tedy klidně i na rušné ulici. Dalo by se tedy zjednodušeně říci, že záleží jen na vašich pocitech, kde a jak budete kojit. Samozřejmě, že každé ženě je příjemné něco jiného a každá pociťuje jinou míru studu. Zatímco třeba vaší kamarádce nebude dělat problém vytáhnout prso kdekoli, i tam kde proudí desítky kolemjdoucích, vy se můžete stydět a vyhledávat pouze odlehlá místa.

Jaké zkušenosti mají některé maminky?

„Moje dcerka měla každé dvě hodiny hlad, a tak kdybych se tím řídila, musela bych veškerý čas trávit zavřená doma anebo jen v blízkosti bydliště. A tak je jasné, že kvůli tomu nebudu své dítě trýznit hlady, jen proto, že jsme se vydaly na delší procházku“ svěřuje se maminka Kamila. To paní Eva si časem vytipovala „svoje kojící místa“ které ráda využívala. „Jedno bylo v kavárně s dětským koutkem, kde nás kojících bylo samozřejmě víc. Pak jsem měla několik laviček, které byly stranou od veřejného dění.“ Obě maminky se shodují, že i když berou kojení jako přirozenou věc, nikdy se u toho výrazně neobnažují, aby lidi kolem sebe zbytečně nepohoršily.

Maminka Jana pocházím z vesnice, kde žije většina lidí starší generace. A ti bohužel kojení na veřejnosti odsuzují. „Když jsem se jednou odvážila řvoucího syna nakojit v parku, vyslechla jsem si od procházejících dost pohoršující poznámky: „Že se nestydíte, takhle se tady odhalovat.“ Vyrazilo mi to dech a nezmohla jsem se na žádnou odpověď. Ale nakonec mě tahle zkušenost neodradila. Nedělám přeci nic špatného a přejít kvůli tomu na umělou výživu opravdu nehodlám. Podle mě veřejným kojením jsou obvykle pohoršeni pouze lidé, kteří ženská ňadra vnímají pouze ze sexuálního hlediska, a ne jako součást základní biologické funkce - krmení dítěte.“

Oproti tomu Lenka říká: „Já zastávám názor, že kojení je intimní záležitost. Maminky, co vytáhnou prsa bez zábran kdekoli, mi vadí. Ať na veřejnostech klidně kojí, ale diskrétně. Například za pomocí nějakého šátku. Tak jsem to praktikovala i já. Chápu ty lidi, kteří v daný moment nevědí kam s očima, a pohled na intimní partie cizího člověka jim není příjemný. A také všechno má podle mě své hranice. Zažila jsem dvě příhody, které mi vyrazily dech.

Ta první se odehrála v metru. Přistoupila paní s kočárkem. Hned jak se uvelebila na sedadlo, rozepnula si bez zábran svojí blůzu a poté svou podprsenku. Své nalité prso klidně nechala celé vyklouznout. Pak vyndala své batole a nechala ho přisát. Rozpačité pohledy spolucestujících mluvily za vše. A dokonce, i když byl vagon skoro plný, nikdo se k ní neodvážil přisednout.

Ta druhá je ze supermarketu: tak dvouleté dítko přiběhlo s křikem ke své mamince. Maminka si k němu poslušně přiklekla. Dítě suverénně nadzvedlo tričko, stáhlo košíček podprsenky a prostě se přisálo. I tehdy jsem koukala celkem šokovaně a nemohla jsem dokonce odtrhnout pohled. Myslím, že něco takového a v takových prostorech nutné není!“

Jak kojit a cítit se příjemně

A právě biologická nutnost versus exhibice je to, o co hlavně ve sporu mezi zastánci a odpůrci jde. Pokud tedy i vy chcete kojit na veřejnosti a přitom se cítit příjemně, bez divných pohledů či reakcí okolí, myslete na následující rady.
Vybírejte si pokud možno taková místa, kde budete v klidu jak vy, tak vaše miminko. Pokud totiž budete nervózní a netrpělivá, dítě vaše napětí vycítí. Stejně tak kvůli zbytečnému ruchu se vaše mimčo nemusí vůbec soustředit na pití.

ČTĚTE TAKÉ: „Mimísek a těhulka“ aneb Maminkovská mluva z pohledu muže

Pokud to jde, nakrmte své dítě při prvních projevech hladu. Hladové děti jsou nervózní a hlučné a kojení se bude odehrávat ve větším napětí. Buďte si jistá, že lidé v restauraci, v parku nebo kdekoli jinde, rozhodně spíš preferují kojení než urputný pláč. Ten navíc přiláká mnohem více diváků.
Na řadě míst už najdete koutky a místa, kde jsou ke kojícím maminkám vstřícní. Najdete tu klid i pohodlí.

Ať už kojíte kdekoli na veřejnosti, zkuste se oprostit od pocitu, že se na vás všichni kolem dívají. Většina lidí možná sklouzne na pár vteřin pohledem, ale pak se bude dál věnovat konverzaci nebo jiným soukromým činnostem a nebude mít zájem okukovat vaše prsa.

Pokud víte, že budete kojit na veřejnosti, myslete na to, co máte na sobě. Nejvhodnější je např. košile, která se dá rozepnout, a nemusíte je vyhrnovat. Samozřejmostí je také mateřská podprsenka, díky níž pohodlně nakojíte, aniž byste ji musela celou rozepínat.

Jako dobrý tip pro soukromé nerušené kojení je použití deky či šátku na nošení dítěte. Jednak poskytne dítěti oporu a jednak schová vaše prsa před zvědavými pohledy.

Jestliže cestujete do jiné země, měly byste respektovat právo, ale i zvyky té dané oblasti. Nebojte se proto zeptat., třeba rovnou nějaké místní ženy.

Témata: Děti, Kojenec, Batole, Kojení, Jen pro maminku, Intimní záležitost, Mluva, Veřejnost

Mohlo by vás zajímat
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Po letech: Nafotili znovu oblíbené fotky z rodinného alba. To musíte vidět!
Bez plenek, bez hraček a bez pravidel! 15 slavných matek se zvláštními výchovnými metodami
Narážky na tělo po porodu ignorujte, radí. Jak vypadá po třech dětech?
Jana Bernášková: Špatně jsme odhadli syna, komunitní škola nebyla pro něj
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Pravda o mateřství? Vypadá přesně takhle, ukazují statečné mámy
Aneta Krejčíková je dvojnásobná máma, má dceru! Jak se jmenuje?
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj

Horoskopy

Štír Už dlouho jste nebyli tak unavení. Nějak jste si odvykli, protože šlo v práci všechno podle představ.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Soběslav, Virginie, Virginia

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné