Maminka.czKojení

GALERIE: Kojit třeba tříleté dítě. A proč ne? Tyhle mámy se neskrývají!

Tereza Víchová 27.  5.  2022
Až vášnivé diskuse vyvolává kojení na veřejnosti – a pokud matka kojí před lidmi starší dítě a ne miminko, je to teprve diskutabilní téma. Přinášíme fotografie maminek, které větší děti kojí hrdě, a ne doma v přítmí. A taky názor psycholožky.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Že je kojení jednoznačně nejlepším možným způsobem výživy malého dítěte, o tom se spory už roky nevedou. Zda se ale u kojení decentně zakrývat, nebo se jím naopak pyšnit, tady se asi dva tábory neshodnou. Psycholožka Lucie Šmahelová Černá (psychologie-biofeedback.cz) má jasno: z psychologického hlediska je dlouhodobé kojení skvělá varianta. 

"Sama mám čtyři děti a jednu dceru jsem kojila do jejích 4,5 roku," říká Lucie Šmahelová Černá. "Jednoznačně jsem na straně příznivců dlouhodobého kojení."

VIDEO: Kojit větší dítě? Laktační poradkyně to jednoznačně doporučuje

Vždy jde ale podle ní o rozhodnutí matky a ta musí být také spokojená – pokud tedy kojí větší dítě, tak by to mělo být proto, že ona sama chce a cítí se dobře.

"Děti mají díky kojení pocit zázemí, je to určitá forma mazlení a budování vzájemného vztahu. Vůbec bych neřešila, jestli se to hodí, nebo ne," říká rozhodně Lucie Šmahelová Černá a vzpomíná, jak byla se svou kamarádkou průkopnicí právě v tomto ohledu a nestyděla se kojit třeba v restauraci.

VIDEO: (Ne)kojení v porodnici: Maminky se jdou osprchovat a personál mezitím miminko dokrmí, popisuje některé praktiky odbornice

"Naše společnost už je připravena na ledacos. Běžně se mluví třeba o transgender problematice. Nejde o to, abychom to všichni okolo začali tolerovat, ale i podporovat. Chtěla bych maminky, které dlouho kojí, podpořit. Čím méně se to bude řešit jako téma, tím spíše budou takové maminky přibývat a další generace už se nad tím nebude muset ani zamýšlet. Ale stejně tak bych i ráda podpořila maminky, které naopak kojit nemohou nebo se rozhodnou nekojit z jakéhokoli důvodu – mají na to rozhodně právo," uzavírá Lucie Šmahelová Černá.

Témata: Mateřství, Galerie, Batole, Výživa a stravování, Matka, Kojení, Velké dítě, Psycholožka, Tříleté dítě, Nést, Máma, Černá, Maminka, Děti, Lucie Šmahelová Černá
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
20 nejbizarnějších záběrů z dovolené! Tyto povedené snímky jen tak něco nepřekoná
Formánková Simona
Galerie
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Pippa Middleton čeká třetího potomka: Co si zastánkyně zdravého životního stylu nehodlá odepřít ani u třetího těhotenství?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Markéta a porod miminka koncem pánevním: V hlavě jsem měla nastaveno, že se Anežka narodí přirozeně!
Víchová Tereza
Maminka v porodnici
Maminka roku 2022: Má handicapovanou dceru a sama bojuje s rakovinou prsu. Jak to maminka Magda zvládá?
Peluhová Adéla
Maminka roku 2022