Maminka.czNovorozenec

Kojila bych ráda, ale nesnesitelně to bolí...

Okamžiky takřka mystické intimity vyobrazené na mnoha idylických obrazech malířských mistrů a slibované odborníky na mateřství nemusí být vždy plné něhy, lásky a okamžiků nadpozemského blaha. Existuje malé procento žen, které kojí se zaťatými zuby a studenými potůčky potu razícími si cestu od zátylku, až k nejníže položené partii zad.
20. 7. 2012
Kojila bych ráda, ale nesnesitelně to bolí...

Už dávno jste úspěšně překonala počáteční těžkosti spojené s bolestivým nalitím prsů po porodu. Nikdy jste nebojovala se špatnou technikou kojení a následně rozpraskanými bradavkami. Již dlouho víte, že se vždy přikládá dítě k prsu, nikoli prs k dítěti. Bolesti během kojení však nemizí, lékař vyloučil zánět v prsu, kvasinkovou infekci i další možné příčiny bolestí. Pečlivě prohlédl i děťátko, zda nemá krátkou uzdičku jazyka nebo nějaké anomálie v dutině ústní. Laktační poradkyně, která u vás několikrát byla (a ne jedna), vás za ukázkové kojení dokonce pochválila.

I přesto jsou pro vás chvíle, kdy své miminko krmíte denní dobou nejméně milovanou, bolestivou, zkrátka nepříjemnou. Často přemýšlíte, zda dítko neodstavit, brání vám v tom však pocit viny i skutečnost, že mléka máte dostatek, miminko výborně prospívá a obě babičky do vás „hučí“, abyste zatnula zuby a byla vděčná za to, že vůbec můžete kojit a miminko je zdravé a spokojené.

Že by syndrom bělavé bradavky?

Vcelku málo známou příčinou bolestivého kojení je tzv. syndrom bělavé bradavky. Bolest má v tomto případě na svědomí cévní křeč. Bradavka obvykle nejen bolí a pálí, ale také změní barvu – zbělá. Po obnovení průtoku krve může takřka zmodrat či výrazně zčervenat. Bolest je většinou silná, zvláště na začátku a po skončení krmení. Syndromem bělavé bradavky však nemusí trpět jen ženy kojící! Uvedené nepříjemnosti jsou dávány do souvislosti s chorobou zvanou Raynaudův syndrom, kdy jsou periferie (ruce, nohy) ale také např. nos, uši a u žen i bradavky velmi citlivé na chlad.

S podezřením na tyto málo obvyklé obtíže je dobré se obrátit na zkušenou laktační poradkyni a nechat si doporučit lékařské pracoviště, kde s onemocněním mají zkušenosti. První pomocí mohou být teplé obklady, někdy pomůže přerušování kojení (dítku dát na chvíli prst), doporučuje se i užívání magnesia.

Všemocná psýché

Negativní vnímání kojení může logicky ovlivnit i to, že jste prostě nikdy neměla ráda, když vám někdo sahal na prsa. Jsou ženy mající extrémně citlivé bradavky, nebo dokonce jen jednu z nich, partner to vždy respektoval a při sexu tuto oblast prostě vynechal. Hladový kojenec už tolik taktní nebude. Pokud se v takovém případě naučíte dobře zacházet s ochrannými kloboučky, může vám to situaci hodně usnadnit.

ČTĚTE TAKÉ: http://www.maminka.cz/clanek/deti-a-materstvi/je-jmeno-vaseho-ditete-original-nebo-tuctova-zalezitost

Věci mezi nebem a zemí

Jsou situace, kdy se příčina prostě nezjistí. Dítě prospívá, vše se zdá v pořádku, jen vy trpíte. I takové věci se stávají. Ať už je příčnou bolestí cokoliv a vy jste vyčerpala snad všechny možnosti řešení a už prostě nemůžete dál, vězte, že v žádném případě nebudete špatnou matkou, když miminko odstavíte. Mateřské mléko je sice pro kojence tou nejlepší výživou, tekutou láskou a lékem na nejedno miminkovské trápení. Nicméně váš strach, bolest a negativní emoce se mohou časem odrazit i na vztahu k dítěti. V okamžiku, kdy děťátku začnete své problémy v duchu vyčítat, možná uzrál čas, pohovořit si o vašich pocitech s dobrým psychologem nebo třeba dětskou či ženskou lékařkou, které opravdu důvěřujete.

Témata: Děti, Novorozenec, Batole, Kojenec
Mohlo by vás zajímat
5 čajů, které mohou pít i ti nejmenší
Podzimní tvoření: Vytvořte si s dětmi tato roztomilá zvířátka z kaštanů
Halloweenské dobroty, které ocení nejen děti
Špatné počasí? Nevadí! Vezměte do ruky knihu a užívejte si domácí pohodu

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu