Maminka.czKojení

Kojily jsme všude. Tyhle slavné matky se nestydí! Jak to řeší?

4. 1. 2021
Kojit na veřejnosti, nebo v soukromí? Tahle otázka stále rozděluje veřejnost. Zatímco pro někoho je kojení zcela intimní záležitostí, pro jiné maminky je kojení zcela přirozené a nevidí důvod se kvůli tomu schovávat. Jak to mají a měly slavné matky?

Asi se shodneme, že kojení je přirozené a mateřské mléko je pro dítě maximálně prospěšné. Zatímco dříve jste na veřejnosti prakticky nespatřili kojící ženu, dnes maminky nemají problém a hladové dítě nakojí i v terénu.

Jak řešily kojení slavné ženy? Tyhle s kojením na veřejnosti nemají a neměly žádný problém a vyzývají i ostatní: Nestyďte se kojit! 

VIDEO: Co možná nevíte o kojení? 

Kristýna Leichtová

Herečka Kristýna Leichtová kojení na veřejnosti podporuje. Své dceři Dorotce nabízela mateřské mléko, kdykoli měla holčička hlad: "Nás, když to chytne, tak prostě musíme kdekoliv. Je to s Dorotkou naše intimní věc, ale domů kvůli tomu nepoženeme," napsala kdysi na svůj Instagram, kde se svěřila, že používají k zakrytí praktickou dečku. V dalším příspěvku zase Kristýna objasnila, jak to s kojením má: "Já to fakt miluju! Jo, moje prsa figurovala v hlavách hromady puberťáků, ale teď konečně našla svoje nejdůležitější uplatnění!" A teď kojí i svou druhou dceru Rozárku: "Světový týden kojení ❤️! Kojím ráda, kojím furt," napsala k fotce, kterou přidala nedávno na Instagram.

Světový týden kojení: Češky kojí a chtějí kojit. Jak dlouho to vydrží?

Tamara Klusová

Klepněte pro větší obrázek

Zastánkyní kojení na veřejnosti je i Tamara Klusová, manželka Tomáše Kluse. Loni se vyjádřila ke kauze Kojení v bance i na svém Instagramu: "Žena by měla mít možnost nakojit své dítě, v jakýkoliv moment je potřeba. Pokud se to někde někomu nelíbí a je majitelem prostoru, v němž žena v ten moment kojí, měl by v úctě a pokoře ženě nabídnout bezpečné a čisté místo, kde svému dítěti dá najíst," napsala. Mateřské mléko je podle ní největší dar. A kojení rozhodně nepovažuje za exhibicionismus. "Ten, kdo v kojení spatřuje exhibicionismus nebo to v něm vyvolává sexuální pocity, nebo dokonce pociťuje pocity zhnusení až nechutenství, je pro mě člověk, kterého je mi moc líto a přeju mu celým srdcem, aby mu byla nabídnuta pomocná ruka v odblokování jeho traumat, která si v sobě nese... Kojení je nejdokonalejší jídlo pro všechny děti na týhle planetě.... Kojení je dar. Kojení zdar," dodala. 

Lilia Khousnoutdinová 

Také Lilia Khousnoutdinová, manželka Karla Janečka, je hrdou zastánkyní kojení, a to i na veřejnosti: "Kojila jsem syna, Kojila jsem dceru. Kojila jsem doma, v práci, za pochodu, při rituálu, na cestě... V letadle, na lodi, v autě, v helikoptéře. V obchodě, v kavárně, V kanceláři, na úřadě, na MA graduation ceremony Oxfordské univerzity. Na mnoha místech, která si ani nepamatuji. Jsem vděčná, že můžu kojit. Děkuji," napsala na svém Instagramu ke Světovému dni kojení. Zveřejnila hned několik fotek, na kterých své děti kojí. "Proč kojící fotky?
Protože prý, čím víc je kojení "vidět" ve veřejném prostoru, tím víc ženy kojí. Simple," dodává.

Alanis Morissette 

Klepněte pro větší obrázek

Zpěvačka Alanis Morissette patří k hvězdám, které kojení veřejně podporují. Je to přece ta nejpřirozenější věc, no ne? Na svém Instagramu kdysi zveřejnila fotku z roku 2012, kde vesele kojí svého syna Evera, a dopsala hashtagy: "Rodinka na turné ;) Evropa 2012 #světový týden kojení #má mou podporu #ever miluje své čakra brýle." Dokonce se nechala slyšet, že bude kojit klidně do jeho pěti let: "Kojím a budu kojit, dokud můj syn bude chtít a neodstaví se sám. Myslím, že to dítěti prospívá, nakonec bude potřebovat mnohem méně terapeutů a odborné pomoci," prohlásila. 

Liv Tyler

Klepněte pro větší obrázek

Další velkou propagátorkou kojení je herečka Liv Tyler. Podle ní je smutné, že je považováno za něco odpudivého. Matky by se rozhodně neměly stydět kojit na veřejnosti. Ona sama je strašně šťastná, že kojit mohla: "Jsem tak vděčná za tento drahocenný dar," připsala k této fotce, na které kojí malou dceru Lulu. Kojení vnímá i jako okamžik, kdy může být dítěti nejblíž a pomazlit se s ním.

Jste nechutná, řekla kojící ženě cestující v letadle. Pak vznikly tyto fotky

Pink 

Klepněte pro větší obrázek

I zpěvačka Pink podporuje kojení všemi deseti. Je to podle ní naprosto přirozená věc, tak proč by se měla skrývat? Děti kojila, kde se dalo – na pláži,  v restauraci i u kadeřnice. Sama zpěvačka dokonce zveřejnila fotky s dítětem u prsa nebo s odsávačkami – když nemohla být se svým synem, mléko mu odsávala do zásoby. Také ona je zastánkyní kojení dětí, co nejdéle to jde. 

Gwen Stefani

Klepněte pro větší obrázek

Mezi slavné maminky, které bojují za právo kojit na veřejnosti, patří i zpěvačka Gwen Stefani. Své děti vždy kojila, kde bylo potřeba – třeba i na ulici. Fotografové ji při tom několikrát načapali, ale zpěvačka s tím neměla žádný problém. Možná se pak začala více zakrývat – jak dokazuje tato fotografie, kde má Gwen přes miminko přehozený šátek. 

Matka kojila v Chrámu svatého Víta. Ostraha ji vykázala. Proč?

Karolína Kurková

Modelka Karolína Kurková se také hrdě hlásila ke kojícím maminkám. A vyjadřovala jim plnou podporu. Několikrát se vyjádřila, že se jí nelíbí, že ho spousta matek podceňuje a že některé modelky přestávají kojit, aby mohly zase začít pracovat. Také ona syna kojila tak dlouho, jak to šlo. O povadlé poprsí obavy neměla, šlo jí hlavně o jeho zdraví. "Nebylo to pro mě lehké s mojí prací a častým cestováním, ale stálo to za to,“ svěřila se.

Při kojení se laskavě zakryjte. Tahle vtipná máma to vyřešila po svém
Kojení školáků je normální, tvrdí máma, jež kojila sedmiletou dceru
Témata: Kojenec, Kojení, Galerie, Slavné maminky, Instagram, Světový týden kojení, Pink, Zpěvačka, Tamara Klusová, Maminka, Zastánkyně, Známá matka, Intimní záležitost, Kristýna Leichtová, Veřejnost, Profimedia, Khousnoutdinová, Alanis Morissette, Fotka, Dorotka, Mateřské mléko, Lulu, Tomáš Klus, Karel Janeček, Matka

Mohlo by vás zajímat
Nechci, nejím! 40 podivných důvodů, kvůli nimž děti odmítají jídlo
Velký rodinný horoskop na rok 2021! Co čeká rodiče a děti podle hvězd?
Kolik dárků na Vánoce je akorát? Když jich je moc, děti si je stejně neužijí
Jak se konečně rozloučit s dudlíkem? Stačí jednoduchý trik. Inspirujte se!
Největší galerie porodních fotek, jakou jste viděli. Pozor, je to dojímavé a občas syrové
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Císař není hanba, vzkazuje všem mámám tahle žena. A hrdě ukázala jizvu!
25 vychytávek, které vám ulehčí život s dětmi a vy je možná neznáte
Tři oříšky pro Popelku: Kuriozity z natáčení nejslavnější české pohádky

Horoskopy

Kozoroh Nedělní relaxace s rodinou bude příjemná a společně strávené chvíle posílí vaše vztahy. Zajímáte se o…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Milena, Timotej, Tim

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné