Maminka.czKojení

Kojím dítě své sestry. Lidé mi píšou, že je to divné a nechutné, ale je mi to jedno, říká maminka

Vanda Stöckbauerová 4.  3.  2024
O tom, že je mateřské mléko nejpřirozenější a nejzdravější výživa kojence, asi nikdo nepochybuje. Nedávno však na sociální síti vzbudilo rozruch video, ve kterém influencerka Emily Boazman (33) kojí svou neteř, aby své sestře pomohla. Co si o tom myslíte vy?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Emily Boazman v sérii upřímných videí natáčela, jak kojí dceru své sestry Katelyn (36), která zrovna odpočívá. „Kojím dítě mé sestry, zatímco ona jí a zotavuje se,“ řekla trojnásobná maminka svým 120 000 sledujícím na TikToku. Ve videu je dále vidět, jak na jednom prsu má přisáté svoje dítě a na druhém sestřino. 

Klepněte pro větší obrázek

Emily začala kojit neteř Kyan, které je nyní půl roku, když Katelyn měsíc po těžkém porodu onemocněla střevní infekcí a pár dní byla hospitalizována v nemocnici. V té době Emily stále kojila svého syna Keena, kterému je nyní rok a půl. Díky dostatku mateřského mléka tak mohla pomoct s kojením malé Kyan.

@emilyboazman The slap at the end.🙊😂 But truly, this used to be such a normal part of culture, and now its considered weird. It truly “takes a village” and I think it’s so special to be able to feed my niece.🥹 #ittakesavillage ♬ Little Life - Cordelia

„Sestra byla vyčerpaná, tak jsem její dceru několikrát kojila. Hlídala jsem všechny děti, a když Kyan plakala, jen jsem ji nakojila. Je to jednodušší, než se starat o láhev s umělým mlékem,“ svěřila se pro Mirror.

Emily už dříve kojila Katelynina dvojčata, Navy Kate a Greye (6), když její sestra bojovala s nedostatkem mléka.

Máma policistka (30) a její hrdinský čin: Neváhala nakojit cizí hladové dítě nalezené v troskách po smrtícím hurikánu

Reakce veřejnosti na video byly stejně rozporuplné, jako je samotný virtuální svět. Zatímco jedni to považovali za akt rodinné podpory a solidarity a vyjádřili obdiv k Emilyině velkorysosti, druhým to připadalo divné a nechutné.

„Moje sestra a já jsme měly naše děti 6 týdnů od sebe. Nebydlely jsme dost blízko, abychom to praktikovaly, ale jsem si jistá, že bych se zachovala stejně, kdyby mě sestra potřebovala,“ napsala jedna maminka

„Je to divné, já bych nikdy nenechala někoho jiného kojit mé dítě," vyjádřila se další.

„Je to volba matky, ale pro mě by to nebylo," zněl další komentář.

Zpočátku byli situací šokováni i oba manželé sester. Emily se domnívá, že to bylo kvůli tomu, že vyrůstali jinak než ona a její sestra a pravděpodobně nikdy neviděli takovou míru blízkosti.

Klepněte pro větší obrázek

V nedávném videu Emily své jednání obhajovala a uvedla, že má v úmyslu destigmatizovat kojení cizích dětí. Vyzdvihla historickou souvislost, kdy děti měly často svou kojnou, a zdůraznila význam oživení této tradice v moderní době. Pro Emily kojení její neteře symbolizuje odvěké rčení, že „k výchově dítěte je zapotřebí celá vesnice“, a zdůrazňuje vzájemnou podporu rodiny.

Její sestra Katelyn s tím souhlasí. „O kojení jsem nepochybovala, přijde mi to úplně normální. Jsme sestry, jsme si blízké, je to, jako by kojila své vlastní dítě. Kdokoli má dítě, ví, jak může být poporodní období vyčerpávající. Mít někoho, kdo může zaskočit, nakrmit vaše dítě a dopřát vám trochu pauzu, je velmi příjemné,“ nechala se slyšet.

Na principu darování mateřského mléka fungují i tzv. mléčné banky, tam však darované mléko prochází přísnou kontrolou. V České republice je od roku 1987 zakázáno podle doporučení WHO kojit dítě cizí matkou či krmit dítě cizím neošetřeným mateřským mlékem, vzhledem k možnému přenosu HIV. V takových případech je nutné cizí mateřské mléko před podáním pasterizovat.

VIDEO: Má plné mrazáky mateřského mléka! Denně ho vyprodukuje přes šest litrů

Mléčná banka

Mléčná banka zpracovává a uchovává mléko od dárkyň mateřského mléka, používá se zejména pro předčasně narozené děti na jednotce intenzivní péče. Dárkyní mateřského mléka se může stát každá zdravá žena s přebytky mateřského mléka, která neužívá žádné léky a která podstoupí povinná vstupní vyšetření. Maminka doma mléko odstříká a mrazí, poté ho 1x týdně přiveze do mléčné banky. Tam je mléko vyšetřeno, pasterizováno a uchováváno v mrazicím zařízení, odkud je distribuováno k potřebným dětem. Je-li mateřského mléka v mléčné bance dostatek, je možný i jeho prodej pro novorozence a kojence propuštěné domů z nemocnice.

Zdroj: upmd.cz

ANKETA: Nechala byste své dítě nakojit od jiné ženy? Hlasujte!

Témata: Příběhy, Kojení, Zajímavosti, TikTok, Sestra, WHO, neteř, mateřské mléko, Děti, Mléko, Maminka, Kyan, Česká republika, Kate, Grey, Nava, Mirror, Banka