Maminka.czKreativní tvoření s dětmi

Kolážování krok za krokem aneb Praktický průvodce, jak na to

inf vas 29.  11.  2023
Přemýšlíte, jak vaše dítko doma zabavit? Zkuste s ním vytvořit nějakou pěknou koláž. Tato výtvarná technika, při které se na zvolený podklad lepí jiný materiál, většinou vystřižený nebo vytržený, v záměrně neobvyklých souvislostech a s novým významem, je jako dělaná na rozvíjení kreativity.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Při kolážování se přirozeně zapojí fantazie, kreativita, ale také emoce. Pomáhá to zklidnit mysl a relaxovat. „Pracuje se s nejrůznějšími obrázky a materiály, které se vám líbí a jsou vám příjemné. Použít můžete, cokoli vás napadne – kousky látek, krajek, výstřižky z novin, staré fotky, kousky barevných papírů, bambulky, pírka, alobal, otisky prstů namočených do barev. Můžete stříhat, trhat, lepit i motat a vytvářet úplně nová spojení všeho možného, co vás a vašeho potomka zrovna zaujme,“ vysvětluje Zuzana Osako, výtvarnice, designérka, ilustrátorka a členka Kreativní rady Kores. 

VIDEO: Dílnička: Výroba adventního kalendáře pro děti

K vytvoření krásné koláže, osobitého výtvarného díla, nepotřebujete být zdatnými kreslíři či malíři. Stačí se uvolnit, zahodit zábrany a hrát si, nechat v sobě probudit fantazii a rozproudit tvůrčí radost. „Do tvorby jedné koláže se může zapojit libovolný počet osob, od maličkých až po babičky a dědečky. Čím více, tím lépe, o to bude celý proces zábavnější a výsledek pestřejší. Obzvlášť přínosné je kolážování s dětmi – otiskávat prstíky nebo lepit kousky papíru mohou pod dohledem i nejmenší děti. Celá rodina tak kvalitně prožije čas třeba o deštivém víkendu. Sama jsem s technikou koláže pracovala hodně, když byly mé tři děti malé. Jejich věkové odstupy jsou přibližně 3 roky, a tak jsme měly na stole připraveno všechno možné, aby si každý vybral dle svých dovedností,“ vypráví Zuzana Osako.

Kolážování krok za krokem

  1. Připravte si pevnější podkladový papír různých formátů, nůžky a lepidlo. A pokud možno velký prázdný stůl, ať nejste ničím omezováni.
  2. Sneste na stůl, cokoli vás napadne – natrhané krepové papíry, kopie rodinných fotografií, výstřižky z časopisů, kousky látek, mák a jiná drobná semínka na sypání, drobné korálky, bambulky, klubíčko vlny, knoflíky, listy a sušené květiny. Hledejte doma v zásuvkách, venku na procházce, v prodejně výtvarných potřeb nebo v galanterii.
  3. Hodit se vám budou také pastelky, fixy, různé barvy včetně těch se třpytkami. Vybírejte podle toho, s jak starými dětmi budete tvořit, aby se vám hezky spolupracovalo a aby práce byla bezpečná.
  4. Z výsledku budete mít radost všichni, ať už společně vytvoříte jednu nebo více koláží – nápadů nejspíš bude tolik, že si nakonec uspořádáte i malou výstavu a pozvete kamarády. Navíc je můžete pozvat originální, koláží vytvořenou pozvánkou. A po čase si můžete z výsledků svých kolážových sedánků udělat třeba i kroniku.
  5. Pokud si najdete čas i na tvoření sama pro sebe, zkuste vytvořit krásnou koláž z vylisovaných sušených květin a listů. Můžete tak připravit třeba krásné přání pro kamarádku nebo sezonní dekoraci na zeď svého domova.
Klepněte pro větší obrázek
Koláž Zuzany Osako

"Toto je ukázka mé aktuální koláže, kterou jsem dělala po letech a moc ráda v rámci Kreativní kolážové soutěže Kores. Inspirovala mě Morava, kde je pro mě vždy jakákoli délka pobytu příliš krátká. Vybrala jsem si z hrdinů na obalech Kores letícího kluka a poslala ho na výlet na Moravu. Použila jsem zvětšený tisk nádherné fotografie krajiny od fotografa Radka Severy a lepila, co mě napadlo. Při kolážování se kreativitě meze nekladou," uzavírá Zuzana Osako. 

Tvořím, tedy jsem, mami, víš? Jak trénovat kreativitu u dětí
Témata: Tvoření, DIY, Výroba, Kreativní tvoření s dětmi, Fantazie, Výtvarné aktivity, materiál, Morava, Kreativita, Koláž, Kousek, Papír, Stůl, Technika, Praktický průvodce