[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Při prvním těhotenství jsem přibrala 30 kilo, ani nevím jak. Můj lékař se na mě zlobil, a já si vždy naivně při prohlídkách ubírala půl kila, brala si lehčí oblečení a vynechala pro jistotu snídani.
Jako kdybych to snad mohla zachránit, jako kdyby snad mohl přehlédnout, že začínám vypadat jako almara. Ujišťovala jsem se, že to přece shodím. Když jsem se pak viděla doma v šatech před zrcadlem, připadala jsem si jako džbán.
Okamžitě jsem se vrhla na zdravou stravu, začala cvičit a do půl roku jsem byla na své váze. Ale strašně jsem litovala, že jsem se nehlídala. Protože shazovat kila je prostě dřina.
Kila navíc nevypadají dobře, zbytečně zatěžují organismus a není nám s nimi dobře. Jenže v těhotenství se snadno přestaneme hlídat. Varovné signály v podobě nedopnutých džín nás nerozhodí a chutě jsou zkrátka někdy silnější. Chce to trochu disciplíny, ale před kily navíc se dá ubránit.
5 zdravých snídaní, po kterých nebudete mít celé dopoledne hlad.
Optimální váhový přírůstek v těhotenství je 10 až 15 kilo. K tomu, abychom si takovou váhu uhlídaly, stačí dodržovat zásady životního stylu. Nosíte v břiše svoje děťátko a chcete pro něho přece to nejlepší.
Jezte pestrou a vyváženou stravu a zkuste zkrotit chutě na sladké. To může být v těhotenství někdy trochu náročné, protože chutě jsou v tomto období dost nevyzpytatelné.
Některé potraviny nemůžeme ani cítit, natož konzumovat. Jiné, na které jste neměly dosud ani pomyšlení, se naopak zdají neodolatelné.
Nenarozené miminko však potřebuje přísun mnoha nezbytných živin. Pestrá strava zajistí vašemu tělu dostatek vitaminů i minerálů, v takovém případě pak není nutné sahat po potravinových doplňcích určených pro těhotné.
Je to jistě slastný pocit nacpat se dobrotami všeho druhu. Ale ten pocit vydrží jen chvíli. Stejně vás za chvíli přepadnou výčitky svědomí. V těhotenství rozhodně nemusíte jíst za dva a už vůbec ne za tři. Energetický příjem by měl v tomto období být jen o málo větší než před otěhotněním.
S přibývající váhou se zvyšuje krevní tlak, hrozí riziko těhotenské cukrovky nebo zánět žil. Zatěžujete zbytečně klouby i páteř. Vzpomínám si, jak jsem si několik týdnů po porodu nemohla dřepnout.
Bolest v kolenou byla díky dlouhodobé zátěži nesnesitelná. Zhoršuje se funkce ledvin a s tím pak ruku v ruce přicházejí otoky. Mnohem snazší to budou mít v těhotenství budoucí maminky, pro které byl zdravý životní styl samozřejmostí.
Těhotenství není nemoc, pokud nemáte žádné zdravotní komplikace, rozhodně si dopřejte pravidelný pohyb. Někdo vystačí s dlouhými procházkami, ale v těhotenství se nemusíte vzdát například ani běhu.
Jen se vždy o všech aktivitách poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Můžete se věnovat orientálnímu tanci, posilování nebo navštěvovat speciální těhotenské cvičení. Ideální je jóga nebo plavání.
Mnoho maminek má v těhotenství problém se zavodňováním. Přestože se nepřejídají, sportují, tělo se zavodňuje a kila přibývají. Dobrou zprávou je, že takových kil se po porodu snadno zbavíte, protože se tělo po porodu přirozeně odvodní.
Jak zavodňování předcházet? Omezte příjem soli a pravidelně pijte! Voda zadržovaná v ledvinách způsobuje dehydrataci a jen zvýšený příjem vody tu přebytečnou odplaví a nedovolí její ukládání. Každopádně se v případě otoků a dalších nepříjemností spojených se zavodňováním svěřte svému ošetřujícímu lékaři.