Maminka.czVáš domov

Kolik s novými okny ušetříte

Reklama 7.  12.  2015
Možná si kladete otázku, jestli má vůbec cenu vyměňovat stará okna za nová. Proberme si podrobněji, jak je to s úsporami.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Vyplatí se investovat do nových oken?

Při rozhodování o tom, zda investovat do nových oken byste měli vycházet zejména ze stavu stávajících oken. Pokud uvažujete o celkovém zateplení domu, pak výměna oken by měla vždy být prvním krokem.  

Okny a vchodovými dveřmi může v případě rodinného domu unikat až 40% tepla, v případě bytu v bytovém domě může jít až o 50% tepelných ztrát. Zbytek úniku tepla mají na svědomí obvodové zdi, podlaha a stropy. Jde ale pouze o orientační hodnoty, které ovlivňuje celá řada faktorů.

Pokud se zaměříme jen na únik tepla okny, pak lze říci, že v případě výměny starých špaletových nebo zdvojených oken za nová s izolačním dvojsklem či trojsklem, mohou být ztráty tepla okny sníženy až o polovinu. Pokud stará okna již profukují, pak mohou nová okna zamezit úniku tepla ještě citelněji.

Kolik bude ve finále činit úspora za teplo, ovlivňuje zejména provoz a zvyklosti domácnosti. Jiná situace může být v domácnostech kuřáků, které mohou být zvyklé stále větrat a pro dosažení příjemné pokojové teploty musí pak více topit, úspory budou pravděpodobně menší než v domácnosti, kde se bude efektivně větrat i topit.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na kolik vyjdou nová okna?

Investice do nových oken není malá a záleží na tom, jaká okna si pořídíte. Běžná plastová okna jsou v porovnání s dřevěnými okny levnější. Cena plastových oken je dána typem profilu, zasklením, rozdíl je také mezi bílými a barevnými plastovými okny. Pokud si pořídíte špičkový plastový profil s izolačním trojsklem v oboustranně barevném provedení, musíte počítat s výrazně vyšší cenou než v případě základního bílého profilu osazeného dvojsklem. Nezapomínejte, že k novým oknům je dobré také si pořídit parapety, případně alespoň základní stínění v podobě vnitřních žaluzií. Je potřeba počítat i s cenou montáže.

Jako příklad bychom mohli uvést větší třípokojový byt v panelovém domě se třemi velkými dvojdílnými okny a balkónovými dveřmi s bočním oknem, kde je třeba navíc zabudovat novou meziokenní vložku, která je typická pro panelové domy. Pořízení základních bílých plastových oken s dvojsklem, venkovních i vnitřních parapetů, žaluzií, odborné montáže, a to včetně zabudování meziokenní vložky můžete pořídit asi za šedesát tisíc korun.

Pokud jde o rodinný dům, jsou částky samozřejmě i násobně vyšší v závislosti na velikosti domu, případně potřebě vyměnit i vchodové dveře.

Mýty kolem nových oken

Pokud budete uvažovat o výměně oken, nenechte se zmást některými mýty. Typickým příkladem je rozšířená pověra, že „plastová okna nedýchají“, není to pravda. Tepelná izolace oken ze všech materiálů je dána zejména jejich stavební hloubkou a izolačním zasklením. Jedině optimálně seřízená, dobře utěsněná okna poskytnou očekávanou tepelnou izolaci. Vlastnosti dřevěných a plastových oken se tak neliší.

Po výměně oken v bytě či domě se budete muset naučit efektivně větrat a optimálně topit. Z obytných místností se musí dostat přebytečná vlhkost, která dříve unikala samovolně starými okny, ale izolace nových oken jí v tom brání. Jedině tak zabráníte případnému rosení oken, zejména v místnostech se zvýšenou vlhkostí.

Témata: Váš domov