Maminka.czPeníze a kariéra

Kolik stojí vychovat dítě?

„Dítě si nemůžeme dovolit.“ Na této větě možná něco bude. Zkoušeli jste si vůbec někdy spočítat, na kolik peněz vás může vyjít výchova vašich ratolestí? My to uděláme za vás. Ale neděste se! Nutno dodat, že výpočty jsou pouze orientační, protože samozřejmě záleží na vaší konkrétní situaci.
, Časopis Maminka
14. 2. 2016
Kolik stojí vychovat dítě?

Pokud čekáte první dítě, musíte pořídit úplně všechno. Je jasné, že naprostou většinu věcí na miminko si můžete koupit v bazarech nebo je podědit. Většina maminek ale chce mít alespoň nový kočárek, obzvláště pokud počítají s minimálně dvěma dětmi.

Pokud koupíte kočárek z druhé ruky (v bazarech se dá sehnat i okolo dvou tisíc) a ještě v něm budete vozit třeba i dvě děti, musíte počítat s tím, že podle toho bude vypadat. Berme tedy v potaz, že koupíme kočárek nový. Pokud se budeme držet při zemi, zaplatíme za něj asi 10 tisíc. V této ceně můžete mít i sportovní kočárek a autosedačku, takzvané vajíčko, které využijeme zhruba do váhy 13 kilogramů dítěte.

Dále budete potřebovat minimálně jednu postýlku. Ta se dá pořídit i s matrací do 2500 korun. Do postýlky koupíte peřinky asi za 500korun a budete potřebovat dvoje povlečení (celkem 600 korun) a dvě prostěradla (celkem 250 korun). 
Po zvážení je možné si pořídit cestovní postýlku (1500 korun).

Položka, na které se dá velmi ušetřit, je oblečení a další textilie. Pokud se vám poštěstí, můžete nakoupit za tisíc korun balík oblečení, který postačí vašemu miminku klidně na půl roku. Miminka totiž oblečení nezničí, protože hodně rychle rostou, a maminky pak oblečení prodávají dále za pár korun.

Jestliže se rozhodnete používat klasické látkové pleny, budete jich potřebovat tak 80 kusů, což jsou při ceně 50 korun na plenu 4 tisíce. Dále se musíte vybavit věcmi na koupání. Vaničku a lehátko do vaničky pořídíte za 400 korun, u kosmetiky počítejte tak 500 korun.

Věc, bez které se většinou maminky neobejdou, je odsávačka mateřského mléka. Alespoň v prvních týdnech, kdy se obvykle tvoří více mléka, než miminko vypije, ji budete potřebovat. Koupit si můžete manuální asi za 700 korun nebo elektrickou za 2 tisíce. Existují i levnější varianty, ty ale nebývají moc účinné. 

Je spousta dalších věcí, které si můžete na dítě pořídit, ale pořádně přemýšlejte nad tím, zda je opravdu nutně potřebujete. Mohou to být chůvičky, monitor dechu, přebalovací pult, manduky, šátky na nošení… Už jsme utratili asi 18 tisíc, a to se nám děťátko ještě ani nenarodilo. 

Miminko je na světě

V tuto chvíli vás nebude dítě stát zase tolik. Počítat musíte pouze asi s tisícikorunou měsíčně za papírové pleny a vlhčené ubrousky. Samozřejmě počítáme s variantou, kdy maminka kojí, ale jestliže musí maminka kupovat umělé, může v prvních měsících života dítěte počítat i se 2 tisíci měsíčně. V tomto případě budete muset nakoupit lahvičky (dvě asi za 300 korun).

Dále můžeme připočítat nadstandardní očkování v ceně zhruba 1500 korun. Jak dítko poroste, porostou samozřejmě i náklady. Těžko kalkulovat s penězi vydanými za jídlo, ale můžeme počítat s dětským příkrmem (40 korun) a přesnídávkou či jogurtem denně (12 korun). Ceny se samozřejmě budou lišit podle toho, jestli maminka příkrmy kupuje, nebo sama vaří. Uvařit se dá i přesnídávka a ušetřit tak, pokud máme vlastní ovoce.

Připočtěme dále 1000 korun za oblečení. Samozřejmě i v tomto věku můžete utratit tisíce za věci, bez kterých by se s největší pravděpodobností dalo obejít, přesto si je spousta maminek pořídí. Můžeme mezi ně zařadit vibrační lehátka, hrací deky, houpačky...

Miminko nemusí mít drahé luxusní hračky, stačí, když ho hračka v tomto věku zaujme zrakově a později hmatem. Navíc čím více bude mít okolo sebe hraček, tím více bude roztěkané a nevydrží si s jednou hračkou hrát delší dobu.

První rok života nás miminko stojí zhruba 31 250 korun plus 24 tisíc za mléko, pokud nekojíme. 

TIP: Je velmi výhodné mít děti později než váš sourozenec a veškerou výbavičku si vypůjčit, nebo lépe řečeno podědit.

 ,,Vždycky mě pobavila moje sestra, která začala rodit děti o tři roky později než já, když pronášela věty typu: Proč bych si kupovala hrací deku, když si ji můžu půjčit od tebe? Máš tam dost oblečení v té a té velikosti? Používáš kojicí polštář, že bych si ho pak půjčila…“ říká s úsměvem paní Lucie. 

Batole (1 - 3 roky)

V batolecím věku už budeme kupovat i první botičky a o nich platí přesný opak toho, co o oblečení, které se dá kupovat už nošené. Na botách rozhodně nešetřete, neobouvejte svému dítěti již nošené botky. Kupujte jen kvalitní, i když se vám cena okolo 700 korun (a to se držíme hodně při zemi) bude zdát hrozná. 
Rozhodně navštivte obuv nebo zdravotnické potřeby, ne stánkaře. Jde totiž o zdraví vašeho dítěte.Pokud budete na botách šetřit, může se stát, že dítěti zničíte nohu a potom budete dávat nemalé peníze za zdravotní boty a vložky.

Položka týkající se oblečení je také velmi individuální. Odhadem by to mohlo být okolo 4 tisíc ročně. Pokud jezdíte autem, budete muset koupit autosedačku, ani na té rozhodně nešetřete. Kvalitní a bezpečnou se systémem ISOFIX koupíte za 6 tisíc.

Většina dětí nosí zhruba do dvou let pleny, což je dalších 12 tisíc. Kolik peněz dítě v tomto věku projí, je těžko počitatelná položka, která se může pohybovat okolo 1500 korun měsíčně. U batolete jsme tedy zhruba na 88 500 korun za toto období.

Každý si může připočítat další položky, jako jsou hračky, odrážedla plus ochranné pomůcky, sedátko na kolo atd. Pokud se vám narodí druhé a další dítě, samozřejmě vás nebude stát tolik jako to první, protože spoustu věcí podědí a vy nebudete muset kupovat žádnou výbavu. Další dítě vás tak vyjde asi o 20 tisíc méně. Pokud máte druhé dítě jiného pohlaví, zvýší se tato částka o položku na oblečení. Totéž platí i o dalších obdobích, kdy spoustu věcí mladší dědí po starších. 

Malý školkáček neboli předškolák (3 - 6 let) 

Ve věku tří let většina dětí nastupuje do školky. Zatím to stále není tak strašně náročné, ale rozhodně bude potřebovat nějaké vybavení v podobě bačkůrek, tepláků či punčocháčků. Musíme počítat i s tím, že budeme platit nějaké školkovné. Od školkovného bývají většinou oproštěny děti rok před školou.

Výše poplatků se bude hodně lišit podle toho, kde bydlíte. Pokud žijete na vesnici, je to asi 200 korun plus stravné. Jestliže jste obyvateli Prahy, může se to vyšplhat až na 800 korun, ale klidně i 2500 korun. O soukromých školkách raději nebudeme ani mluvit. Zde se může výše školného vyšplhat až k 10 tisícům měsíčně. Celodenní stravné je ve školkách okolo 36 korun na den.

Dítě může začít navštěvovat různé kroužky, ale ty bývají většinou v rámci mateřských škol zdarma. Do úplně jiných finančních rovin se dostanete, pokud bude vaše dítě již v tomhle věku provozovat různé sporty, tance atd.

Možná čekáte další děťátko a to první mu musí uvolnit místo v postýlce, proto je načase přestěhovat jej do dětského pokoje. Při jeho zařizování bychom měli přemýšlet; je dobré udělat pokoj tak, aby v něm mohl vyrůst až do středoškolských let. Proč například pořizovat postel o menších rozměrech a za pár let kupovat novou? Samozřejmě že pokoj čtyřletého dítěte bude vypadat jinak než pokoj „puberťáka“, ale když budeme chytří, může jít pouze o menší změny, které pro nás budou finančně méně náročné. Dětský pokoj můžeme vybavit již od 10 000 Kč. Samozřejmě pokud jsme nároční, může nás to stát třeba i 30 000 Kč.

Dítě projí asi 1500 korun měsíčně a za oblečení a obuv zaplatíme zhruba 10 tisíc ročně. Opět můžeme připočítat spoustu dalších položek, jako jsou hračky, kola, vybavení na lyže a další sporty atd. Předškolák nás stojí odhadem 148 tisíc za toto období. 

Školák (6 - 15 let) 

Tady už opravdu končí legrace. Vybavit dítě do školy může vyjít až na několik tisíc. Většina škol poskytuje prvňáčkům alespoň základní vybavení v podobě psacích potřeb, pastelek, vodových barev atd., ale záleží na konkrétní škole. Vy budete muset koupit aktovku. Za kvalitní zaplatíte minimálně 1000 korun.

Vyvarujte se motivů, jako je panenka Barbie, šmoulové apod. Teď se vašemu prvňáčkovi mohou líbit, ale za rok to může být jinak, proto vybírejte neutrálnější vzory, aby mu aktovka vydržela alespoň čtyři roky. Dále musíte pořídit penál (500 korun). Obaly na sešity a knihy, výtvarné potřeby, cvičební úbor, přezůvky (celkem 1500 korun). Platit budete obědy (500 korun), školní družinu (okolo 100 korun).

Jak váš školák poroste, bude vyžadovat mobilní telefon (2000 korun + měsíční kredit 200 korun). Začne se zajímat o to, jaké mají jeho spolužáci oblečení, tablety, notebooky. Bude také chtít jet na tábor (2000 až 3000 Kč), školní výlet (300 Kč), plavecký kurz, bude navštěvovat kroužky…

Záleží jen na vás, jak moc svému dítěti popustíte uzdu a co vše mu koupíte. Počítejte jídlo 2000 měsíčně, oblečení a obuv 10 tisíc ročně, vybavení do školy 2000 ročně. Děti v tomto období života nás tedy vyjdou na 411 700 korun. Dítěti v tomto článku jsme pořizovali jenom naprosto nezbytné věci.

Do našich počtů jsme nezapočítali výdaje za hračky, protože ty jsou v každé rodině jiné, ale mohli bychom kalkulovat asi se 4000 korun měsíčně plus výdaje za pobyt tohoto človíčka v naší domácnosti, drogerie, léky, kroužky, různé prvky, kterými obohacujeme běžně svůj život, jako je sportovní nářadí, rodinné výlety, kultura… Tak bychom mohli připočítat další desetitisíce, ne-li statisíce. Podle některých statistik stojí dítko, než opustí své rodné hnízdo, dokonce až milion a půl. 

Mohlo by vás zajímat
V plzeňském babyboxu našli dvě miminka. Jedno je ve vážném stavu
Nezapomínejte na mrkev, je zdravá a v kuchyni vynikající. Zkuste naše recepty
Nastřelit náušnice můžete už ve čtyřech měsících miminka. Na co si dát ale pozor?
Podívejte se: Nejkrásnější rozesmátá miminka

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu