Maminka.czZuby

Víte, jak je to s úhradou zubních plomb u dětí? Neplaťte zbytečně

Simona Procházková 24.  11.  2022
Tápete, jaké zubní výplně neboli plomby hradí zdravotní pojišťovny u dětí? Předložil vám váš zubní lékař ceník výkonů pro dětské pacienty a z uvedených částek se vám zatočila hlava? Pak pozorně čtěte dále, v řadě případů vás totiž zubní plomba pro nezletilou ratolest nebude stát vůbec nic. Kvůli neznalosti pak můžete zaplatit i za výkony, které jsou plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Zásady pro úhradu výplní stálého nebo dočasného zubu stanovuje přímo zákon o veřejném zdravotním pojištění, resp. jeho příloha č. 1, která obsahuje zdravotní výkony nehrazené ze zdravotního pojištění nebo hrazené jen za určitých podmínek. K výkonům hrazeným jen za určitých podmínek patří mimo jiné i výplň stálého nebo dočasného zubu, včetně rekonstrukce růžku zubu.

VIDEO: Jak správně pečovat o dětský chrup?

Kdy nehradíte bílou plombu?

Zjednodušeně se dá říct, že u dětí do 15 let jsou hrazeny tzv. bílé plomby (amalgámové pouze tehdy, pokud je jejich použití nezbytné). Od 15 do 18 let jsou hrazeny výplně amalgámové, bílé pak jen v předním úseku chrupu, do trojek včetně.

Zatímco bílých výplní je více druhů, amalgámové mohou být jen z tzv. dózovaného (kapslového) amalgámu. Stomatologové ho používali i dříve, ale pacient si takovou výplň musel platit, protože z veřejného zdravotního pojištění mohl být hrazen jen nedózovaný amalgám. Ten se v současné době již nesmí používat.

Materiálem bílých výplní mohou být skloionomerní cementy nebo kompozitní pryskyřice. Kompozita se pak dělí podle způsobu svého tuhnutí na chemicky tuhnoucí, resp. samotuhnoucí (samopolymerující kompozita) a na ta, která tuhnou po osvícení světlem specifické vlnové délky (fotokompozita).

O tom, jaký materiál bude v daném případě použit, by měl lékař rozhodnout i s ohledem na to, že pacientovi má vždy nabídnout ošetření, které je bezplatné. Pokud by si pacient měl ošetření platit, musí být předem seznámen s cenou a souhlasit s ní.

Skloionomerní cement, fotokompozit, dózovaný amalgám...

U dětí do dne dosažení 15 let nebo u ošetření dočasného zubu jsou výplně z veřejného zdravotního pojištění hrazeny v rozsahu celého chrupu při použití skloionomerního cementu (nebo jiného plastického materiálu, nejde-li o amalgám, samopolymerující kompozit nebo fotokompozit), v rozsahu řezáků a špičáků jsou hrazeny i při použití samopolymerujícího kompozitu. V rozsahu stálých řezáků a stálých špičáků jsou u dětí do 15 let výplně hrazeny i při použití fotokompozitu.

Výplně z dózovaného amalgámu lze do 15 let použít a jsou hrazeny jen v případech, kdy není použití jiného materiálu možné z hlediska zdravotního stavu dítěte.

„U pojištěnců od 15 let do dne dosažení 18 let jsou výplně hrazeny v rozsahu celého chrupu při použití dózovaného amalgámu v základním provedení v rozsahu řezáků a špičáků i při použití fotokompozitu nebo samopolymerujícího kompozitu. Jde-li o dočasný zub, platí i ve věku od 15 do 18 let pravidla uvedená výše,“ doplňuje Mgr. Viktorie Plívová, tisková mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

Potřebuje vaše dítě rovnátka? Tady máte vše, co byste měli vědět

Hlídejte si, za co platíte, a nechte si vystavit účet

Úhrada výplně zubu z veřejného zdravotního pojištění je možná jak v rámci preventivní pravidelné prohlídky, tak i při samostatné návštěvě, kdy se dítě k lékaři dostaví s kazem.

„V případě, že se prokáže, že lékař vybírá finanční částky za zdravotní péči, která je zdravotní pojišťovnou hrazená, jedná se o porušení zákona i ustanovení smlouvy o poskytování a úhradě hrazených služeb. V těchto případech VZP postupuje vůči konkrétnímu poskytovateli zdravotních služeb vždy v souladu s uzavřenou smlouvou a platnou legislativou. Je proto důležité požadovat po lékaři vysvětlení, jaké služby jsou v rámci požadované platby poskytovány, a nechat si vystavit účet, v němž bude podrobně uveden rozsah uhrazených služeb,“ vysvětluje Mgr. Viktorie Plívová.

Je možné reklamovat vypadlou plombu?

Zhotovení zubní výplně je stomatologickým výkonem a u toho „záruka“ neexistuje. Tento pojem známe pouze u stomatologických výrobků, kterými jsou např. můstky, korunky či zubní protézy. Nelze to tedy chápat tak, že na zhotovenou plombu máte záruku ve smyslu spotřebitelské záruky na zakoupený výrobek.

„Zubní lékař v každém případě odpovídá za správné provedení výkonu, tedy zhotovení zubní výplně. V případě nespokojenosti s provedeným výkonem by se pacient měl obrátit na lékaře, který výplň zhotovil. V případě, že mu bude tento lékař dělat opravu zubní výplně, protože ji předtím provedl nekvalitně, měl by tak samozřejmě učinit na vlastní náklady,“ uvádí Mgr. Plívová.

Jedná-li se o závažnější případy, je vhodnější podat písemnou stížnost. Podle zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách se stížnost podává poskytovateli zdravotní služby, proti kterému směřuje, tedy nejčastěji samotnému zubnímu lékaři nebo vedoucímu zdravotnického zařízení. Pokud pacient s jejím vyřízením nesouhlasí, může dále podat stížnost příslušnému správnímu orgánu, který tomuto poskytovateli udělil oprávnění k poskytování zdravotních služeb. Pojištěnec musí zároveň uvést důvody nesouhlasu s vyřízením stížnosti poskytovatelem. Obrátit se je možné také na Českou stomatologickou komoru.

  

Témata: Zdraví, Děti, Praktické rady, Peníze, Zuby, Mléčné zuby, VZP, Péče o zuby, Pacient, Zubní výplň, Výplň, Úhrada, Plomba, Lékař, Použití, Zdravotní pojištění, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Chlapec žil pouhých 10 dní. Společně strávený čas pro nás byl požehnáním, tvrdí rodina. Jejich dojemný příběh obletěl celý svět
Formánková Simona
Příběhy
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty
„Český Ken” Robert Paulát exkluzivně o synovi, kterého mu odnosila náhradní matka: Andreas se mnou chodí i na záchod!
Mrázková Dita
Slavní tatínci
Herečka Alicia Silverstone a její šokující rodičovství: Spí s jedenáctiletým synem v posteli, když byl malý, předžvýkávala mu jídlo
Mrázková Dita
Slavné maminky