Maminka.czSport

Koloběžky jsou in! Jak vybrat tu nejlepší pro vaše dítě?

Simona Procházková 25.  3.  2021
S koloběžkou zažijí děti spoustu zábavy a díky přirozenému pohybu posilují celé tělo. Plánujete ji svým ratolestem pořídit a nevíte, jakou zvolit, aby jim maximálně vyhovovala? Máme pro vás spoustu praktických a šikovných tipů a rad.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Koloběžka je nejen skvělou hračkou, ale zároveň velmi praktickým dopravním prostředkem. K mání je nepřeberné množství druhů, které jsou vhodné pro různé účely a také rozdílné terény. Pomůžeme vám, jak se v nabídce vyznat, abyste při výběru nešlápli vedle.

Koloběžky jsou určitou alternativou jízdy na kole, umožňují ale jiný druh pohybu. Při jízdě zapojujete odlišné svalové skupiny než při cyklistice a vyřádí se na nich spolehlivě celá rodina. Ať už na dvorku před domem, v přírodě, cestou na nákup, na hřišti nebo ve speciálně upraveném skate parku. Neřiďte se jen věkem dítka, tento údaj udává zpravidla výrobce koloběžky a jde pouze o orientační údaj, přihlédněte k tělesné konstituci a výšce potomka. Při nákupu koloběžky nešetřete s tím, že z ní ratolest stejně brzy vyroste. Když vyberete dobře, poroste spolu s dítětem, a nezapomínejte, že bezpečnost je na prvním místě.

Jak vybrat kolo pro dítě? Pozornost věnujte hlavně správné velikosti

Zdravá záda, trénink rovnováhy

Koloběžka celkově rozvíjí takzvanou motorickou gramotnost, pohybové vnímání a vůbec vnímání vlastního těla. „Koloběžka je z hlediska trénování pohybového aparátu neuvěřitelně komplexní. Hodí se doslova pro každou věkovou skupinu, přičemž výhodou jak pro děti, tak hlavně pro starší generaci je, že jste jen kousek nad zemí. Na koloběžce stojíte na jedné noze, kdy aktivujete i hluboké vrstvy svalů, které jsou velice důležité pro správný aktivní stoj. Díky pravidelnému střídání nohou dochází k propojení pravé a levé hemisféry, k nastartování pravolevé rovnováhy v našem těle,“ vysvětluje fyzioterapeutka Mgr. Lenka Fasnerová z Centra pohybu Olomouc.

Kde bude dítě jezdit?

Při výběru dětské koloběžky se v první řadě řiďte tím, kde na ní bude vaše dítě nejčastěji jezdit. Pro jízdu po městě a dovádění ve skate parcích jsou vhodné „street” a „freestyle“ koloběžky s malými až středními plnými polyuretanovými kolečky, protože jsou snadno ovladatelné a lehké. Ale pozor, nejsou určeny pro delší jízdu, například na rodinné výlety po cyklostezkách. Tam oceníte spíše koloběžku s velkými nafukovacími koly (16 až 20 palců, větší jsou pro děti špatně ovladatelné). Koloběžky pro děti by měly být co nejlehčí, lépe se pak ovládají a také přenášejí. Pro děti vysoké nad 140 cm již můžete vybírat i v kategoriích koloběžek pro dospělé.

Velikost, výška řídítek i stupátka

Dítě by se mělo na koloběžce cítit pohodlně a bezpečně a dokázat ji jednoduše ovládat. Při volbě té nejvhodnější sledujte u jednotlivých modelů jejich velikost, nosnost, zda mají možnost nastavení řídítek, jaké mají brzdy, materiál rámu a pečlivě překontrolujte celkovou kvalitu provedení. Ideální je, když můžete nastavit výšku řídítek. Ta by měla dosahovat přibližně ke kyčlím dítěte. S nižšími řídítky se malý jezdec musí příliš ohýbat, což vede k přetěžování zad. Naopak vyšší řídítka ztěžují ovladatelnost koloběžky. Čím větší rozsah nastavení výšky řídítek, tím déle koloběžka potomkovi vydrží.

Důležitá je i výška stupátka od země. Když je příliš vysoko, dítě se při každém pohybu zbytečně namáhá, jelikož musí o to více pokrčovat stojnou nohu, aby se mohlo odrazit. Příliš nízká výška stupátka je zase nebezpečná při přejíždění nerovností nebo překážek. Ideální výška stupátka u dětské koloběžky je 5 až 6 centimetrů od země.

Jak vybrat dětské odrážedlo? Řiďte se těmito pravidly

Jaký typ koloběžky vybrat?

U dětských koloběžek dávejte pozor na celkovou kvalitu zpracování a použité materiály. Vybírat můžete ze třech typů rámů, a to ocelových, karbonových nebo hliníkových. Ocelové rámy jsou těžší, ale odolnější, a vydrží tak i tvrdší zacházení, ty hliníkové zase vynikají nízkou hmotností a hodí se tak zejména pro menší děti. V poměru bytelnosti, odolnosti a lehkosti vítězí karbon, počítejte ale s vyšší cenou.

Skládací koloběžky

 • vystačíte si s nimi, pokud bydlíte ve městě a dítě bude jezdit především po dlažbě, chodnících a zpevněných cestách
 • jsou lehké, snadno se přenášejí, nejsou náročné na prostor při skladování
 • skládací konstrukce umožňuje snadnou přepravu v MHD nebo v nákupním koši kočárku
 • jsou zpravidla levnější
 • kvůli malým polyuretanovým kolečkům nezvládnou těžší a nerovný terén a „drncají“
 • čím tvrdší kolečka, tím odolnější a rychlejší, ovšem méně stabilní a hůře drží v zatáčkách
 • mohou na nich jezdit i nejmenší děti

Sportovní koloběžky s nafukovacími koly

 • hodí se do členitějšího terénu (louky, polní a lesní cesty, štěrk, dvůr)
 • jízda je komfortnější, pohodlná a méně namáhavá
 • nafukovací kola výborně tlumí otřesy
 • jsou cenově náročnější
 • jsou těžší a hůře se přepravují a přenášejí
 • můžete je „vyšperkovat“ nejrůznějšími doplňky (světla, reflexní prvky, zvonek, nákupní košík…)

Freestyle koloběžky

 • jsou určené speciálně pro náročné triky, skoky a řádění ve skate parku
 • nehodí se pro výlety a rekreační jízdu v běžném terénu
 • mají odlehčený rám a pevnou konstrukci a řídítka, která drží při skocích i tricích třeba na U-rampě
 • stupátko je velmi nízko, aby se na koloběžce dalo dobře skákat
Jak vybrat dětskou helmu na kolo. Musí pohodlně sedět a být lehká

Cena je velmi důležitá informace, protože právě od ní se nejčastěji odvíjí kvalita použitých komponentů a celkové zpracování. "Někteří výrobci sice udávají vysoké nosnosti, ovšem pouze pro statické užití, nepromítají do tohoto aspektu životnost při dynamickém namáhání, proto doporučuji prozkoumat alespoň kvalitu svarů a vždy volit koloběžku od renomovaného výrobce. Před koupí doporučuji navštívit některou ze specializovaných prodejen, kde vám poradí nejen s výběrem koloběžky, ale také s výběrem vhodných doplňků. Koloběžku si můžete také vyzkoušet v půjčovně,“ doporučuje Marek Kostka ml., ředitel firmy Kostka.

Brzdy a nosnost koloběžky

U koloběžek pro děti najdete dva základní typy brzd – nášlapné a čelisťové. Liší se konstrukcí a funkčností. Pokud vaše ratolest bude jezdit převážně ve městě, postačí nášlapná zadní brzda. Čelisťové brzdy může dítě samostatně ovládat páčkami na řídítkách a najdete je většinou u koloběžek s nafukovacími koly.

Pokud jde o nosnost koloběžky, u těch dětských je většinou do maximálně 50 až 60 kilogramů, přičemž je určitě dobré nechávat „rezervu“. Zátěž na koloběžku se totiž zvyšuje například při dopadech během skoků nebo při jízdě na nerovnostech.

Jak koupit správnou helmu na kolo pro dítě? Podívejte se na video.

Co sledovat při výběru dětské koloběžky:

 • nosnost a hmotnost
 • vhodná velikost, nastavitelnost
 • skládací či pevná konstrukce
 • typ a kvalita brzd
 • materiál, velikost a typ koleček
 • kvalita provedení a všech komponent, materiál rámu
Půjde do školy, a stále neumí jezdit na kole? Tohle je možná příčina!
Jak nasadit dítěti správně helmu? Vyvarujte se chyb a podívejte se na video
Děti tloustnou v domácí izolaci. Nudí se a stres řeší jídlem. Co s nimi?
Témata: Zdraví, Děti, Praktické rady, Sport, Pohyb, Dětské kolo, odolnost, Olomouc, Výška, Frida, Skladování, Terén, Koloběžka, Řídítko, Kostka, Jízda, Koruna stromu, Lehkost, Brzda, Zábava, Ratolest, Cyklostezka, Dětská kola na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Slavné české topmodelky ukázaly své dospívající syny: Který je kopií své mámy?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
Rodiče sdíleli hrůzu z restaurací: Těchto 20 bizarně naservírovaných pokrmů hlava nebere!
Mrázková Dita
Galerie