[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Kolotoč nad postýlku je nejen zábavnou hračkou, ale plní rovněž řadu edukačních funkcí. Nejde sice samozřejmě o nezbytnou součást miminkovské výbavičky, maminky na něj ale obvykle nedají dopustit. Poslouží jako pomocník při uspávání miminka, zároveň jako užitečná hračka, která rozvíjí všechny smysly. Oblíbené jsou zejména kolotoče se zvukovými a světelnými efekty (přehrávají dětské písničky, zvuky přírody, zklidňující bílý šum či ukolébavky, promítají na stěny a strop hvězdičky a tak dále). Některé typy můžete přidělat též na stříšku kočárku, abyste děťátko zabavili i na cestách. Nabídka v obchodech je široká, jak ale vybrat ten pravý? Na co dávat pozor a podle jakých kritérií se rozhodovat? Poradíme.
Určitě je vhodné zajít do obchodu osobně a na vlastní oči si vybraný kolotoč prohlédnout, vyzkoušet, jaké funkce nabízí, jak se správně používá, a zeptat se na případné nejasnosti. Již naši předkové umísťovali kojencům nad postýlku nejrůznější předměty, aby dítě chránily před zlými duchy, uklidňovaly je, zabavily nebo přinášely zdraví. Dnešní moderní kolotoče jsou proto v podstatě přirozeným pokračováním těchto „rituálů“. Nejde jen o hračku, ale také předmět, který slouží k rozvoji dítěte, zejména jeho smyslového vnímání (sluch, zrak, hmat). Pomocí kolotoče se kojenec učí soustředit se, zaměřit svou pozornost, vnímat rozdílné zvuky, prostřednictvím závěsných hraček trénuje jemnou motoriku.
Záleží čistě na vás a vašich představách. Hračky na dětských kolotočích nad postýlku mohou buď volně viset, nebo se otáčet. Pohyb závěsných hraček zajišťuje samostatný mechanismus, který buď ručně natočíte, nebo funguje na baterie. A právě podle způsobu ovládání se kolotoče rozdělují na tři typy.
Jde o „nejstarší“ typ, většinou vyrobený ze dřeva. Hračky na něm volně visí, neotáčejí se, kolotoč nemá žádné zvukové ani světelné efekty. Je jednoduchý na ovládání, hračky jsou zpravidla dřevěné nebo textilní a nedají se měnit.
Můžete si vybrat z mnoha druhů, materiálů, barevných provedení a motivů, hračky se obvykle otáčejí, což nastavíte ručně díky otáčecímu mechanismu („natáhnete strojek“). Doba přehrávání melodie bývá maximálně pět minut. Chcete-li miminko krátce zabavit nebo sedíte-li u postýlky s ním, pak je natahování ideální, nehodí se ale třeba ve chvíli, kdy máte kolotoč jako usínací rituál nebo chcete, aby zabavil dítě na delší dobu. Natahovací kolotoče také bývají nejvíce poruchové – a po stržení strojku obvykle neopravitelné.
Jde o nejmodernější typy, které slouží jako multifunkční hračky a pomocníci. Otáčecí mechanismus funguje na baterie (je možné nastavit rychlost otáčení hraček), nechybí světelné efekty a výběr několika písniček či melodií. Vybrané typy elektronických kolotočů se dají dokonce ovládat na dálku. Ty, které jsou vybaveny světelným projektorem, přenášejí obraz na strop. Některé můžete používat rovněž jako malou noční lampičku.
Hodně maminek volí kolotoč na baterky hlavně z důvodů, že po zapnutí vydrží hrát delší dobu, třeba 15 minut v kuse. Nevýhodou je nutnost výměny baterek (u některých modelů i poměrně často), která občas bývá docela oříšek, protože z bezpečnostních důvodů je výrobci „schovávají“ opravdu poctivě.
Kolotoče se vyrábějí ve všech možných provedeních. Většina z nich má plastové rameno a na něm zavěšené různé hračky – plastové figurky nebo plyšová zvířátka. Plastové součásti se snadno omývají, plyšová zvířátka jsou ale tak nějak „hřejivější“. A hlavně, pokud náhodou spadnou do postýlky, miminku nijak neublíží. Praktické pak bývá pořídit kolotoč, jehož figurky jsou odepínatelné. Ve chvíli, kdy už dítě nebude zajímat kolotoč jako takový a bude chtít na předměty samo sahat, můžete je sundat a používat je jako klasické hračky.
ČTĚTE TAKÉ: 12 hraček, které jsou pro vaše děti skutečně nebezpečné. Překvapí vás to!
Stejně jako ostatní dětské hračky a další potřeby se ceny kolotočů mohou velmi lišit. Seženete je od tří stovek (třeba i v některých supermarketech) až klidně po tři tisíce. Ty nejdražší kolotoče pak nabízejí i třeba světelné efekty. Oproti levnějším mají obvykle celou řadu melodií na výběr, od klasických ukolébavek po vážnou hudbu. Ty nejlevnější naopak přehrávají jen jednu přednastavenou písničku. Určitě se také vyplatí pořídit kolotoč, kde si můžete sami nastavit hlasitost přehrávání – a tuto funkci mívají většinou také spíš dražší výrobky.
Na co byste měli dávat pozor, aby kolotoč sloužil přesně tak, jak má? Zde je malé shrnutí: