Maminka.czZdraví

Komáři, klíšťata, včely aneb Jak účinně chránit dítě před hmyzem?

Nejčastěji nás obtěžuje ten hmyz, pro nějž slouží naše krev jako potrava – komáři, klíšťata, mouchy, muchničky a ovádi. Jiný hmyz nás bodne pouze v případě, pokud se cítí v ohrožení života - včely, vosy, čmeláci nebo sršně. Látky ve slinách komárů a hmyzí jed vyvolají v našem organismu obrannou reakci nebo alergii, v místě vpichu se objeví zarudnutí, otok. Zároveň cítíme pálení nebo svědění, což může přetrvávat až několik dní.
19. 7. 2011
Komáři, klíšťata, včely aneb Jak účinně chránit dítě před hmyzem?

Již dávno lidé vypozorovali, co pomáhá jednak jako ochrana před hmyzem samotným, jednak jako zmírnění nepříjemných následků bodnutí. Vyzkoušejte některé z uvedených rad.

Jak se chránit:
• Hmyz odpuzuje vůně hřebíčku. Můžete si proto připravit výluh nebo olejíček a umístit jej ve dne třeba v misce na zahradní stůl, na noc na parapet otevřeného okna nebo se jím rovnou potírat.
• Stejně tak nepříjemný je pro hmyz pelyněk a afrikán.
• Komáři nesnáší vůni česneku. Potírat se jím zřejmě nebudeme, ale můžeme ho využít na rámy oken.
• Pokud náš pot bude cítit vitamínem B, můžeme být také ochráněni. Zkuste zvýšit konzumaci droždí, ovšem pivo pijte vždy s mírou.
• Hmyz velmi odpuzuje vepřové sádlo.

Jak bodnutí ošetřit:
• Pokud místo štípnutí třeba od komára nebo ováda příliš svědí, potřete jej řeznou stranou rozkrojené cibule nebo česnekem, můžete použít také citronovou šťávu, ocet či olivový olej.
• Otok je dobré zchladit kouskem ledu. V místě vpichu se zpomalí zároveň krevní oběh a jed se nerozšiřuje dál.
• Bolest zmírníme studenou vodou, v níž se rozpustí trochu jedlé sody. Pomáhá také šťáva z rajčete, levandulový olej, mast z měsíčku, rozdrcená petrželová nať, rozmačkaný list jitrocele nebo listy černého rybízu.
• Protizánětlivě působí australský čajovník, z něhož se získává tea tree olejíček, zánětlivou reakci na hmyzí jed potlačuje i dostatečné množství vitaminu C.
• Pokud v kůži zůstane žihadlo, pak místo po jeho odstranění ošetřete oloupaným jablkem nebo použijte jinou ovocnou kyselinu, aby se zabránilo otoku.
• Často se na uvedené problémy používají tinktury echinacey, třezalky, myrhy nebo aloe vera.
• Variantou je taktéž použít přípravek například Fenistil gel – antihistaminikum, které zmírňuje bolest, svědění, tak i otok.

U dětí nebo alergiků se může objevit nebezpečná a život ohrožující celková alergická reakce, která vypukne během prvních 5 minut po bodnutí hmyzem. Může dojít až k anafylaktickému šoku s bezvědomím, kdy je nutné poskytnout okamžitou lékařskou pomoc. Lidé, kteří o takových reakcích svého organismu vědí nebo u nichž je lze přecitlivělost předpokládat, by neměli chodit do přírody bez pohotovostního balíčku, jenž by měl obsahovat připravenou dávkou adrenalinu a antihistaminika.

Témata: Zdraví, Afrika, Levandulový olej, Štípnutí, Hmyzí jed, Děti
Mohlo by vás zajímat
Špatné počasí? Nevadí! Vezměte do ruky knihu a užívejte si domácí pohodu
Halloweenské dobroty, které ocení nejen děti
Utrpení matek perfekcionistek... Perfektní chtějí být většinou prvorozené dcery
Diastáza se objevuje hlavně po druhém porodu. Jak se zbavit rozestupu břicha ?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu