Maminka.czTěhotenství

Komunikujte s miminkem v bříšku

, Časopis Maminka
29. 8. 2016
Komunikujte s miminkem v bříšku
Dítě v bříšku vnímá nejen tlukot vašeho srdce, ale taky váš hlas a emoce. Víte, proč je dobré na miminko mluvit? A jak s ním co nejlépe komunikovat?

Maminky vždycky intuitivně věděly a podvědomě cítily, jak mají reagovat na svoje nenarozené miminko, a to už od prvního okamžiku, kdy se dozvěděly, že ho čekají. Prenatální bonding (jak se mu dnes velmi moderně říká) je v současnosti velmi populární a stále více se o něm píše.

Přitom na tom není nic tak zvláštního, každé miminko s maminkou přece komunikuje. Ale ne každá maminka si to uvědomuje. Vzpomínám, že nejvíc jsem si existenci svých synů uvědomila ve chvíli, kdy jsem začala cítit jejich pohyby. Ruka mi instinktivně vystřelila k bříšku a začala ho hladit. A v ten samý okamžik jsem s nimi začala mluvit. O čemkoli.

Chcete mít spokojené miminko? Zaveďte si společné rituály

Nesmysly, které mě napadaly, vykládala jsem jim, co jsem ten den prožila, kdo mě naštval, kdo mi udělal radost, co jsem měla dobrého k obědu, zpívala jsem jim a vyprávěla říkanky… Vyhledávala jsem všechny ty chvilky, kdy jsem se mohla plně naladit na miminko.

Někdy jsem na ně mluvila nahlas, jindy jsem k nim mluvila jen ve svých myšlenkách. Dodnes jsem přesvědčená o tom, že si to všichni moji kluci podvědomě pamatují. A taky jsem přesvědčená o tom, že možná díky prenatální komunikaci spolu máme pořád hezký vztah.

Když procitá duše

Proč všechno řešit rozumem, chtít znát přesné odpovědi na otázky a mít na všechno návody? Někdy stačí poslouchat svou intuici a dát na mateřské instinkty. Prenatální komunikace totiž má na dítě velký vliv, ovšem existují i miminka, která komunikovat nechtějí a je potřeba jejich přání respektovat.

Miminko už v bříšku nasává všechno, co se děje u maminky, jak vědomě, tak podvědomě.

 


„Každá maminka je totiž v těhotenství jinak naladěná na sebe sama, každá žije jiným způsobem života. Někdy se stává, že v těhotenství se začnou kolem maminky dít věci, které ji co nejvíc odpoutávají od jejího těhotenství, nebo naopak věci, které jí těhotenství a její miminko neustále připomínají. Vše se děje tak, jak má, a pokud maminka cítí, že s miminkem potřebuje komunikovat, existují způsoby, kterými komunikovat lze. Nechala bych to ale na každé z maminek, neboť miminko si svou maminku vybralo právě takovou, jaká je,“ domnívá se lektorka a terapeutka Ivana Vrablcová.

Některé maminky se svým nenarozeným dítětem mluví o čemkoli, zpívají mu, vyprávějí příběhy, prostě dělají to, co jim připadá správné a vhodné. Forem komunikace je spousta, záleží na tom, co si vyberete vy sama. Ivana Vrablcová říká, že stěžejní je to, co všechno dokáže maminka „přijmout“.

Klepněte pro větší obrázek


„Já osobně dokážu s miminkem v bříšku i po porodu komunikovat přes kineziologický svalový test, pomocí kyvadla nebo v meditacích rozhovorem. Kineziologický svalový test a kineziologii používám nejraději. Pokud zvolíte jakoukoli techniku, je důležité neporušovat ‚zákon svobodné vůle‘. Základním stavebním kamenem je tedy otázka, zda s námi miminko vůbec komunikovat chce, a pokud ano, tak o čem.

Kineziologický svalový test funguje stejně jako kyvadlo na otázkách zjišťovacích, tedy otázkách, na které lze odpovědět pouze ano/ne. V meditaci je to trošku jiné a kdo nemá s meditacemi zkušenost, nemusí se mu tento způsob komunikace vůbec dařit,“ říká terapeutka.

Pomocí kineziologie lze řešit také u nenarozených dětí úplně všechno, co vás trápí. „Já osobně jsem s dětmi řešila výběr jména. Nejstarší syn nám nabídl na výběr ze tří, prostřední syn chtěl, aby mu jméno vybrala babička, a jméno nejmladšího jsem tak trochu tušila a syn nám ho odsouhlasil,“ říká Ivana Vrablcová.

Testování při komunikaci s miminky v bříšku, po narození či s malými dětmi je nejlepší provádět s maminkou, či spíše na mamince. Je na dítě napojená nejlépe a většina problémů stejně souvisí s ní anebo se jedná čistě o její problémy.

Když je dobře mámě, je dobře i dítěti

Děti se „učí“ už v prenatálním období, vyvíjí se u nich sluch, čich, hmat i chuť. Už od osmého týdne těhotenství začíná být miminko citlivé na dotyk, mezi desátým a dvanáctým týdnem se začíná protahovat, procvičovat všechny svoje svaly. Jeho chuť začíná fungovat kolem čtrnáctého týdne od početí a sluch zhruba od dvacátého. Už v bříšku se tedy stává plnohodnotným človíčkem, proč s ním tedy tak nejednat?

Jak říká Ivana Vrablcová, propojení maminky a dítěte prostě funguje, i když tomu někdo nemusí věřit. „Proto je velmi důležité, aby maminka nezapomínala v těhotenství i po porodu na péči o sebe samu jak po fyzické, tak i psychické stránce. Miminko je neustále v maminčině auře a ‚sosá‘ z maminky vše, co se u ní děje, jak vědomě, tak podvědomě.“

Když budete svoje problémy potlačovat, oddalovat jejich řešení či dělat, že je nevidíte, většinou se to pak projeví v podobě zdravotních problémů vašeho dítěte. „Někdy to nejsou jen zdravotní problémy, ale i různé náhody a nehody, které jsou jasným náznakem, že něco není v pořádku. Představte si, že vaše děťátko má ošklivý ekzém na obličeji či najednou pořád nějaké nepříjemné úrazy.

Určitě vás to nenechá chladnou. To jsou však důsledky. Pokud s dětmi ‚komunikujete‘ například přes kineziologický svalový test, můžete řešit nejen důsledky, ale hlavně příčinu a tím pádem se zbavíte i důsledků,“ vysvětluje Ivana Vrablcová.

Důležitá tedy není jen komunikace s miminkem v těhotenství, ale vnímání miminka před porodem i po něm jako své součásti a také jakéhosi zrcadla, které nám, někdy velmi drsně, ukazuje, že existuje nějaký problém a je potřeba ho řešit.

Jak funguje kineziologický svalový test?

Ing. Ivana Vrablcová, lektorka a terapeutka „Tento test používá při terapiích kineziolog, který provádí odblokování nějakého problému podle metody One Brain. Můžeme mu říkat pro naši potřebu kineziologický svalový test ‚jemný‘.

Testování se provádí na předloktí maminky, kdy jemným tlakem na předloktí reaguje deltový sval. Při odpovědi ANO je sval silný a ruce zůstávají ve stejné pozici, při odpovědi NE je sval slabý a ruce se jemně pohnou směrem dolů. Každý člověk reaguje s jinou jemností, proto toto testování úplnému začátečníkovi nedoporučuji, neboť rozdíl může špatně rozeznávat.

Kineziologický svalový test ‚velký‘ můžeme provádět i doma. Pomůže nám při hledání odpovědi na jednoduché otázky, ale rozhodně nezastupuje celou terapeutickou metodu One Brain, kdy se hledají příčiny vzniku problémů, které se následně odstraňují. Tento test můžete doma použít například při hledání odpovědi na otázku: Jak se chce naše miminko jmenovat? Test se provádí v upažení, kdy testující osoba tlačí silou na ruku shora a klient se snaží udržet ruku v upažení.

Při odpovědi ANO je sval silný a rukou nelze pohnout směrem dolů, při odpovědi NE lze rukou pohnout směrem dolů, sval je slabý. Rozdíl poznáte na první pohled. Citlivější osoba i bez tlačení na ruku může cítit, jak jí při odpovědi NE téměř celá ruka ochabuje a nelze ji udržet nahoře. Nezapomínejte před testováním jména položit otázku, zda s vámi miminko chce komunikovat. Osobně nedoporučuji testovat ‚blbiny‘ a ptát se na budoucnost. Já maminkám netestuji ani ‚co by, kdyby‘, protože si přeji, aby byly zodpovědné za svůj život.“

Témata: Těhotenství, Děti, Časopis Maminka, Miminko, Tipy a rady v těhotenství, Chování a vztahy, Nezapomínejte na sebe, Mimi, Jemný tlak, Velký vliv, Meditace, Stavební kámen, Prenatální období, Prenatální komunikace, Nenarozené miminko, Velké dítě, Vibrace, První okamžik

Mohlo by vás zajímat
Jsem obézní. V těhotenství jsem cítila ze strany lékařů odpor a styděla se
Kojení strašně bolí! Proč mě nikdo nevaroval, diví se Nikol Moravcová
Nechci být otrokem dětí. Dva potomci stačí, říká Agáta Prachařová
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Narodila se bez rukou. Lékaři byli pro potrat, rodiče ho odmítli
Přiznání: Nenávidím mateřství. Dceru miluji, ale být matkou mě štve!
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk
Řeč těla při spánku: Na zádech spí králové, schoulení jsou mamánci
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit

Horoskopy

Štír V podstatě jste klidní a vyrovnaní, ale v manželství je to spíše hurikán. Nejedná se o nic klíčového,…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Havel

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu