Maminka.czVýchova

Končí éra rodičů-helikoptér! Tohle předvádějí „sekačkoví“ rodiče

wall 11.  6.  2020
Končí éra rodičů-helikoptér! Tohle předvádějí „sekačkoví“ rodiče
Pravděpodobně jste už slyšeli o rodičích typu helikoptéra, případně o rodičích s vrtulí, kteří to s péčí o své potomky přehánějí. V uplynulých týdnech se ale na sociálních sítích objevil nový fenomén rodičovství – takzvané „sekačkové“ rodičovství. Je to nové plemeno rodičů, a ještě horší než to vrtulníkové. Co je to za druh a jak se projevuje v běžném životě? A nejsou tihle rodiče i mezi vámi?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Příliš moc péče a starostlivosti vede ke ztrátě autonomie, sebedůvěry a zodpovědnosti. Neustálá kontrola a maximální snaha být dítěti pořád za zadkem vedou k fyzickému i psychickému vyčerpání. Rodiče s vrtulí, jak se jim říká, moc dobře známe. Ovšem co jsou zač ti sekačkoví?

Děti jsou na rasové předsudky malé! Omyl. A kdo za ně většinou může?

Sekačkoví rodiče jsou velmi podobní rodičům s vrtulí. I oni se nadměrně zapojují do života dítěte. Jejich přístup je ale ještě drsnější. Cestu svému potomkovi prosekávají podobně, jako když sekačkou sečou trávník. Nesmí zůstat ani travička, jen pěkně uhlazená cesta. Tento přístup popsal jeden z učitelů na blogu WeAreTeachers a jako příklad mu posloužil jeden konkrétní tatínek. Co tatínek udělal, že si zasloužil označení "sekačkový"?

Když to rodič přehání

Učitel byl šokován, když do školní kanceláře přišel tatínek a přinesl své dceři lahev na vodu, kterou si zapomněla doma. Voda, která je ve škole k dispozici, prý pro jeho dceru není dost dobrá. Je přece nehygienické popíjet vodu z fontány, z níž pijí i další děti. „Nejdřív jsem si myslel, že otec dorazil, protože si dcera zapomněla inhalátor na astma, tak moc vyděšeně působil. Ovšem jeho žádost mě doslova uzemnila,“ popisuje učitel situaci.

Ačkoli učitel vyjádřil empatii, na druhou stranu nemohl uvěřit tomu, že kvůli takové prkotině, jako je zapomenutá lahev na vodu, urazil otec dvacet kilometrů až do školy. „Je hrozné, že někteří rodiče ochraňují svoje děti tak moc, že jim neumožní potýkat se s protivenstvím nebo selháním,“ napsal učitel v blogu.

Místo toho, aby rodiče děti připravovali k výzvám a překonávání překážek, prosekávají jim cestičky sami. „Naším úkolem je připravit děti na to, aby samy vyšly na silnici, ne aby silnice přišla k nim. Milujte svoje děti, ale nedělejte všechno za ně,“ vyzval učitel rodiče.

Tři děti, to je šrumec. Nejlepší je zabavit je sportem, říká Jan Smetana
Bezpohlavní výchova: Ani kluk, ani holka. Ať si dítě samo vybere!
Témata: Rodiče, Školák, Výchova, Rodičovství, Předsudky, Potomek, Silnice, Tatínek, Plemeno, Učitel, Vrtule, Trávník, Nový fenomén, Děti, Voda
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Markéta a porod miminka koncem pánevním: V hlavě jsem měla nastaveno, že se Anežka narodí přirozeně!
Víchová Tereza
Maminka v porodnici
Pippa Middleton čeká třetího potomka: Co si zastánkyně zdravého životního stylu nehodlá odepřít ani u třetího těhotenství?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod