Maminka.czVýchova

Končí éra rodičů-helikoptér! Tohle předvádějí „sekačkoví“ rodiče

wall 11.  6.  2020
Končí éra rodičů-helikoptér! Tohle předvádějí „sekačkoví“ rodiče
Pravděpodobně jste už slyšeli o rodičích typu helikoptéra, případně o rodičích s vrtulí, kteří to s péčí o své potomky přehánějí. V uplynulých týdnech se ale na sociálních sítích objevil nový fenomén rodičovství – takzvané „sekačkové“ rodičovství. Je to nové plemeno rodičů, a ještě horší než to vrtulníkové. Co je to za druh a jak se projevuje v běžném životě? A nejsou tihle rodiče i mezi vámi?

Příliš moc péče a starostlivosti vede ke ztrátě autonomie, sebedůvěry a zodpovědnosti. Neustálá kontrola a maximální snaha být dítěti pořád za zadkem vedou k fyzickému i psychickému vyčerpání. Rodiče s vrtulí, jak se jim říká, moc dobře známe. Ovšem co jsou zač ti sekačkoví?

Děti jsou na rasové předsudky malé! Omyl. A kdo za ně většinou může?

Sekačkoví rodiče jsou velmi podobní rodičům s vrtulí. I oni se nadměrně zapojují do života dítěte. Jejich přístup je ale ještě drsnější. Cestu svému potomkovi prosekávají podobně, jako když sekačkou sečou trávník. Nesmí zůstat ani travička, jen pěkně uhlazená cesta. Tento přístup popsal jeden z učitelů na blogu WeAreTeachers a jako příklad mu posloužil jeden konkrétní tatínek. Co tatínek udělal, že si zasloužil označení "sekačkový"?

Když to rodič přehání

Učitel byl šokován, když do školní kanceláře přišel tatínek a přinesl své dceři lahev na vodu, kterou si zapomněla doma. Voda, která je ve škole k dispozici, prý pro jeho dceru není dost dobrá. Je přece nehygienické popíjet vodu z fontány, z níž pijí i další děti. „Nejdřív jsem si myslel, že otec dorazil, protože si dcera zapomněla inhalátor na astma, tak moc vyděšeně působil. Ovšem jeho žádost mě doslova uzemnila,“ popisuje učitel situaci.

Ačkoli učitel vyjádřil empatii, na druhou stranu nemohl uvěřit tomu, že kvůli takové prkotině, jako je zapomenutá lahev na vodu, urazil otec dvacet kilometrů až do školy. „Je hrozné, že někteří rodiče ochraňují svoje děti tak moc, že jim neumožní potýkat se s protivenstvím nebo selháním,“ napsal učitel v blogu.

Místo toho, aby rodiče děti připravovali k výzvám a překonávání překážek, prosekávají jim cestičky sami. „Naším úkolem je připravit děti na to, aby samy vyšly na silnici, ne aby silnice přišla k nim. Milujte svoje děti, ale nedělejte všechno za ně,“ vyzval učitel rodiče.

Tři děti, to je šrumec. Nejlepší je zabavit je sportem, říká Jan Smetana
Bezpohlavní výchova: Ani kluk, ani holka. Ať si dítě samo vybere!
Témata: Rodiče, Výchova, Školák, Rodičovství, Tatínek, Nový fenomén, Děti, Silnice, Voda, Vrtule, Učitel, Plemeno, Potomek
Mohlo by vás zajímat
Migréna a bolest hlavy v těhotenství: Jaké jsou příčiny a co doopravdy přinese úlevu
Procházková Simona
Těhotenství
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Prachařová Kateřina
Vaše příběhy
Sedmé dítě jen tak do počtu? Ekonomka Markéta Šichtařová trhá rekordy!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!
Kojenec
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Kolinová Gabriela
Těhotenství
Malijka porodila devaterčata! Že jich má v břiše tolik, netušili ani lékaři!
Zenklová Veronika
Nedonošená miminka