Maminka.czOčkování

Konec paniky. Kojenec nezemřel kvůli očkování hexavakcinou

Iva Endrychová 24.  11.  2014
Jihomoravští policisté odložili případ úmrtí kojence ze září. Nezjistili, že by došlo ke spáchání trestného činu. Úmrtí rozhodně nesouviselo s tím, že dítě bylo několik hodin před smrtí očkováno hexavakcínou.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

V září všechny maminky vyplašila zpráva o smrti kojence, který zemřel jen několik hodin po podání vakcíny Infarix Hexa. Státní ústav pro kontrolu léčiv okamžitě očkování stejnou šarží zakázal. 

SÚKL pozastavil očkování hexavakcinou. Zemřelo dítě

Policie nyní případ uzavřela. "Případ byl odložen z jednoho prostého důvodu, žádný trestný čin se nestal," řekl zpravodajskému webu idnes.cz mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb. "Co se týká příčiny úmrtí dítěte, šlo o syndrom náhlého úmrtí kojence bez souvislosti s vakcinací," vysvětlil dále. 

SÚKL zatím však očkování jednou konkrétní šarží nepovolil. "Pozastavení distribuce a používání konkrétní šarže vakcíny zatím trvá, protože vyjádření policie zatím nemáme písemně. Až dorazí datovou schránkou, budeme řešit, co dál," řekla webu mluvčí úřadu Lucie Šustková. Podle dalších zpráv však zatím nic nenasvědčuje tomu, že by tato vakcina měla být vadná. 

Očkování hexavakcinou je od roku 2007 povinné. Podává se kojencům od devíti týdnů věku. Standardně se očkuje třemi dávkami a jednou posilovací. Ročně je touto vakcinou naočkováno asi 400 tisíc dětí. Obsahuje protilátky šesti nemocí: záškrt, tetan, dětská obrna, dávivý kašel, hepatitida B a proti onemocnění způsobenému bakterií Haemophilus influenzae.

Témata: Očkování, koně, Syndrom náhlého úmrtí, dětská obrna, ÓČKO, Trestný čin, HAE, Pán, Úmrtí kojence, SUKL, Dávivý kašel, Obrna