Maminka.czBylinky pro ženy

Kontryhel: Mocná ženská bylinka s neocenitelnými účinky pro zdraví

Kontryhel: Mocná ženská bylinka s neocenitelnými účinky pro zdraví | istock.com
Kontryhel je známý mezi ženami zejména pro své účinky v oblasti gynekologických potíží. Kromě obtíží s menstruací je také účinným pomocníkem v období těhotenství a po porodu. Jaké jsou další výhody kontryhelu?

Bylinka alchymistů

O kontryhelu se často hovoří jako o ženské bylince a bylině alchymistů. Mezi jeho další pojmenování patří knedlíček, kondrlík nebo husí nožka. List kontryhelu, který symbolicky připomíná ženský plášť, byl už od pradávna používán k léčení ženských obtíží.

Pro léčbu se využívá kvetoucí nať, má protizánětlivé i močopudné účinky, tlumí gynekologická krvácení a používá se při menstruačních bolestech. To však není zdaleka vše, co kontryhel dokáže. Jeho užívání totiž příznivě působí na psychiku a je vhodný i pro ženy v přechodu.

"Zevně se používá na výplachy a koupele při bílém výtoku, gynekologických zánětech, hemoroidech a proti svědění. Pomáhá také při obezitě a cukrovce. U žen zpevňuje svaly podbřišku při náchylnosti k potratům . Uklidňuje, pomáhá při nespavosti, proti průjmu, čistí krev a pomáhá při krvácení z nosu. Používá se jako kloktadlo po vytržení zubů. Má účinek zahřívací a vysušující," uvádí v knize Bylinky pro děti a maminky Magdaléna Staňková-Kröhnová.

Bylinky v těhotenství: Na které si raději dávat pozor?

Pravidelné uživatelky kontryhelu říkají, že díky němu neznají premenstruační syndrom a navíc pomáhá zmírnit pocení, nervozitu a je účinným bojovníkem proti nespavosti. Právě pro všechny tyto účinky je využívám i při již zmíněné menopauze.

Kontryhel v těhotenství a při kojení

Uvádí se, že by se kontryhel neměl používat v prvním trimestru těhotenství. Poté jej můžete pít až do porodu a v šestinedělí. Zatímco v těhotenství přispívá ke zpevnění svalstva v podbřišku, po porodu se doporučuje pro lepší zavinování dělohy.

Tato bylinka je rovněž velkým pomocníkem při vyhřeznutí dělohy nebo při tříselné kýle. Kontryhel nemá vedlejší účinky, proto je vhodný i pro dlouhodobé užívání.

Nálev z kontryhele pro těhotné a po porodu

1 polévkovou lžíci suché natě kontryhele přelijete jedním hrnkem vroucí vody a necháte louhovat 15 minut. Pije se od třetího měsíce těhotenství denně a dalších 10 dní po porodu.

Prevence proti myomům

Kotryhel působí také proti výskytu děložních myomů. Pokud se u vás myom již objevil, doporučuje se pít kotryhelový čaj třikrát denně po dobu šesti týdnů. Během této doby by se měl myom zmenšit. Samozřejmě, že nejdůležitější je konzultace s lékařem, který navrhne vhodné řešení.

Bylinky v červnu: jak je sklízet a zužitkovat

Kontryhelový čaj

Rozhodli jste se vyzkoušet i čaj z kontryhelu? Pak přelijte 2–4 čajové lžičky bylinky 250ml vroucí vody a nechte jen krátce přejít varem. Poté 10 minut louhujte. Pijte dva šálky denně.

Více na https://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-zdravi-zdravi/214944/zazracne-bylinky-diky-kterym-se-zbavite-pms-i-depresi.html?utm_source=prozeny.blesk.cz&utm_medium=copy

Přelijte 2–4 čajové lžičky bylinky 250 ml vroucí vody a nechte jen krátce přejít varem. Poté 10–15 minut louhujte.

Kontryhel můžete užívat také ve formě obkladů nebo kloktadel. V tomto případě si připravte čaj, ale nechejte jej louhovat alespoň 25 minut.

Jak se pěstuje

Ideální čas pro sběr kontryhelu je období od dubna do června. Trhat byste jej neměli za deštivého počasí. Sušit by se měl ve stínu, a to v tenkých vrstvách, aby mohl dostatečně proschnout. Pozor si dávejte také na to, aby nebyly bylinky přesušené, ztratily by barvu a sílu.

Pokud nechcete kontryhel sami sušit, můžete si koupit již usušenou nať. Kontryhel se prodává také jako doplněk stravy ve formě kapslí.

VIDEO: Bylinky pomáhají zdraví! Které a na co? Podívejte se!

Témata: Těhotenství, Porod, Šestinedělí, Menstruace, Bylinky pro ženy, Čaj, Vroucí voda, Účinky, Bylinky, Nať, Magdaléna, Style

Mohlo by vás zajímat
Mateřská je někdy vojna. A Mates není žádná uťáplina, říká Nikol Štíbrová
Ester Geislerová: Seznamka? Použila jsem fotku s těhotenským břichem a čekala!
Lilia Khousnoutdinová: Synovu placentu jsem pohřbila pod ořech, na dceřině roste lípa
Nestudoval jsem dvacet let medicínu, abych si k vám klekal! Šup na kozu
Mateřská dovolená 2019 – vše, co potřebujete vědět
Mateřská? Navenek se flinkáme, ale potají měníme svět, píše Marie Doležalová
Děti mají náš smysl pro humor, takový drsnější, říká Aňa Geislerová
Bezpohlavní výchova: Ani kluk, ani holka. Ať si dítě samo vybere!
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry

Horoskopy

Štír Vykročte vstříc novým zážitkům a zavítejte s rodinou na místo, kde se nabijete svěží energií.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Adolf, Adina, Adolfa

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu