[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Na vlastní zahradě kopřivu určitě nevidíte moc rádi, přesto se jedná o velice užitečnou rostlinu. Dá se z ní uvařit čaj, vyrobit tinktura nebo sirup. Nejúčinnější je právě brzy zjara. Výčet jejích účinků je dlouhý: Povzbuzuje činnost jater, podporuje obranyschopnost, krvetvorbu a správnou funkci krevního oběhu, pomáhá při vykašlávání. Kopřiva se dá využít i při vaření, je součástí tradiční velikonoční nádivky, můžete ji přidat do mletého masa, polévky nebo slaného koláče. Před přidáním do jídla je potřeba ji prolít vařící vodou, aby se zbavila žahavých trnů. „Kopřiva dvoudomá je odedávna využívaným prostředkem k očistě a povzbuzení činnosti jater a celkově trávicích orgánů,“ říká bylinkářka Jarmila Podhorná.
Dnes se však zaměříme na její účinky na vlasy. Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je totiž považována za jednu z nejúčinnějších rostlin, které podporují růst vlasů, zároveň také omezuje tvorbu lupů. Díky obsahu kyseliny křemičité, vitaminu A a C, vápníku, železa a draslíku je známá svými příznivými účinky na kštici a pokožku hlavy. Pomáhá posilovat vlasové folikuly, zabraňuje nadměrnému vypadávání vlasů a má osvědčené protizánětlivé účinky. Podporuje mikrocirkulaci vlasové pokožky, přispívá k obnově a posílení, čímž vlasy získávají zpět svůj přirozený lesk a sílu.
Existuje mnoho způsobů, jak zahrnout kopřivu do vaší péče o vlasy. Jednou z nejjednodušších a nejúčinnějších metod je příprava a použití kopřivového nálevu.
2 hrsti čerstvých kopřiv
1 litr vroucí vody
Příprava:
Kopřivy nasekejte a vložte do nádoby. Zalijte vroucí vodou a zakryjte. Nechte nejméně 20 minut vyluhovat. Nálev sceďte a nechte vychladnout.
Použití:
Po každém mytí si vlasy opláchněte kopřivovým nálevem. Při aplikaci jemně masírujte pokožku hlavy, aby se prokrvila. Pravidelná aplikace (alespoň 3 týdny) podpoří růst vlasů a zlepší jejich kvalitu.
Ale pozor, kopřivy jsou vhodné zejména pro lidi s tmavými vlasy, světlovlasým totiž někdy mohou způsobit nepěkné nazelenalé zbarvení.