Maminka.czKoronavirus

Koronavirová krize způsobuje deprese u dětí! Jak jim můžete pomoci?

Simona Procházková 15.  10.  2020
Z aktuální náročné situace nejsme vystresovaní jen my dospělí, koronavirová pandemie dopadá negativně i na psychiku našich ratolestí. Potřebují vaši pomoc a podporu, aby se s děním kolem sebe dokázaly vyrovnat. Na co dávat pozor a co s tím, pokud děti propadají smutku, negativním náladám a úzkostem? Nepodceňujte situaci!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ano, celosvětová pandemie nemoci Covid-19 a veškerá s ní spojená opatření a životní změny, dlouhodobá nejistota a v podstatě nepřetržitý strach o zdraví své i svých nejbližších, obavy, co a jak bude dál, to všechno nevyhnutelně ovlivňuje naši náladu a psychické rozpoložení. Ztráta energie, pocity beznaděje, úzkosti a špatná nálada mohou vyústit až v depresivní stavy. Podle odborníků trpí depresí, úzkostmi nebo jinými duševními poruchami kvůli koronaviru až pětina Čechů, nejvíce pak děti a dospívající mladí lidé.

Depresí může trpět i předškolák

Deprese je závažná duševní porucha, která se nejčastěji začne projevovat v období dospívání, není ale výjimkou, že může postihnout i děti v předškolním nebo raném školním věku. Obzvláště obezřetní buďte u potomků, kteří již dříve depresi nebo jinou psychickou poruchu prodělali, ti mohou být současnou znepokojující situací ohroženi s mnohem vyšší pravděpodobností. „Tak emočně vypjatá a náročná situace, jako je aktuální pandemie, může vyvolat depresi i u zcela zdravých jedinců, kteří dosud nevykazovali jakékoli známky duševních potíží,“ zdůrazňuje Mark Reinecke, PhD, klinický a dětský psycholog. Jaké kroky by podle něj měli rodiče podniknout, aby ochránili své děti a dokázali jim pomoci?

Koronavirus u dětí? Nikoliv jen kašel, ale i průjem či zvracení, mají jasno vědci

Odhalte příznaky včas

Známky rozvíjející se deprese můžete delší dobu přehlížet nebo je zaměnit za „obyčejný“ smutek či nenáladu. Zejména u dospívajících ratolestí je to náročné, jelikož ty jsou v „blbé“ náladě a projevují se nevyzpytatelně poměrně často. Jak rozšifrovat, zda je dítě prostě jen smutné či podrážděné a kdy už je zaděláno na problém? Mezi varovné příznaky deprese patří:

  • neobvyklý smutek nebo podrážděnost přetrvávající delší čas i při změně okolností
  • ztráta zájmu o činnosti, které dítě kdysi bavily a těšilo se na ně
  • ztráta motivace k jakémukoli výkonu
  • změny tělesné hmotnosti
  • problémy s usínáním, poruchy spánku
  • nechutenství nebo naopak nezřízené přejídání
  • dlouhodobá nevysvětlitelná únava
  • drsná a přehnaná sebekritika („jsem tlustý“, „jsem ošklivá“, „nikdy se to nenaučím“)
  • utkvělé pocity úzkosti, beznaděje
  • sebepoškozování nebo dokonce myšlenky na sebevraždu

Všímejte si chování svých ratolestí, pokud tyto příznaky přetrvávají déle než dva týdny, začněte jednat a obraťte se na odborníka. „Ano, dítě může být zrovna nešťastné, otrávené, smutné nebo naštvané a není snadné poznat, zda se děje něco závažnějšího. Klíč je takový – pokud takováto nenálada trvá dva či tři dny, je to v pořádku, pokud se ale stav nezmění ani za několik týdnů, jde již o důvod k obavám,“ uvádí klinická psycholožka Dr. Rachel Busman z amerického Institutu dětské mysli.

Nestyďte se mluvit o pocitech

Důležité je udržovat s dětmi vzájemný vztah založený na důvěře. Oboustranné. Pomozte jim, aby se cítily sebejistě a bezpečně, když s vámi hovoří o vlastních emocích a niterných pocitech. Udělejte si na ně čas a skutečně jim naslouchejte, neodbývejte je naučenými obecnými frázemi, věnujte jim plnou pozornost a vnímejte, co se vám snaží sdělit. Možná budete občas muset pátrat mezi řádky, ale takové úsilí se bohatě vyplatí. Snažte se jednoduše vytvářet doma takové prostředí, ve kterém se ratolesti nebudou zdráhat svěřit vám své myšlenky a pocity, důvody špatné nálady nebo zármutku. Děti musí vědět, že jejich pocity jsou důležité!

Co byste měli vědět o koronaviru: Jak se co nejlépe uchránit?

Pátrejte po informacích a vysvětlujte proč

Když pozorujete, že je dítě smutné nebo vykazuje známky psychické nepohody či dokonce deprese, ptejte se, proč to tak je. Povídejte si s ním o stávající situaci, odpovídejte pravdivě na otázky, uklidňujte. Pokud vy sami budete panikařit, vyvoláte strach a úzkost i u vašich ratolestí. Jakmile uvidí přehnaný strach u rodičů, vyplaší se ještě více. Vaším úkolem je vysvětlovat, uklidňovat, povzbuzovat. Bojuje potomek s nudou? Stýská se mu po kamarádech? Je zklamaný z toho, že přišel o veškeré zájmy, sportovní kroužky, fotbalové turnaje se spolužáky? Bojí se o babičku, dědu nebo o vás, abyste neonemocněli? Nezvládá narušení každodenních stereotypů? Snažte se mu domácí izolaci co nejvíce zpříjemnit. Zaveďte určitý denní režim a řád a úvahy o budoucnosti veďte v pozitivním duchu.

Neděste děti zbytečně! Jak s nimi mluvit o koronaviru a jiných obavách?

 Žádné katastrofické scénáře!

Pokud máte strach, že vaše dítě není ve své kůži nebo upadá do deprese, nepanikařte. Nejvíce mu můžete pomoci vlastním klidem a rozvahou. Povzbuzujte ho, aby se pokusilo na věci nahlížet jinak, změnilo způsob myšlení a nenechávalo si pro sebe své pocity. Pomáhejte potomkovi v tom, jak může zůstat aktivní a věnovat se i nadále svým zájmům a zálibám, zapojte ho do domácích povinností, vymyslete, co by ho potěšilo, zvedlo náladu. Pamatujte, jakákoli činnost pomáhá bojovat s psychickou nepohodou. Ne nadarmo se říká, že práce léčí.

Vytvářejte doma pozitivní atmosféru, aktuální problémy komentujte s nadhledem, mluvte o tom, na co se těšíte, co podniknete, až se vše uklidní, namísto toho, abyste s posedlostí dezinfikovali několikrát denně každý povrch a báli se vyrazit na běžný nákup s urputnou představou, že se určitě venku nakazíte. Realistický pohled? Ano, je to hodně nepříjemné, ale nebude to trvat věčně. Co bychom tedy mohli prozatím udělat, abychom se všichni cítili o něco lépe?

Dítě s horečkou nevyšetřím! Pozor, Covid mění pravidla návštěv u pediatrů

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Zdraví, Koronavirus, Rodina a vy, Rodiče, Děti a nemoci, Nemoc, pomoc, Deprese, duševní porucha, sebepoškozování, Covid, Smutek, Krize, Scénář, Turnaj, Ratolest, Pandemie, Mladí lidé, Náročná situace, Pocit, Úzkost, Koronavirová krize, Způsob myšlení, Scéna, Děti, Zdraví na Heureka.cz