Maminka.czKoronavirus

Naučte děti dobře si mýt ruce: Je lepší mýdlo, nebo dezinfekce?

Radka Wallerová 10.  3.  2020
Doporučení "myj si ruce" říkáme někdy trochu lehkomyslně a zase tak moc neřešíme, jak ho naši potomci dodržují. Jenže strčit ruce na pár vteřin pod tekoucí vodu rozhodně nestačí, pokud má sloužit jako prevence před koronavirem.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Myjete si ruce pokaždé, když použijete záchod, vystoupíte z MHD nebo se pomazlíte s domácím mazlíčkem? Jestliže zní vaše odpověď ne, tak byste to vy i vaše děti měli co nejrychleji změnit. A mýt si ruce spíše častěji, než vám dosud připadalo nutné, než naopak.  Protože se ukazuje, že mytí rukou je jednou z neúčinnějších forem prevence i pokud jde o nákazu koronavirem

Stát zavřel školy, ale školky ne. Proč a co s tím?

A také děti je nutné naučit základním hygienickým návykům. Děti by měly mít svůj vzor a kdo jiný by ho měl zastoupit než důslední rodiče? 

Jak si správně umýt ruce?

Mytí rukou není žádná věda. Chce to hlavně poctivost a trpělivost! Pravidlo číslo jedna – mělo by trvat třicet vteřin. Dvacet je také dobrých, ale deset už je málo. Použití mýdla a důkladné namydlení rukou – dlaní u hřbetu ruky nad prsty – by mělo být samozřejmostí. 

Držte se tohoto devatera. 

  1. Nikdy nezapomeňte na mýdlo.
  2. Po příchodu k umyvadlu si pořádně namydlete ruce.
  3. Pravou dlaň třete přes levý hřbet ruky s propletenými prsty a obráceně.
  4. Důkladně omyjte oba palce.
  5. Nezapomeňte na kůži mezi prsty, horní oblast ruky, oblast nehtů a zápěstí.
  6. Mydlete ruce dlaň o dlaň s propletenými prsty.
  7. Pomocí konců prstů umyjte dlaně.
  8. Ruce opláchněte vodou.
  9. A usušte. Ručníkem, který se často mění. A na veřejných toaletách nepoužívejte sušáky, ty mohou spíše rozšiřovat nebezpečný aerosol plný choroboplodných zárodků. 

Je lepší mýdlo, nebo dezinfekce? 

I když se může zdát například gelová dezinfekce v malé lahvičce – nyní v obchodech nedostupná – zdát účinnější, opak je pravdou. Je to spíše nouzové řešení pro situace, kdy si nemůžete umýt ruce vodou a mýdlem. To je totiž při správném použití rozhodně efektivnější, protože zahubí více choroboplodných zárodků. 

V šíření nákazy mají zabránit i státem nařízená opatření, jako je třeba zavření základních, středních i vysokých škol, kin, divadel a zákaz konání akcí pro více než 100 lidí. 

KORONAVIRUS ON LINE

Komu nejvíc hrozí rotaviry? Pozor, desetina dětí skončí v nemocnici
Poznáváte se? Kreslířka dokonale vystihuje, jak vypadá život ženy s malými dětmi!

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Zdraví, Koronavirus, Nemoci, Mýdlo, Tekoucí voda, Prst, Šíření nákazy, Zavření, Prevence, Dezinfekce, Konání, Ruka, Sušák, Choroboplodný zárodek, Zdraví na Heureka.cz