Maminka.czKoronavirus

Koronavirus: Nedávejte děti k babičkám a dědečkům, objednejte jim nákupy

Radka Wallerová 13.  3.  2020
Koronavirus: Nedávejte děti k babičkám a dědečkům, objednejte jim nákupy
Zavření škol a v mnoha místech také školek způsobuje mnoha rodinám velké logistické problémy. Kam s dětmi, které ještě nemohou být doma samy? Odborníci na ně navíc apelují: Nesnažte se to řešit tím, že využijete pomoci prarodičů. Ohrozili byste je nákazou koronavirem.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Spolu se zavřením škol kvůli koronaviru se zejména na sociálních sítích začaly objevovat inzeráty s nabídkou hlídání mladších školáků těmi staršími či studenty. To je docela dobrý nápad, pokud výsledkem nebude to, že se parta dětí vydá někam, kde bude hodně lidí – tedy třeba do obchodního centra. Pokud nabídky využijete, doporučte dětem i hlídajícím, aby spolu byli doma nebo vyrazili někam ven, do přírody nebo alespoň do parku. 

Malé děti koronavirus takřka neohrožuje. Čím to je?

Další možností je vzájemná rodičovská výpomoc, ale to si může dovolit jen ten, kdo je například doma na rodičovské s mladším dítětem nebo mu to umožňuje druh jeho práce. Část rodičů využije ošetřovné, ale to lze dát jen devět, u samoživitelů šestnáct dní, navíc na něj mají nárok jen zaměstnanci. 

Proč nedávat děti k seniorům?

Další rodiče proto logicky zvažují, že využijí pomoci prarodičů. A předtím lékaři důrazně varují – stoupá tak riziko, že by je děti mohly nakazit koronavirem. Přitom právě starší generace je tou, u níž mívá nemoc nejhorší průběh. 

"Nechceme, aby děti končily u prarodičů. Mám obavu, že velká část rodičů nemůže zůstat doma a že prarodiče budou sloužit jako hlídací alternativa, a to je směr putování viru, který nechceme," řekl respektovaný epidemiolog Rastislav Maďar serveru idnes.cz. 

Upozornil na to, že kdekoli může být skryté ložisko nákazy a že pro seniory je zásadní, aby se drželi dále od lidí, tedy i od vlastních vnoučat, která se stejně jako jejich rodiče pohybují mezi lidmi. Děti se mohou nakazit koronavirem stejně jako dospělí, ale velmi často u nich nákaza probíhá bez jakýchkoliv projevů, ale nemoc mohou bohužel šířit dál. 

První setkání s vnoučaty: Podívejte se na nejdojemnější okamžiky pro prarodiče

Tohle mohlo být jedním z důvodů, proč zůstaly otevřené školky – krom toho, že jde vesměs o malé kolektivy, jde také o děti, které vyžadují hlídání na rozdíl od většiny školáků.

Světová zdravotnická organizace doporučuje zejména ohroženým skupinám, mezi něž patří právě senioři stejně jako chronicky nemocní lidé, aby se držely dále od ostatních. 

Sem patří mimo jiné doporučení kvůli koronaviru, aby lidé omezili i nákupy, a když už, aby chodili do menších krámků a v době, kdy tam není mnoho lidí. Řešením může být nakupování on line, které můžete svým starším příbuzným zajistit. 

Zkuste s prarodiči situaci probrat, aniž byste je děsili, a myslete i na to, že jim hrozí sociální izolace, proto s nimi telefonujte, posílejte jim fotky vnoučat a podobně. 

TIP NA VIDEO: Jak pomoci seniorům během pandemie?

„Vládní semafor“ i zahraniční opatření: Podívejte se, jak se v červnu změní cestování v Evropě.

KORONAVIRUS ON LINE

Poznáváte se? Kreslířka dokonale vystihuje, jak vypadá život ženy s malými dětmi!
Naučte děti dobře si mýt ruce: Je lepší mýdlo, nebo dezinfekce?

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Zdraví, Koronavirus, Rodiče, Děti a nemoci, Babička, Prarodiče, Mateřská škola, Student, Rastislav Maďar, Děd, IDnes, Dede, Děti, Dědeček, Nákaza, Zavření, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Domácí jahodová zmrzlina bez použití zmrzlinovače! Připravte dětem sladké osvěžení
redakce
Recepty
Andrea porodila dceru doma a ukázala fotky: Kéž by byla každá žena po porodu tak silná a šťastná jako já, říká
Víchová Tereza
Porod doma
Zpěvačka Rihanna porodila! S rapperem A$AP Rockym se raduje z prvního potomka
Formánková Simona
Rihanna
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy