Maminka.czKoronavirus

Koronavirus: Nedávejte děti k babičkám a dědečkům, objednejte jim nákupy

13. 3. 2020
Koronavirus: Nedávejte děti k babičkám a dědečkům, objednejte jim nákupy
Zavření škol a v mnoha místech také školek způsobuje mnoha rodinám velké logistické problémy. Kam s dětmi, které ještě nemohou být doma samy? Odborníci na ně navíc apelují: Nesnažte se to řešit tím, že využijete pomoci prarodičů. Ohrozili byste je nákazou koronavirem.

Spolu se zavřením škol kvůli koronaviru se zejména na sociálních sítích začaly objevovat inzeráty s nabídkou hlídání mladších školáků těmi staršími či studenty. To je docela dobrý nápad, pokud výsledkem nebude to, že se parta dětí vydá někam, kde bude hodně lidí – tedy třeba do obchodního centra. Pokud nabídky využijete, doporučte dětem i hlídajícím, aby spolu byli doma nebo vyrazili někam ven, do přírody nebo alespoň do parku. 

Malé děti koronavirus takřka neohrožuje. Čím to je?

Další možností je vzájemná rodičovská výpomoc, ale to si může dovolit jen ten, kdo je například doma na rodičovské s mladším dítětem nebo mu to umožňuje druh jeho práce. Část rodičů využije ošetřovné, ale to lze dát jen devět, u samoživitelů šestnáct dní, navíc na něj mají nárok jen zaměstnanci. 

Proč nedávat děti k seniorům?

Další rodiče proto logicky zvažují, že využijí pomoci prarodičů. A předtím lékaři důrazně varují – stoupá tak riziko, že by je děti mohly nakazit koronavirem. Přitom právě starší generace je tou, u níž mívá nemoc nejhorší průběh. 

"Nechceme, aby děti končily u prarodičů. Mám obavu, že velká část rodičů nemůže zůstat doma a že prarodiče budou sloužit jako hlídací alternativa, a to je směr putování viru, který nechceme," řekl respektovaný epidemiolog Rastislav Maďar serveru idnes.cz. 

Upozornil na to, že kdekoli může být skryté ložisko nákazy a že pro seniory je zásadní, aby se drželi dále od lidí, tedy i od vlastních vnoučat, která se stejně jako jejich rodiče pohybují mezi lidmi. Děti se mohou nakazit koronavirem stejně jako dospělí, ale velmi často u nich nákaza probíhá bez jakýchkoliv projevů, ale nemoc mohou bohužel šířit dál. 

Něžné, dojemné i smutné. Prarodiče se poprvé vidí s vnoučaty

Tohle mohlo být jedním z důvodů, proč zůstaly otevřené školky – krom toho, že jde vesměs o malé kolektivy, jde také o děti, které vyžadují hlídání na rozdíl od většiny školáků.

Světová zdravotnická organizace doporučuje zejména ohroženým skupinám, mezi něž patří právě senioři stejně jako chronicky nemocní lidé, aby se držely dále od ostatních. 

Sem patří mimo jiné doporučení kvůli koronaviru, aby lidé omezili i nákupy, a když už, aby chodili do menších krámků a v době, kdy tam není mnoho lidí. Řešením může být nakupování on line, které můžete svým starším příbuzným zajistit. 

Zkuste s prarodiči situaci probrat, aniž byste je děsili, a myslete i na to, že jim hrozí sociální izolace, proto s nimi telefonujte, posílejte jim fotky vnoučat a podobně. 

„Vládní semafor“ i zahraniční opatření: Podívejte se, jak se v červnu změní cestování v Evropě.

KORONAVIRUS ON LINE

Takhle vypadá život s batoletem! Kreslířka skvěle zachytila mateřství
Naučte děti dobře si mýt ruce: Je lepší mýdlo, nebo dezinfekce?

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Zdraví, Koronavirus, Mateřská škola, Rodiče, Babička, Prarodiče, Děti a nemoci, IDnes, Rastislav Maďar, Děti, Dědeček, Nákaza, Zavření

Mohlo by vás zajímat
Matka rodila na zahradě, kde si hrály děti. Porod natočila a zveřejnila
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Děkujeme všem profesím v první linii! Google zveřejnil originální poděkování
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Zveřejňuje fotky dcery na sítích, ale neukáže ji! Jak to dělá?
To s námi bude už navždy?! Tyhle děti vůbec nejsou nadšené ze sourozence
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?

Horoskopy

Kozoroh Potěšte svou rodinku tím, že nebudete o víkendu pracovat. Milí Kozorozi, odpočinek bude mít na vás…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Prokop, Ramon, Ulrika

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné