Maminka.czKoronavirus

Koronavirus není pro těhotné tak závažný jako SARS či MERS, říká lékař

Gabriela Kolinová 25.  3.  2020
Těhotné ženy jsou teď vyděšené šířením se nemoci COVID-19. Není se čemu divit. Lékaři je však uklidňují: Přes obrovské počty nakažených bylo popsáno jen několik málo desítek těhotných žen. "Přenos infekce z matky na plod, a to ani v těhotenství nebo během spontánního porodu, nebyl prokázán," říká MUDr. Jan Lacheta, primář Centra reprodukční medicíny Iscare.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jak velké riziko představuje koronavirus pro těhotné ženy? 

Dosud se zdá, že dopad letošní koronavirové infekce COVID-19 na těhotné ženy bude méně závažný než v případě dalších dvou významných kmenů z rodiny koronavirů – těžký akutní respirační koronavirový syndrom (SARS-CoV) a koronavirový syndrom respiračního selhání středně-východního typu (MERS-CoV).

Platí pro ně nějaká výraznější omezení? Jsou náchylnější k onemocnění?

Pro těhotné platí obecně platná doporučení jako pro běžnou populaci. Těhotenství je fyziologický stav, který predisponuje k virové infekci kvůli změnám v imunitním systému.

Koronavirus: Otázky a odpovědi odborníků pro těhotné

V případě nákazy těhotné ženy koronavirem, co hrozí? 

Obecně dochází u těhotných ke změnám v kardiopulmonálním systému a také ke změnám imunity. Proto se předpokládá vyšší riziko rozvoje závažnějších forem onemocnění dýchacích cest. Nejčastějším projevem je zápal plic. Komplikací tohoto stavu může být multiorgánové selhání, které může skončit i fatálně.

Má se těhotná bát o své nenarozené dítě? Může ho nakazit? 

Z dosud publikovaných informací se nepodařilo prokázat přenos infekce z matky na plod, a to ani v těhotenství nebo během spontánního (vaginálního) porodu. Může dojit k nákaze novorozence díky těsnému kontaktu s infikovanou matkou.

Jsem těhotná, mám se bát koronaviru? Rady lékaře

Máte nějaký tip, doporučení pro těhotné maminky? Například ohledně vitaminů?

Pozitivní efekt vitamínových preparátů nebyl jednoznačně prokázán.

Budoucí maminky mohou využít online a telefonické konzultace zdravotních sester a lékařů z IVF CUBE

Tým odborníků IVF CUBE bude od 23. 3. 2020 až do odvolání k dispozici pro těhotné ženy bez rizikové anamnézy během pracovních dní na čísle 220 303 873 od 8.00 do 16.00 hod. Otázky je možné posílat i e-mailem na adresu poradna@ivf-cube.eu. Na webové stránce www.ivf-cube.eu budou postupně aktualizovány nejčastější dotazy týkající se průběhu těhotenství a doporučení související s aktuální epidemiologickou situací.

V případě, že se koronavirem nakazí maminka, která kojí, doporučil byste jí kojit miminko i nadále?

Zdá se, že nehrozí žádné riziko vertikálního přenosu kojením – virus pravděpodobně nepřechází do mléka. Ženě, která je infekční, se kojení nedoporučuje kvůli kapénkovému přenosu při kontaktu s dítětem.

Jak léčit koronavirus doma?  Pomůže paralen nebo ibalgin?

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Těhotenství, Koronavirus, Rozhovor, IVF CUBE, Těhotná žena, TAK, SARS, Jan Lacheta, Konzultace, Cube, Plod, Infekce