Maminka.czKojenec

Koukni na svět, maličký

, Časopis Maminka
19. 5. 2010
Koukni na svět, maličký
V prvních týdnech života reagují novorozeňata spíše na zvuky kolem sebe než na to, co vidí před sebou. Během několika měsíců se ale všechno změní…

Přemýšlíte, co všechno vaše dítko vidí a slyší? My dospělí bereme svět jako stálý a neměnný, ale miminka se musejí teprve naučit používat svoje smysly. Kojenec vidí to, co vidět potřebuje, a nemusí to být v prvních týdnech ostré. Zpočátku je to především maminčina tvář, kterou vidí. Postupně si teprve zdokonaluje schopnost zaměřit pohled a rozlišovat detaily. To ale po porodu ještě neumí, takže pokud ho obklopíte desítkou různých barevných hraček, je to vlastně zbytečné.

Dítě v tomto věku vnímá jen odstíny šedé a vašeho domácího mňoukajícího mazlíčka zahlédne jen tehdy, pokud se pohne. Chcete mít představu, co vaše miminko vidí? Zatáhněte závěsy a zapalte svíčku, pak teprve budete mít ponětí, jak to se zrakem vašeho novorozence je. Pokud chcete, aby vás dítko vidělo, musíte se hýbat a být blíže než 6 metrů od jeho obličeje. Máte obavy, zda netrpí nějakou poruchou zraku? Nemusíte, problém je pouze v dosud nedokonale vyvinutém zraku.

Co vidí miminko

Když mluvíte s dítětem, většinou se k němu hodně blízko nakloníte – dobře děláte, jedině tak vás uvidí, jinak má omezené zorné pole. Není ale tak docela bezbranné, umí mrkat, rozpozná pohyb, je citlivé na změny v síle světla. Zhruba ve 4 týdnech už rozezná obličej své maminky, umí plakat a tečou mu slzy.

Do dvanácti týdnů už pracují jeho oči společně, pohybují se za objekty a dovedou zaostřit na blízké předměty. Potom začne poznávat známé věci, dívá se na své ručičky a pozoruje je při pohybu, zaostřuje na svůj odraz v zrcadle… Zrak se stále zlepšuje, až bude vidět stejně dobře jako vy. Bojíte se, že přece jen má nějakou poruchu zraku?

„Když bylo Janičce asi šest měsíců, měla jsem pocit, že nás jakoby přehlíží. Bála jsem se, že s jejím zrakem není všechno v pořádku,“ říká Dana Holečková (32) z Broumovska. Vyšetření později prokázalo, že Jana trpí šedým zákalem, který se naštěstí dá operovat. Nemáte-li tedy jistotu, že dítě vidí správně, poraďte se v každém případě s odborníkem.

Většina závažných poruch, především slepota, se diagnostikuje už v prvních týdnech života, zřídka až později. Lehčí potíže se už zjišťují složitěji, zrak se během prvních let vyvíjí velmi rychle, ale později už ke změnám moc nedochází, takže se případné poruchy hůře zjišťují a také hůře korigují.

Čím dříve si tedy něčeho všimnete, tím lépe. Například šedý zákal nebo šilhavost se dá léčit velmi dobře, pokud se začne včas. Přestože budete chodit na preventivní pediatrické prohlídky, je možné, že dětský lékař mírnou krátkozrakost, dalekozrakost nebo tupozrakost vůbec neodhalí.

Kdy tedy navštívit očního lékaře?

*Když se ještě v šesti měsících nepohybují bulvy současně.
* Když máte pocit, že si dítě musí předměty, které drží v ruce, příliš přibližovat a dlouho se na ně dívá.
* Když vás a ostatní osoby přehlíží a má jakékoli jiné problémy.

Od samého začátku však můžete jeho zrak cvičit. Jak? Pověste mu nad postýlku závěsné hračky, které se hýbají a vydávají zvuky, ale ze všeho nejlepší hračkou jste vy, máma…

Mámo, slyším tě!

Věděla jste, že miminka mají překvapivě dobrý sluch? Už po narození umějí rozeznat mezi zvuky různé délky, hlasitosti a výšky. A na rozdíl od vás, rodičů, dokážou slyšet i vysoký pískot, třeba televize. Co myslíte, jaké zvuky mají nejraději? No ty vyšší, takže zcela jasně mají radši hlasy svých maminek. Jak dítěti pomoci v rozvoji sluchu? Úplně na začátku se bude muset naučit přesně určit zvuk v prostoru, takže na něj volejte a čekejte, až se za vámi otočí.

Takhle si hrajte pořád dokola, přidejte k tomu nějaké to chrastění s chrastítky. Takové hry jsou důležitým tréninkem sluchu. Dítě totiž potřebuje spoustu příležitostí, aby si sluch cvičilo. Nejste si jistá, zda slyší tak, jak má? Kolem 85 % hluchých dětí se narodí slyšícím rodičům. To, že dítě neslyší určitý zvuk, je normální. Většina dětí prostě občas nějaký zvuk ignoruje.

Pokud ale dítě nereaguje na určité zvuky z jedné strany, je už nutné uvažovat o vyšetření. „Hluchota“ obvykle (bohužel) během preventivní pediatrické prohlídky „propadne“, protože je velmi složité ji v novorozeneckém období zachytit. Absolutní nedoslýchavosti byste si však zhruba do 4–5 měsíců věku měla všimnout, částečná se takto časně projeví jen zřídka a odhalí ji až cílené vyšetření.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Děti, Časopis Maminka, Kojenec, Hluchota, Mali, Novorozenecké období, Cílené vyšetření, Svět

Mohlo by vás zajímat
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Matka spatřila ducha dítěte u syna v postýlce. Co to ve skutečnosti bylo?
Aleš Háma: Nerad kluky trestám a řvu na ně. Manželka je přísnější
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Špatně spí? Možná jste to zavinili vy! Tomuhle se rozhodně vyhněte
S dětmi jsem dospěl. Kvůli nim jsem přestal pít alkohol, říká Tomáš Třeštík

Horoskopy

Střelec Pracovní stránka je plná nových možností a vy umíte každou z nich příznivě uchopit. V tomto ohledu to…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zdeněk, Zdenek, Oksana

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné