Maminka.czKojenec

Módní hit jménem koupací kyblík! Jak vlastně funguje a je bezpečný?

24. 5. 2020
Módní hit jménem koupací kyblík! Jak vlastně funguje a je bezpečný?
Koupání miminka je něžným rituálem, díky kterému posilujete a prohlubujete vzájemný vztah a citové pouto. Jak na něj? Zvolit tradiční vaničku, nebo raději populární koupací kyblík? V čem je rozdíl a je kyblíček zdravotně bez rizika? Poradíme!

Koupání miminka je krásný okamžik, kojenci většinou vodu milují a koupel si užívají. Rodiče ale někdy tápou a nejsou si jisti, zda dělají vše správně. Časté dilema zní, v čem potomka koupat? Stačí pořídit lehátko do velké vany, koupit malou plastovou vaničku, či spíše vybrat dnes tolik oblíbený kyblíček? Od obyčejného kbelíku se liší především tvarem dna, které je zaoblené. Kyblík je skladný, lehký, malý, bez ostrých hran a stabilní teplota vody v něm se udrží delší dobu, nevychladne tak rychle.

Bezpečí především! A také maximální pohodlí!

Obzvláště první koupání novorozence bývá spojeno s menší či větší mírou nervozity a obav. Jak se na tuto „premiéru“ co nejlépe připravit, co všechno bude potřeba mít po ruce, jakou teplotu má mít voda a jaké množství bude akorát? Jak s kojencem správně manipulovat, aby mi, nedej bože, nevyklouzl? Podobně nejistých otázek si novopečení rodiče kladou dost a dost. Pokud jde o všemožné potřeby a „vychytávky“, které by se mohly hodit, případně výběr kosmetiky, není potřeba si příliš lámat hlavu. Moc toho není potřeba, kojenec se nejlépe myje pouhou čistou vodou, nejrůznější olejíčky, pěny a šampony jsou zbytečné, pro začátek bohatě postačí obyčejné dětské mýdlo. Mnohem důležitější otázkou je, v čem plánujete potomka koupat.

Víte, jak správně koupat miminka?

Vanička versus kyblík

Dá se říct, že je to čistě jen na vás, jak se rozhodnete. Každá varianta je správná, a kterou zvolíte pro vlastní miminko, záleží na tom, co je pro něj i pro vás nejkomfortnější a bude nejlépe vyhovovat. Názory neonatologů, pediatrů a porodních asistentek se často rozcházejí. Potvrdí vám ale nejspíše, že v případě úplně malinkých miminek můžete s klidem využít na koupání i dřez nebo umyvadlo. Někteří rodiče jsou zpočátku poněkud úzkostní a strachují se, zda děťátku nemohou během koupele ublížit, jak ho mají držet a podobně. V některých těchto ohledech může být právě koupací kyblík dobrou volbou.

„Některé maminky jsou zručné hned a poradí si s oběma způsoby koupání. Některé méně zkušené maminky nebo ty, které se obávají ponoření nebo vyklouznutí miminka, budou preferovat spíše kyblík, jelikož v něm (při správném používání) nemůže dojít k ponoření hlavičky děťátka,“ vysvětluje MUDr. Silvia Bajová, dětská lékařka z Nemocnice Na Homolce.

Pro nedonošence i při kolikách

Koupací kyblík byl vyvinutý jako alternativa k vaničce, ve které se část nejmenších dětí necítila dobře. „Je vymyšlen tak, aby napodoboval těsnější a bezpečné prostředí dělohy. Rozdíl je tedy ve způsobu ponořování dítěte do vody a následné koupací poloze. V kyblíku se podle našich zkušeností cítí lépe předčasně narozené děti a také kojenci trpící kolikami. Dokonce jsou již i porodnice, kde dětské sestřičky vyměnily vaničky za kyblíky, protože jsou s nimi spokojenější,“ říká MUDr. Silvia Bajová.

Každé dítě, stejně tak jako i každá maminka, jsou individuality, takže si vždy společně hledají způsob koupání tak, aby byl pro oba co nejpříjemnější. Jednoduše koupejte ratolest tak, aby se cítila dobře a spokojeně. Bez ohledu na to, jak a kde se dítě koupe, nejzásadnější je vždy bezpečnost. Pamatujte, že miminka, ale ani větší děti, by při koupeli nikdy neměly být samy. A to ani chviličku, mnohdy stačí pár vteřin a nehoda je na světě.

Utonout lze i v pár centimetrech vody: 10 zásad bezpečného koupání

Jak používat kyblík? Je to snadné!

Hodně jste o kyblíčkování slyšela, uvažujete, že ho vyzkoušíte, ale máte obavy, jak kyblík správně používat? Připadá vám to příliš náročné? Opak je pravdou. Manipulace s miminkem není vůbec těžká. Kojence uchopíte do pozice klubíčka, pomalu ho vložíte do kyblíku a jemně pokrčíte nožičky. Jakmile bude v klubíčku na dně kyblíku, podepřete jednou rukou hlavičku, druhou držíte přes hrudníček (dítě sedí v kyblíku ponořené po ramínka). Plaváčka pak vyndávejte tak, že ho uchopíte jednou rukou mezi nožičkama a druhou za krkem.

Témata: Děti, Novorozenec, Miminko, Kojenec, Miminko, Péče o dítě a jeho výchova, Módní hit, Koupání, Kyblík, Silvio Bajová, Koupel, Voda, Vanička, Plaváček

Mohlo by vás zajímat
Kristýna Boková je těhotná. Čeká svoje třetí dítě, prozradila pohlaví?
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?
To vás pobaví! Sourozenci nafotili rodičům k výročí srovnávací fotky
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
To s námi bude už navždy?! Tyhle děti vůbec nejsou nadšené ze sourozence
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Holčička s rozštěpem má po operaci. Teď je z ní krásná slečna. Jak vypadá?

Horoskopy

Kozoroh Jen málokdo se vám profesně vyrovná, ale není jste takoví nemastní a neslaní. Tímto tempem se na…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Dominik, Dominika, Rainer

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné