Maminka.czMenstruace

Dovolená, koupání a menstruace. Jak si v létě poradit, na co dávat pozor a kdy hrozí infekce?

Simona Procházková 6.  8.  2023
Menstruace na dovolené u moře, v horkém počasí nebo při sportování… Pro mnoho žen velký důvod k obavám, že jim cyklus znepříjemní léto. Jak si poradit? Které mýty nejčastěji kolují ohledně koupání během menses?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Dobrou zprávou je, že dnes již máte na výběr celou řadu moderních menstruačních pomůcek, které výrazně zvyšují vaše osobní pohodlí a komfort během menstruace. A pokud „své dny“ nechcete na dovolené řešit vůbec, existují možnosti, jak měsíční krvácení oddálit.

VIDEO: Už budu! Menstruace není tabu!

Menstruace už dávno není jen o používání klasických vložek. Kromě tamponů ženy stále častěji sahají po menstruačním kalíšku, který je pohodlnou a ekonomickou alternativou. Tampony i kalíšky jsou k dispozici v různých velikostech, takže si každá může vybrat ty, které jí nejlépe vyhovují. „Dá se s nimi bez problémů plavat, protože absorbují menstruační krev přímo uvnitř pochvy. Ženy se proto nemusí bát, že by se krev dostala do vody. S kalíškem se každá žena musí naučit správně zacházet – po vyjmutí z pochvy z něj vylije krev, omyje ho a může ho znovu zavést. Není to složité,“ popisuje gynekoložka MUDr. Martina Novotná z reprodukční kliniky Reprofit.

Hitem jsou menstruační kalhotky

O téhle skvělé novince jste už nejspíše slyšela nebo je možná už sama používáte. Menstruační kalhotky jsou totiž neuvěřitelně pohodlnou a vysoce funkční alternativou. Speciální kalhotky mají vnitřní vrstvu, která absorbuje menstruační krev. Po použití se buď vyperou ručně, nebo v pračce. „Jsou ekologické, protože se stejně jako menstruační kalíšky dají používat opakovaně. Nedochází u nich k prosáknutí krve a oblíbily si je zejména dívky v mladším věku. Ve škole nebo třeba na letním táboře díky nim nemusí nic řešit, stačí je pravidelně měnit,“ říká MUDr. Novotná. Vhodnou alternativou jsou podle ní i pro ženy, kterým z nějakého důvodu nevyhovují tampony nebo menstruační kalíšky, a vyrábějí se ve variantách pro slabou, střední i silnou menstruaci.

Dbejte na správnou hygienu

Při menstruaci je důležité dodržovat správnou hygienu, na kterou je třeba dbát zvlášť při dlouhém cestování nebo na místech s horšími hygienickými podmínkami. V opačném případě hrozí nejen riziko zašpinění oblečení, ale také infekce. „Pokud zůstanou menstruační tampony nebo kalíšky zavedeny v pochvě příliš dlouho, hrozí ženám syndrom toxického šoku. V takovém případě dochází k množení bakterií a ženy mohou dostat sepsi, tedy otravu krve. Tento závažný stav spojený s rozšířením infekce do celého těla může dokonce ohrozit jejich život,“ zdůrazňuje MUDr. Novotná.

Infekce z koupání

„Nejčastějším mýtem je asi to, že během menstruace bychom se neměly koupat, abychom nedostaly infekci. Vězte tedy, že koupat se a plavat můžete i během menstruace. Pravda, nedoporučovala bych koupání v bahnitém kvetoucím rybníku, ale do moře či bazénu klidně.  Nicméně to platí pro koupání obecně, ať máte menstruaci nebo ne. Chlor používaný na dezinfekci bazénů stejně jako sediment v moři může podráždit pochvu i stydké pysky. Proto je lepší se po koupání vždy osprchovat a samozřejmě také převléct do suchých plavek. Vlhko je nejčastějším původcem potíží,“ říká Ilona Bittnerová, zakladatelka specializovaného e-shopu s menstruačními pomůckami Maluna.cz.

Menstruace: co je normální a kdy vyhledat lékaře?

Při menstruaci je sice děložní čípek více otevřený než mimo menstruaci, rozhodně si to ale nepředstavujte tak, že jím proudí voda dovnitř do dělohy. To prostě fyzikálně není možné. Pokud máte obavy z podráždění či infekce děložního čípku, pak jediná vhodná ochrana je menstruační kalíšek, který vodu k čípku nepustí.

Co si do vody při menstruaci obléknout?

I když jsou menstruační kalhotky v posledních letech stále populárnější a využívanější, nejsou uzpůsobeny na plavání a koupání ve vodě. Ve chvíli, kdy je namočíte, krev se z nich „vypere“ do vody. Na koupání během menstruace využijte vhodnější menstruační pomůcky.

„Na koupání při menstruaci je nejlepším řešením kalíšek. Těsní, neprotéká a nijak ho necítíte. Pokud vám nevyhovuje kalíšek nebo se na něj nemůžete stoprocentně spolehnout, skvělou volbou jsou menstruační plavky,“ uvádí Ilona Bittnerová.

Některé ženy používají na koupání menstruační houbu. Tu je dobré před koupáním důkladně vymáchat a zavést co nejhlouběji. Samozřejmě je možné použít i tampon. V takovém případě je ideální sáhnout po těch z bio bavlny.

Jak posunout menstruaci na později?

Menstruace se dá i oddálit – buď pomocí hormonální antikoncepce, nebo jiných hormonálních léků. „Pokud například žena nečekaně odjíždí na last minute zájezd a ví, že bude mít za tři dny menstruaci, může si nechat od svého gynekologa předepsat léky, které jí krvácení oddálí. Užívat je bude po celou dobu své dovolené. Menstruace se dostaví za několik dnů poté, co je vysadí,“ popisuje MUDr. Novotná.

V případě déle plánované dovolené je možné tímto způsobem změnit menstruační cyklus s předstihem. „Ženy si oddálení menstruace mohou naplánovat už na jaro a nemusí pak na dovolené myslet na každodenní užívání tabletek,“ doplňuje gynekoložka. Menstruační cyklus je možné v létě také úplně zastavit. Při nepřetržitém užívání hormonální antikoncepce – bez sedmidenní pauzy – je totiž tělo stále pod vlivem hormonů a menstruace se nedostaví.

Menstruace na dovolené? Ne, díky! Lékaři vysvětlí, jak posunout cyklus a užít si moře i sportování naplno

Pozor na koupání v přírodě

Radí PharmDr. Ivana Lánová, konzultantka Benu lékáren

  • Koupel v rybníku nebo vodní nádrži může představovat riziko zdravotních komplikací. Vodní plochy mohou obsahovat bakterie, řasy a jiné mikroorganismy, které bývají označovány za původce některých infekcí, ekzémů nebo třeba i alergií.

  • Před vstupem do vody si důkladně prohlédněte, jak vypadá. Pokud je voda zakalená, má neobvyklou barvu nebo zápach, měla byste se koupání raději vyhnout. Přírodní vody mohou být kontaminovány výkaly zvířat či odpadními vodami. U rybníků se kontaminace může projevovat i v důsledku intenzivního rybího hospodaření.
  • Zvlášť opatrná buďte, pokud je na hladině tzv. vodní květ, obvykle to totiž znamená přítomnost sinic. Ne vždy však musí zelená voda znamenat přítomnost sinic. Zda jsou ve vodě sinice přítomné, jde dobře otestovat i pomocí průhledné lahve, kterou naplníme vodou a necháme 20 minut stát na světle. Pokud se na hladině vytvoří zelený kroužek či vrstva a zbytek vody je čirý, sinice jsou ve vodě s největší pravděpodobností přítomné. Pokud ale bude voda zakalená rovnoměrně nebo i u dna, půjde spíše o řasy.
  • Sinice jsou mikroskopické organismy, které mohou produkovat toxiny a vyvolávat nepříjemné reakce. Toxiny jsou jedovaté látky, které mohou způsobit i vážné zdravotní komplikace. Vždy ale záleží na množství, které se do těla dostane. Může se jednat o lehké akutní otravy projevující se střevními a žaludečními potížemi, bolestmi hlavy, nebo dokonce až vážnějšími jaterními problémy.
  • Nebezpečí může představovat i bakteriální kontaminace vody, nejčastěji enterokoky, Escherichia coli nebo bakteriemi rodu salmonella. Jejich přítomnost ale pouhým okem nezjistíte. Rizikové pro nás tyto bakterie obvykle jsou až tehdy, když se této vody napijeme.
  • Vlivem přemnožení bakterií ve vodě roste riziko vzniku gynekologických zánětů. Pokud se po koupání objeví svědění, pálení nebo vaginální výtok, lze použít některý z běžně volně prodejných přípravků na tyto obtíže, jako jsou nejrůznější vaginální výplachy či antimykotické krémy. Pokud však budou potíže přetrvávat nebo se objeví bolesti v podbřišku, je nutné vyhledat gynekologa.
  • V rámci prevence zdravotních rizik koupání v přírodních vodách dodržujte základní opatření. Po koupání se vždy osprchujte čistou vodou, kterou smyjete případné zbytky řas nebo sinic, a převlékněte se do čistého oblečení nebo suchých plavek. Nikdy se nekoupejte na místech, která jsou prokazatelně znečištěná. Dbejte na doporučení hygieniků a sledujte aktuální situaci.
Témata: Zdraví, Zdraví žen, Menstruace, léto, menstruační kalíšek, Moře, mýtus, Koupání, Plavky, dovolená u moře, menstruační kalhotky, Infekce, Martina Novotná, Ivana Lánová, Bakterie, Escherichia coli, Hospodaření, Kalíšek, Ilona Bittnerová, Sinice, Reprofit, Vodní nádrž, Zdraví na Heureka.cz