Maminka.czTěhotenství

Koupel ve vaně v těhotenství: Ano, nebo ne?

Simona Procházková 4.  7.  2020
V jiném stavu je na místě opatrnost, nemusíte ale věřit úplně všem radám a varováním se zdviženým prstem, které se na vás valí ze všech stran. Žádné kafe, dvojka vína ani thajská jídla, zákaz oblíbených sportů, pozor na domácí zvířata… je toho bezpočet! A k tomu by měl být ještě konec s večerním rituálem v podobě relaxu v teplé vaně provoněné pěnou nebo bylinkovou solí? Žádný strach, není to tak „horké“.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jak je to v těhotenství s hygienou a mytím? Vana, nebo raději sprcha? Nemůže teplá voda ublížit miminku? Co je pro nastávající maminku vhodnější a bezpečnější? Vše se dočtete.

Upřímně, většina žen dlouhou koupel ve vaně zbožňuje a užívá si ji na maximum. Horká vana je místem dokonalého uvolnění a odpočinku, prohřeje celé tělo, odplaví psychické napětí a stres, dobře se v ní přemýšlí, některé z nás si během koupele dokonce čtou knížku. Je to zkrátka chvíle, kterou máme jen samy pro sebe a příjemně naladí, nejen večer před spaním

VIDEO: Podcast Maminka: Potravinové doplňky v těhotenství

V prvním trimestru dejte přednost sprše

První tři měsíce gravidity jsou nejrizikovějším obdobím, kdy by měla být těhotná žena na sebe velmi opatrná a vyvarovat se veškerých rizikových činností, které by mohly ohrozit vyvíjející se plod a prosperitu těhotenství. Po 12. týdnu, pokud těhotenství probíhá fyziologicky a bez zdravotních komplikací, si občas můžete teplou lázeň ve vaně určitě dopřát. Ovšem pozor, pouze teplou, nikoli horkou.

Teplota vody by neměla být vyšší než 36 stupňů. „Pobyt v horké lázni vede ke zvýšení tělesné teploty, ke zvýšenému prokrvení a ke zvýšení krevního tlaku. V době těhotenství ani jedno není ideální,“ zdůrazňuje gynekolog a porodník profesor MUDr. Pavel Calda, CSc.

Některé studie dokonce dávají do souvislosti časté a opakované koupele v příliš horké vodě v průběhu prvních šesti týdnů těhotenství se vznikem rozštěpu neurální trubice plodu, s poškozením mozku dítěte a samovolným potratem.

Infekce močových cest v těhotenství: Jak se jí zbavit?

Pokud si občasnou koupel v provoněné teplé vaně nedokážete odepřít, měla byste dodržet tato pravidla „zdravotní bezpečnosti“:

  • lázeň ve vaně by neměla trvat déle než 10 minut
  • nenapouštějte si příliš horkou vodu, jen příjemně teplou
  • nekoupejte se ve vaně každý den
  • čím víc vody ve vaně máte a čím hlouběji jste ponořena, tím je vyšší riziko, že se rychle zvýší tělesná teplota a hrozí přehřátí
  • vyvarujte se koupání ve vaně v případě, že máte křeče nebo bolesti břicha, silné nevolnosti, špiníte, trpíte vysokým krevním tlakem, křečovými žilami nebo otoky
  • teplá koupel může být naopak přínosná v posledním stupni gravidity, kdy uvolní svalové napětí, a před porodem může ulevit při tzv. poslíčcích
Raději espresso než náhražky! Jak je to s kávou v těhotenství a při kojení?

Na vířivku a saunu zapomeňte

Chodíte si ráda odpočinout, vyčistit hlavu a prohřát tělo do sauny? Stejně jako oblíbené whirlpooly neboli vířivky si saunování v jiném stavu raději odpusťte. Namísto toho si můžete bez obav dopřát (pokud probíhá těhotenství v pořádku, jste zdravá a po konzultaci s lékařem) relaxační těhotenskou masáž, která dokáže výborně uvolnit svaly a pomoci při bolestech zad, beder nebo blokádách páteře.

Vysoké teploty v sauně (obvykle 80 až 90 stupňů) mohou být nebezpečné pro vás (rychlá dehydratace organismu, nevolnost, mdloby) i vyvíjející se plod. Odborníci uvádějí, že pokud se tělesná teplota nastávající maminky zvýší nad 38,5 stupně, mohou hrozit závažné zdravotní komplikace.

Témata: Zdraví, Těhotenství, Tipy a rady v těhotenství, Sport, Pavel Calda, Sůl, Dědic, Váňa, Tělesná teplota, Sauna, Domácí zvíře, Lázeň, Kafe, Jídlo, Koupel, Van, Blokáda, Vana, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Herečka Taňa Pauhoufová se stala maminkou! Radostnou novinu oznámila fotografií po porodu a lakonickým "MILUJI"
Mrázková Dita
Slavné maminky
Nejkrásnější dvojčata světa vydělávají ve 12 letech miliony! Pohádkový příběh, nebo vypočítavost matky?
Formánková Simona
Galerie
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie