[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Jako bývalý milovník nikotinu vím, jak může být chuť na cigaretu silná. Ale jako máma si neumím představit, že bych udělala něco tak strašného, jako že bych si zapálila s rostoucím bříškem (nebo později v přítomnosti dítěte)!
Pravda, sekla jsem s tím sedm let před početím své dcery, ale i kdyby ne, ve chvíli, kdy bych věděla, že jsem těhotná, by všechny „hřebíčky do rakve“ letěly do koše a já si raději nakoupila náklaďák čokolády, než abych dál ničila své tělo i zdraví vyvíjejícího se miminka. Každá cigareta mu škodí a ohrožuje ho. U maminek-kuřaček navíc roste riziko, že porodí předčasně, že jejich dítě nebude mít dobře vyvinuté plíce, že se narodí s astmatem, srdečními poruchami nebo s větší pravděpodobností výskytu rakoviny.
TIP NA VIDEO: Co všechno může způsobit alkohol, když jste těhotná?
Tatarák, carpaccio, sushi. Jsem velký vyznavač pokrmů ze syrového masa. A zatímco po hovězím se mi v těhotenství nestýskalo (protože jsem maso nesnášela obecně), o sushi se mi často pomalu zdálo. Nikdy jsem si ale nedala jiné než avokádové a okurkové, protože sushi jsou přece syrové ryby. A syrové (maso, ryby ani vajíčka) do jídelníčku těhotné ženy nepatří. Jsou tu rizika výskytu salmonely, listeriózy, parazitů a těhotné jsou k těmto onemocněním náchylnější. „Nicméně v tomto případě bych tolik striktní nebyl. Pokud si vyberete maso ověřeného původu a nakoupíte kvalitní suroviny, není důvod si třeba právě sushi nedopřát. Občas pár kousků neuškodí,“ říká k tomu možná překvapivě Jan Sadílek.
Zvyknout si na kafe bez kofeinu také není úplně legrace. Vím, kolik mých kamarádek nemohlo ani projít kolem kavárny, aby nebyly smutné, že ony nemohou. Ale dobrá zpráva je, že všechna místa vonící kávou obcházet nemusíte. „Kofein v přiměřeném množství se může těhotným ženám dokonce i hodit. V počátku těhotenství, kdy je řada budoucích maminek hodně unavená, ospalá, může být káva prospěšná. A ani později není nutné si ji zcela odpírat. Výjimku tvoří ženy s vysokým tlakem. U nich bych se kávě skutečně vyhýbal, protože tam už kofein škody napáchat může, protože tlak ještě zvyšuje,“ konstatuje gynekolog s tím, že malé množství kávy je o. k.
TIP NA VIDEO: Jaké vitamíny byste měla brát, když jste těhotná?
Tvrdý alkohol je jed, ať jste těhotná nebo ne, ale například vinný střik a malá sklenice vychlazeného piva „desítky“? „Pokud je to výjimečně, sem tam po večeři, pak alkohol v takové podobě a v takovém omezeném množství nevadí,“ ujišťuje odborník. Zvlášť pivo má pak své klady.
Dobrovolně na rentgen nepůjdete, ale může se stát ledasco. Zlomíte si nohu (protože těhotné mimo jiné značně ztrácejí pozornost) a bude třeba zrentgenovat místo zranění. A co pak? „Není rentgen jako rentgen. Krátké ozáření dejme tomu kotníku je o něčem jiném než CT hlavy. To první může být za předpokladu použití ochranné vesty akceptovatelné, je-li nutné, což musí zvážit ošetřující lékař. A když je potřeba další snímkování, doporučuje se v těhotenství spíše magnetická rezonance,“ vysvětluje gynekolog. Uvádí se přitom, že nejvíce je třeba hlídat si rentgenové záření do konce třetího měsíce těhotenství. Čím více gravidita postoupí, tím více se sníží pravděpodobnost jakéhokoli zásahu do vývoje miminka. Jinými slovy: „Čím menší plod, tím větší rizika hrozí,“ doplňuje lékař. A co když jste byla rentgenovaná a nevěděla jste, že jste těhotná? Jednorázové ozáření s sebou stále nese jen velmi malá rizika poškození plodu, takže nepanikařte.
U jater se ve spojitosti s těhotnými můžete dočíst, že v případě jejich konzumace hrozí předávkování vitaminem A, které končívá apatií, malátností, vypadáváním vlasů… „Ale je nutné říct, že by dotyčná těhotná musela sníst játra asi tak z ledního medvěda. A musela by je jíst opravdu často, aby takové riziko platilo. Zase je třeba si připomínat, že strava má být pestrá a nemá smysl se takovým věcem vyhýbat, pokud na ně máte chuť,“ podotýká Jan Sadílek. Pokud se pak podle něj chystáte zásobit vitaminy a vynahradit si pestrost jídelníčku raději doplňky stravy, sahejte zásadně po těch určených speciálně pro těhotné.
Mléčné produkty si spojujeme s doplněním vápníku. A v těhotenství chceme všechno zdravé, bio, přírodní, průmyslově nezpracované. Sáhnout po nepasterizovaných produktech by však byla spíše chyba. Hrozí totiž u nich riziko listeriózy, onemocnění bakteriálního původu. Takže v tomto případě raději to průmyslové zpracování, resp. pasterizace. Pak si totiž můžete dát i ty plísňové sýry, které se těhotným také často odpírají. U nich si dávejte pozor snad jen tehdy, když trpíte na mykotická onemocnění. Tam by problémy způsobit mohly.
Plavání dělá těhotným moc dobře. Je to jeden z těch pohybů, který nezatěžuje klouby, jež v těhotenství dostávají zabrat. Pokud máte dobrý styl, plavání uvolňuje i namáhaná záda. Nicméně je důležitá volba bazénu. „Ty s chlorovanou vodou nejsou ideální. Zvlášť ty, které ho mají tolik, že vás při příchodu štípají a pálí oči. Chlor totiž ve větším množství likviduje poševní mikroflóru a může se tak podílet na zvýšení rizika infekcí. Lepší jsou ty se slanou vodou nebo čištěné ionizací,“ vzkazuje gynekolog.
Představíte si, že s bříškem zatínáte svaly a potíte se, a přijde vám to jako velké zvěrstvo nebo riziko? Nelíbí se vám ani představa, že se miminko uvnitř vás natřásá, protože běháte? Přitom všechno to se s těhotenstvím poměrně dobře slučuje, pokud na to jdete s rozumem, vnímáte své tělo a hlavně jste na dané pohybové aktivity zvyklá už z doby před otěhotněním.