Otěhotnět znamená vzápětí začít poslouchat, co smíte a co už ne. Všichni vám najednou říkají o všem, co je pro těhotné nevhodné, nebo dokonce nebezpečné. Špatné je, že mnohá doporučení jdou proti sobě, proto vám v nich vzápětí uděláme pořádek. Jednou provždy.
Cigarety – opravdu NE
Jako bývalý milovník nikotinu vím, jak může být chuť na cigaretu silná. Ale jako máma si neumím představit, že bych udělala něco tak strašného, jako že bych si zapálila s rostoucím bříškem (nebo později v přítomnosti dítěte)!
Pravda, sekla jsem s tím sedm let před početím své dcery, ale i kdyby ne, ve chvíli, kdy bych věděla, že jsem těhotná, by všechny „hřebíčky do rakve“ letěly do koše a já si raději nakoupila náklaďák čokolády, než abych dál ničila své tělo i zdraví vyvíjejícího se miminka. Každá cigareta mu škodí a ohrožuje ho. U maminek-kuřaček navíc roste riziko, že porodí předčasně, že jejich dítě nebude mít dobře vyvinuté plíce, že se narodí s astmatem, srdečními poruchami nebo s větší pravděpodobností výskytu rakoviny.
Riskujete také, že bude mít větší sklony k poruchám učení a podobně. Všechno to má na svědomí fakt, že v jediné cigaretě a jejím dýmu najdete okolo 4000 škodlivých látek. To je obrovské množství odporných věcí, které devastují vaše zdraví, potažmo v těhotenství zdraví vašeho dítěte. Možná se někde dočtete, že v případě velké závislosti na nikotinu někteří lékaři doporučují se spíše nestresovat a nechat si jednu dvě cigarety denně, ale…
„Takové rady neposlouchejte. Kouření je jedna z mála věcí, které u těhotných skutečně nepřipadají v úvahu a nezaslouží si žádnou výjimku. Rizika jsou tu totiž opravdu příliš velká,“ konstatuje doktor Jan Sadílek z pražské ordinace GynHelp.
Syrové maso – občas ANO
Tatarák, carpaccio, sushi. Jsem velký vyznavač pokrmů ze syrového masa. A zatímco po hovězím se mi v těhotenství nestýskalo (protože jsem maso nesnášela obecně), o sushi se mi často pomalu zdálo. Nikdy jsem si ale nedala jiné než avokádové a okurkové, protože sushi jsou přece syrové ryby. A syrové (maso, ryby ani vajíčka) do jídelníčku těhotné ženy nepatří.
Jsou tu rizika výskytu salmonely, listeriózy, parazitů a těhotné jsou k těmto onemocněním náchylnější. „Nicméně v tomto případě bych tolik striktní nebyl. Pokud si vyberete maso ověřeného původu a nakoupíte kvalitní suroviny, není důvod si třeba právě sushi nedopřát. Občas pár kousků neuškodí,“ říká k tomu možná překvapivě Jan Sadílek.
A v případě sushi ho podporuje i Bára Rektorová, zakladatelka Sushi Queen, která na svých stránkách otevřeně říká, že dobré a kvalitní sushi není u těhotných problém, protože všechny ty čerstvé ryby v něm nejprve projdou hlubokým a prudkým zmrazením, které zničí choroboplodné zárodky (ano, i to je trochu šok, že čerstvé ryby nejsou čerstvé, ale…).
Jezte tedy, jak cítíte, ale vybírejte vždycky to nejlepší. Spíš než na výživová omezení se pak zaměřte na pestrost stravy, která u těhotných mnohdy představuje problém.
Kafe – klidně ANO
Zvyknout si na kafe bez kofeinu také není úplně legrace. Vím, kolik mých kamarádek nemohlo ani projít kolem kavárny, aby nebyly smutné, že ony nemohou. Ale dobrá zpráva je, že všechna místa vonící kávou obcházet nemusíte.
„Kofein v přiměřeném množství se může těhotným ženám dokonce i hodit. V počátku těhotenství, kdy je řada budoucích maminek hodně unavená, ospalá, může být káva prospěšná. A ani později není nutné si ji zcela odpírat. Výjimku tvoří ženy s vysokým tlakem. U nich bych se kávě skutečně vyhýbal, protože tam už kofein škody napáchat může, protože tlak ještě zvyšuje,“ konstatuje gynekolog s tím, že malé množství kávy je o. k.
A jak malé je to malé množství kávy? Povolený je jeden větší nebo dva menší šálky kávy denně. A žádné „smrťáky“. Kofein přece jen snadno prostupuje placentou až k vašemu miminku a může ho poněkud „nakopnout“, budit, rušit ve vývoji... Nemluvě o tom, že vám může (dál) zvedat ten tlak.
Alkohol – velmi výjimečně ANO
Tvrdý alkohol je jed, ať jste těhotná nebo ne, ale například vinný střik a malá sklenice vychlazeného piva „desítky“? „Pokud je to výjimečně, sem tam po večeři, pak alkohol v takové podobě a v takovém omezeném množství nevadí,“ ujišťuje odborník. Zvlášť pivo má pak své klady.
Sportovci o něm mluvívají jako o nejlepším iontovém nápoji na světě. Je opravdu plné vitaminů, minerálních látek, které ocení i tělo těhotné ženy. Ale jen sem tam jedno malé. Přesně takové množství nedávno odsouhlasily i americké studie.
Rentgen – raději NE
Dobrovolně na rentgen nepůjdete, ale může se stát ledasco. Zlomíte si nohu (protože těhotné mimo jiné značně ztrácejí pozornost) a bude třeba zrentgenovat místo zranění. A co pak? „Není rentgen jako rentgen. Krátké ozáření dejme tomu kotníku je o něčem jiném než CT hlavy.
To první může být za předpokladu použití ochranné vesty akceptovatelné, je-li nutné, což musí zvážit ošetřující lékař. A když je potřeba další snímkování, doporučuje se v těhotenství spíše magnetická rezonance,“ vysvětluje gynekolog. Uvádí se přitom, že nejvíce je třeba hlídat si rentgenové záření do konce třetího měsíce těhotenství.
Čím více gravidita postoupí, tím více se sníží pravděpodobnost jakéhokoli zásahu do vývoje miminka. Jinými slovy: „Čím menší plod, tím větší rizika hrozí,“ doplňuje lékař. A co když jste byla rentgenovaná a nevěděla jste, že jste těhotná? Jednorázové ozáření s sebou stále nese jen velmi malá rizika poškození plodu, takže nepanikařte.
Játra – klidně ANO
U jater se ve spojitosti s těhotnými můžete dočíst, že v případě jejich konzumace hrozí předávkování vitaminem A, které končívá apatií, malátností, vypadáváním vlasů… „Ale je nutné říct, že by dotyčná těhotná musela sníst játra asi tak z ledního medvěda. A musela by je jíst opravdu často, aby takové riziko platilo.
Zase je třeba si připomínat, že strava má být pestrá a nemá smysl se takovým věcem vyhýbat, pokud na ně máte chuť,“ podotýká Jan Sadílek. Pokud se pak podle něj chystáte zásobit vitaminy a vynahradit si pestrost jídelníčku raději doplňky stravy, sahejte zásadně po těch určených speciálně pro těhotné.
Nepasterizované mléčné produkty – raději NE
Mléčné produkty si spojujeme s doplněním vápníku. A v těhotenství chceme všechno zdravé, bio, přírodní, průmyslově nezpracované. Sáhnout po nepasterizovaných produktech by však byla spíše chyba. Hrozí totiž u nich riziko listeriózy, onemocnění bakteriálního původu.
Takže v tomto případě raději to průmyslové zpracování, resp. pasterizace. Pak si totiž můžete dát i ty plísňové sýry, které se těhotným také často odpírají. U nich si dávejte pozor snad jen tehdy, když trpíte na mykotická onemocnění. Tam by problémy způsobit mohly.
Bazény s chlorovanou vodou – raději NE
Plavání dělá těhotným moc dobře. Je to jeden z těch pohybů, který nezatěžuje klouby, jež v těhotenství dostávají zabrat. Pokud máte dobrý styl, plavání uvolňuje i namáhaná záda. Nicméně je důležitá volba bazénu.
„Ty s chlorovanou vodou nejsou ideální. Zvlášť ty, které ho mají tolik, že vás při příchodu štípají a pálí oči. Chlor totiž ve větším množství likviduje poševní mikroflóru a může se tak podílet na zvýšení rizika infekcí. Lepší jsou ty se slanou vodou nebo čištěné ionizací,“ vzkazuje gynekolog.
Posilování, běhání, jízda na koni – s trochou rozumu ANO
Představíte si, že s bříškem zatínáte svaly a potíte se, a přijde vám to jako velké zvěrstvo nebo riziko? Nelíbí se vám ani představa, že se miminko uvnitř vás natřásá, protože běháte? Přitom všechno to se s těhotenstvím poměrně dobře slučuje, pokud na to jdete s rozumem, vnímáte své tělo a hlavně jste na dané pohybové aktivity zvyklá už z doby před otěhotněním.
Začínat s bříškem s jízdou na koni je nesmysl, ale pokud jste jezdila roky před tím, pomalu každý den, budete zodpovědná, nebudete se přepínat a vaše tělo bude spokojené, co by vám mělo bránit? „U těhotných je rizikem spíše fakt, že rychleji ztrácí pozornost, mohou se tedy snadno zranit. Striktně by se tedy měly vyhýbat snad jen sportům adrenalinovým nebo aktivitám s vysokou pravděpodobností úrazu, jako je lyžování.Pak už je to opravdu na nich a jejich kondici, pocitu,“ říká k tomu Jan Sadílek.
Pohyb je totiž v těhotenství naopak něco, co oceníte. „Těhotné ženy by si měly uvědomit, že síla, pružnost a výdrž jsou důležité aspekty, které budou potřebovat nejen při porodu, ale také v mateřství. Měly by si zvolit takový druh pohybu, který jim dělá radost a zároveň díky němu lépe zvládnou zvýšené nároky kladené na organismus v průběhu těhotenství a po porodu. Při výběru pohybové aktivity je důležité zvážit aktuální zdravotní stav, předchozí trénovanost a další aspekty, proto je vždy lepší vše konzultovat se svým lékařem.
Nastávající maminky by se měly vzhledem ke změně těžiště těla zaměřit na správné držení těla ve stoji, sedu a lehu,“ doporučuje Veronika Vidomusová, která v rámci programu Vnímej své tělo vede lekce pro těhotné. Podle ní je třeba pracovat na hlubokém stabilizačním systému, rozložení váhy na tříbodové opoře chodidel, posilovat a uvolňovat pánevní dno nebo protahovat bederní páteř a posilovat mezilopatkové svaly, které v tomto období ochabují.
Svou roli hrají i dechová cvičení a relaxace, což je ideální kombinace na fyzickou a psychickou přípravu pro zdárný porod a dobu po něm. „Ta nejlepší rada ale jednoznačně zní: řiďte se svými pocity, naslouchejte svému tělu,“ říká na závěr lektorka.