Maminka.czTěhotenství

Kouzelná listovka

, Časopis Maminka
29. 9. 2010
Kouzelná listovka
Možná se vám do kapusty zrovna moc nechce, doslova životodárnou kyselinu listovou ale můžete svému tělu dodat i jinak.

Poslední průzkumy jednoznačně prokázaly, že dostatečným přísunem kyseliny listové v období těsně před otěhotněním a poté v prvních měsících gravidity, tedy v době, kdy se tvoří všechny důležité orgány plodu, můžete zabránit řadě závažných vývojových vad.

Úplně tedy neplatí, že prostě jen musíte věřit a doufat, že vaše tolik očekávané dítě bude zdravé, protože zdárnému vývoji svého miminka můžete docela výrazně pomoci i vy sama.

Na vzniku vrozených vývojových vad se většinou podílí řada faktorů – a to zejména ty genetické, a pak vliv okolního prostředí. Ve vyspělých zemích jsou tyto vady příčinou asi čtvrtiny všech úmrtí novorozenců, 10 % miminek ležících na jednotkách intenzivní péče je zde právě z tohoto důvodu a 26 % z nich bohužel následkem těchto vad zemře.

A další přibližne třetina dětí, které z tohoto důvodu musely být přijaty na jednotku intenzivní péče, zemře v prvním roce svého života. Celkově má nějakou vrozenou vadu asi pět procent všech dětí, z nichž dvě až tři procenta rozpoznají lékaři v těhotenství či těsně po porodu, zbytek se pak projeví později v dětství. Nejčastěji jsou to defekty neurální trubice, srdeční malformace, různé anomálie v močovém traktu, deformace končetin či rozštěpy patra nebo rtů.

K nejzávažnějším defektům neurální trubice patří rozštěp páteře (asi v polovině případů) – od lehkých až po smrtelné formy. Nejčastěji děti s tímto poškozením nemohou hýbat dolní částí těla a pohybují se buď za pomoci berlí, nebo na invalidním vozíku. Většinou nejsou vůbec schopné kontrolovat vyprazdňování a mohou mít i poruchy učení. Dalších 40 % těchto vad představují případy anencefalie, kdy se nevyvine část lebky a mozku.

Většina těchto těhotenství skončí potratem. Pokud se dítě narodí, většinou zemře krátce po příchodu na svět. Kromě vývojových vad může ale nedostatek kyseliny listové ohrozit i samotné těhotenství – může způsobit předčasný porod, opoždění vývoje plodu v děloze či odtržení nebo infarkt placenty.

Kde ji vzít

A dost strašení, teď vám poradíme, jak lze riziko vzniku vývojové vady co nejvíce snížit. Bohužel všeobecně panuje nesprávná představa, že kyseliny listové je v naší stravě dostatek. Důvodem tohoto vžitého tvrzení je, že řada lidí vnímá všechny látky zahrnuté pod vitaminy skupiny B jako jeden celek.

Mezi jednotlivými poddruhy jsou však velké rozdíly a nedostatek byť jen jedné této skupiny může být fatální. Pro dospělého člověka se uvádí doporučený denní příjem kyseliny listové nejméně 400 mikrogramů.

Ve stravě se tato látka vyskytuje v podobě tzv. folátů (solí a esterů), ty ale umí lidské tělo využít jen asi ze třiceti až padesáti procent. Navíc velká část se vytratí už při skladování a vaření (některé prameny uvádějí dokonce až 95 %). Pokud chcete kyselinu listovou přijímat ze stravy, zaměřte se především na listovou zeleninu, konkrétně na špenát, kapustu a růžičkovou kapustu, brokolici a chřest.

Problém je ale v tom, že pokud má některá zelenina, ovoce (pomeranče, avokádo, také pomerančový, ananasový a rajčatový džus), luštěniny (fazole, hrách), játra, vejce a kvasnice vysoký obsah kyseliny listové, ve skutečnosti jde asi o jeden miligram v porci, takže s přihlédnutím k nízké využitelnosti byste v podstatě celý den nemohla jíst nic jiného.

Možná byste pak měla dostatek kyseliny listové, pravděpodobně by vám ale scházelo něco jiného a navíc byste pokrmy bohaté na foláty brzy nemohla ani vidět. Proto vám nejspíš nezbude jiná možnost než pojídat kyselinu listovou v tabletách nebo se alespoň podívat po potravinách touto kyselinou obohacených. Výhoda těchto produktů je v tom, že kyselina listová v nich obsažená je většinou upravena tak, aby ji vaše tělo využilo beze zbytku.

A jak vlastně pomáhá? To zatím není úplně jasné. Určitou funkci zcela jistě hraje při syntéze DNA. Některé pokusy naznačily, že kyselina listová udržuje na nízkých hodnotách hladinu homocysteinu, což je látka, která se podílí na vzniku defektů neurální trubice (což zatím bylo prokázáno pouze při experimentech na zvířatech, nicméně není důvod se domnívat, že by tomu u lidí mělo být jinak). Každopádně kyselina listová podporuje vznik nových buněk, a tím i růst zárodku a dokonce omezuje také genové mutace.

A tak jako její nedostatek může zapříčinit předčasný porod, dostatečný přísun může toto riziko významně snížit. Pro mnohé z nás bude příjemným bonusem také zajímavá zpráva, podle níž tento vitamin navíc dokáže regulovat zbytečný a nadměrný váhový přírůstek v období těhotenství.

Kolik je správná dávka?

Jak už jsme se zmínili, zdravému dospělému člověku se doporučuje dávka v hodnotě zhruba 400 mikrogramů, těhotné ženy ale potřebují dvojnásobek. V Maďarsku proběhla nedávno rozsáhlá studie, při níž podávání 800 mikrogramů kyseliny listové denně v období čtyř týdnů před početím a poté během prvních dvanácti týdnů těhotenství podstatně snížilo výskyt defektů neurální trubice.

Ta se při normálním zdravém vývoji uzavírá okolo 25. dne gravidity, s jejím defektem se ovšem každý rok ve světě narodí asi 400 tisíc dětí. Britská studie uvádí dokonce snížení tohoto defektu až o 72 %, ještě větší (až 85%) úspěšnost byla u vad močového traktu (zde bylo ovšem nejlepších výsledků dosaženo podáváním ve druhém trimestru) a až o polovinu se podařilo stejným způsobem snížit výskyt srdečních vad.

Absolutně lze podávání kyseliny listové doporučit ženám, které již přivedly na svět dítě s vrozenou vývojovou vadou, a také diabetičkám a epileptičkám. Ty by měly užívat až pět miligramů denně, a to v ideálním případě tři měsíce před otěhotněním a pak až do porodu.

Velký deficit kyseliny listové a rovněž vitaminu B12 mají také vegetariánky (pokud tedy bezmasou stravu dodržují i v těhotenství a období kojení). Bohužel osvěta v případě kyseliny listové pokulhává – v Kanadě byly dotazovány ženy, které porodily dítě s vrozenou vadou, zda věděly o významu této kyseliny, a badatelé dostali jen 14 % kladných odpovědí. Kyselinu listovou ale svým klientkám nedoporučují jen gynekologové a porodníci, velké využití má rovněž v prevenci kardiovaskulárních chorob a některých forem nádorových onemocnění u dospělých, takže pokud vám náhodou nějaké ty tabletky zůstanou, klidně je dojezte nebo podarujte rodiče.

Začněte včas

Ideální dávkou pro nastávající maminky je tedy 800 mikrogramů denně. Pokud náhodou užijete tablet více nebo uspořádáte brokolicový mejdan, můžete být v klidu – ani vysoké dávky nevyvolávají žádné nežádoucí účinky. Kyselina listová totiž patří mezi vitaminy rozpustné ve vodě, a tudíž se nepotřebné množství vyloučí z těla prostřednictvím moči.

Jediné riziko spočívá v tom, že nadměrný přísun kyseliny listové by u vegetariánek mohl zakrýt zásadní nedostatek vitaminu B12, proto se doporučuje nepřekračovat denní dávku jeden miligram. Pokud právě plánujete těhotenství, rovnou si „listovku“ kupte.

Část početí je ale neplánovaných, a proto lékaři doporučují všem ženám v produktivním věku denní podávání 400 mikrogramů kyseliny listové. Než totiž zjistíte, že budete maminkou, má už vaše dítě často vyvinutý mozek i míchu. Na internetu můžete koupit 90 tablet už za 45 korun. A to je vzhledem k účinku na cenný poklad, který nosíte pod svým srdcem, za hubičku, no ne?

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Britská studie, Očekávané dítě, Nepotřebné množství, Neurální trubice, Jediné riziko, Rozsáhlá studie, List

Mohlo by vás zajímat
11 věcí, které by vaše děti měly zvládnout dřív, než jim bude deset!
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra

Horoskopy

Váhy Milé Váhy, do nového pracovního týdne vstupujete nejistým krokem. Pokud o sobě a svých schopnostech…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Julius, Július, Julian

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné